שומרת על קשר
שומרת על קשר

שומרת על קשר

שתפו

סרן אילנה גרוייסמן מכרמיאל, מפקדת פלוגה בגדוד התקשוב איתנים בפיקוד מרכז מספרת בראיון מיוחד על החלק הפעיל שנטלה במבצע שובו אחים בקיץ

מבצע “שובו אחים” שנערך בקיץ האחרון היה מהמורכבים ביותר שנתקל בהם צה”ל בשנים האחרונות. מדובר בכניסת הכוחות הגדולה ביותר לאיזור יהודה ושומרון מאז מבצע “חומת מגן” שנערך בתחילת העשור שעבר, דבר שדרש היערכות נרחבת מאד של הכוחות המעורבים. במרכז כל ההיערכות של הכוחות המעורבים במאמצי החיפוש, היה גדוד התקשוב “איתנים” של פיקוד המרכז שאחראי על כל התקשורת הצבאית באיו”ש והבקעה. על כן, כל כוח שהתווסף למאמצי החיפוש עבד מול הגדוד על מנת לוודא את קישורו לשאר הכוחות ובכך לייצר את התיאום הבטחוני הנדרש בין הכוחות. “בכל פעילות של כוחות או מבצע עלינו מוטלת האחריות לוודא שהכל יעבוד כשורה”, מסבירה מפקדת פלוגה בגדוד, סרן אילנה גרוייסמן, תושבת כרמיאל. “במבצע שובו אחים ראינו את זה הלכה למעשה כי בזכות העבודה שלנו הגורמים הבכירים יכלו לשלוט על הכוחות”.

שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו ע"י מחבלים
שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו ע"י מחבלים

לפלוגות בגדוד התקשוב של פיקוד מרכז ישנה חשיבות גדולה בפעילות רציפה משמעותית של כוחות צה”ל ברחבי יהודה ושומרון. בכל פלוגה ישנם קצינים, נגדים ואנשי קבע ממגוון מקצועות. תפקידה המרכזי של הפלוגה הוא לוודא שכל האמצעים הטכניים שנמצאים בשימוש שוטף בפעילות צה”ל בגזרה פועלים כשורה – החל מהטלפון בחמ”ל, דרך מכשיר הקשר של המג”ד שבשטח ועד לתשתיות התקשורת המרכזיות שנמצאות בשימוש שוטף ושומרת על רצף המידע בין השטח למטה. “החלק הכי חשוב מבחינתי בעבודה שלנו הוא ההתגייסות של החיילים למען המטרה”, מבהירה סרן גרוייסמן. “וזה דבר שרואים פה בלי הפסקה. ממד נוסף של הפעילות הוא המבצעיות. זה אמנם לא תפקיד לחימה אבל כולם פה זמינים 24/7 למען המטרה כי אנחנו יודעים שיש לנו חלק מרכזי בהחזרת הלוחמים בשלום”, היא מוסיפה.

נדבך נוסף בפעילות הגדוד הוא השילוביות המגדרית. מעל 50% מהמ”פים בגדוד הן נשים, דבר כלל לא מובן מאליו בצה”ל אך מקום אליו הוא שואף. אגף התקשוב מאז ומתמיד היה מוביל בתחום זה, וכיום אין תפקיד בו שלא פתוח לנשים. עם זאת, זו מגמה שהחלה רק בשנים האחרונות. סרן  גרוייסמן, שבעברה שירתה כקשרית גדודית בחיל התותחנים ומפקדת פלוגה בקורס הקצינים של אגף התקשוב, מעידה כי אחת הסיבות המרכזיות לאווירת השילוביות המורגשת בגדוד היא פתיחת המקצועות שהתבצעה בשנים האחרונות. לדבריה, למרות שמדובר בתפקידים מאתגרים נשים צריכות לבצע אותם למרות הקשיים שביצוע תפקיד שטח מערימים על החיים האישיים.

את אותם קשיים עליהם היא מדברת, סרן גרוייסמן מכירה ממקור ראשון. “שירות משמעותי לאורך זמן בתפקידים האלה דורש ליצור את האיזון בין החיים האישיים והקמת המשפחה לבין החובה להגן ולבצע את העבודה שלך באופן המיטבי”, היא מסבירה. לדבריה, ככל שהיא נמצאת יותר זמן בשירות הקבע כך היא מרגישה את ההבדל בין הבית לצבא באופן יותר מוחשי. “כשאתה נותן הרבה למערכת זה סיפוק אדיר. היום, למרות שאי אפשר לפצות על המשפחה, הפלוגה היא המשפחה והבית שלי. אני מכירה הרבה מעבר את החיילים ואנשי הקבע שעובדים אתי, יוצאים יחד ואנחנו כולנו כמו אחים. זה נותן נופח נוסף לשירות”, היא מסכמת.

כתבה מעניינת:

רכבים טעינה חשמלית

גיל הרכבים הממוצע בכרמיאל – כ-7 וחצי שנים

שתפוכרמיאל מדורגת במקום טוב באמצע, הרחק מקלאנסווה ובית עילית אבל גם לא קרובה אל רמת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *