אבק, אבק ועוד אבק. אתר הבניה ברמת נבון

“שוקעים” באבק

שתפו

אזרחים המתגוררים באזורים הסמוכים לאתר הבניה ברמת נבון מתרעמים על מפגע אבק יום-יומי ומלינים על חוסר פיקוח של העירייה על הקבלנים בשטח. התושבים פתחו עצומה הקוראת להפסיק את העבודות עד להודעה חדשה. העירייה: עושים את כל המאמצים להפחית את כמויות האבק

מאת גיל דובריש

תושבים בכרמיאל פתחו השבוע עצומה חדשה הקוראת לעיריית כרמיאל להשבית את עבודות הבנייה ברמת רבין וזאת עקב מפגעי האבק והלכלוך הרבים הפוגעים באיכות חייהם של אלפי אנשים. נכון לרגע כתיבת הכתבה, יש למעלה מ-300 חתימות בעצומה האינטרנטית, המופיעה באתר http://www.atzuma.co.il.

יוזמי העצומה, טוענים כי הם “דורשים להפסיק את העבודות ברמת נבון, עד שהעירייה תחייב את הקבלן להשתמש בציוד שיוצר רסס מים בכדי שהאבק לא יתרומם לאוויר. ושלא יעבדו כמו היום על “יבש” וכל העיר תסבול… זה הפתרון היחיד!!!! הקבלנים לא יכולים לחפש איך לחסוך כסף על חשבון הבריאות שלנו!! האבק הוא מפגע בריאותי קשה ונזק לדורות!!!”

מיכה אלטר, מיוזמי העצומה מספר כי איננו מתנגד לעצם הפיתוח של העיר ולא מעוניין להפסיק את הבנייה בשכונה החדשה: “אני בסך הכל רוצה שמפגע האבק יטופל. אין לי דבר נגד פיתוחה של העיר, חשוב שייבנו שכונות מגורים חדשות ויבואו תושבים נוספים, זה מבורך! אבל יש לי בעיה עם המפגע הבריאותי כתוצאה מעבודת החציבה והקידוחים. בשלבים הראשונים נדמה לי שדווקא הקפידו על הרטבת הקרקע אבל ככל הנראה מדובר בעלויות גבוהות והפסיקו לעבוד בשיטה זו. אם הילדה שלי או השכן שלי יהיו חולים כתוצאה מכך, התוצאות יהיו חמורות יותר מכל שיקול אחר”.
על התגובות שהוא מקבל בעקבות פתיחת העצומה, אומר אלטר: “יש המון תגובות מכאן ועד להודעה חדשה, אני די מאוכזב מכמות החתימות, אבל אני לא יכול לעמוד מהצד בשעה שאנשים כה רבים סובלים מדי יום מהאבק המחריד. זה מפגע בריאותי מדרגה ראשונה וחייבים לטפל בו כמה שיותר מהר”.
צחי, המתגורר כמה עשרות מטרים בודדים מאתר הבנייה בשכונת גבעת רם, מציין כי העבודות החלו לפני כשלושה חודשים ומאז הפכו חייו חיי משפחתו ל”גיהנום” כהגדרתו: “כשפינו את החורשה, שרפו את את הגזם ומאותו רגע התחלנו לחיות בתוך משרפה. ואז כשהשריפות פסקו, החלו עבודות החציבה בהר ומאותו שלב אנחנו נושמים כמויות אדירות של אבק. הבית סגור ומסוגר כבר כמה שבועות, המזגן עצמו עובד 24 שעות ביממה כי אי אפשר לפתוח חלון. הרשתות על החלונות מלאות באבק ואם פותחים חלון בערב, אז כל האבק חודר פנימה. הילדים נשארים בבית, כי קשה לצאת החוצה ולשחק, אי אפשר לנשום. רק חצי שעה אחרי שהעבודות מסתיימות אפשר לשטוף, לנקות ולנשום קצת. אנחנו שוטפים מחדש את הבית ואת המכוניות בכל יום. האבק הכבד, הוצאות המים, הוצאות החשמל, הרעש מחריש האוזניים, כל אלה יוצרים עוגמת נפש שאי אפשר לתאר. זה אסון”.
כמו מיכה אלטר, גם צחי מבהיר כי אינו מתנגד לבניית השכונה החדשה: “אנחנו בעד הפיתוח של כרמיאל, זה יעשה טוב לשכונה ולעיר, אנחנו תומכים בו ללא סייג – אבל יש דין ויש דיין, יש התעלמות מחוקים. אפילו נפגשתי עם מהנדס העיר כדי לשטוח בפניו את הטענות וכל מה שהיה לו לומר לי, זה שכל מי שבונים ליד ביתו מיד מתרעם על מפגעים. אנחנו נמצאים כפשע מהגשת תביעה משפטית כנגד המעורבים בעניין”.

אחד מתומכי העצומה, סיפר לנו כי “תושבי גבעת רם, מבוגרים וילדים כאחד, סובלים מזה חודשים ארוכים ונושמים אבק יום אחרי יום, בגלל העבודות המתבצעות ברמת נבון. הבתים שלנו נצבעים בכל יום בשכבת אבק חומה, האבר חודר לכל פינה וזה האוויר שאנחנו וילדינו נושמים. מי יממן לנו את הטיפולים בכל הבעיות הבריאותיות שיתגלו בעקבות המפגע, מי יטפל בכל בעיות האסטמה שיווצרו כתוצאה מהבניה בהר כרמי? כולם מצפצפים עלינו, איפה הפיקוח של העירייה על הקבלן, מדוע לא מאלצים אותו להרטיב את הקרקע לפני הקדיחות, על מנת שהאבק הרב לא יתפזר לבתי השכונה?”

מעיריית כרמיאל נמסר בתגובה לטענות התושבים כי נעשים מאמצים להפחית את כמויות האבק: “לפני מספר ימים נערכה פגישה באתר בה נכחו ראש העיר, מהנדס העיר ומנהל האתר. בפגישה נדרש מנהל האתר לנקוט באמצעים שונים להפחתה משמעותית של האבק. אמש נערך במקום סיור של ראש מינהל איכות הסביבה ותברואה, יחד עם נציגי המחלקה לאיכות הסביבה וניתנו למנהל האתר הנחיות נוספות לביצוע כמו ייצוב הדרכים ע”י חומרים מייצבים, נסיעה איטית של הכלים באתר והרטבה בתכיפות גבוהה יותר של הדרכים וערמות העפר. יצוין כי עיקר האבק נוצר כתוצאה מעבודת חציבה אשר את תוצריה קשה להפחית, בניגוד לעבודת מגרסה או סלילת דרכים. העירייה עשתה ותמשיך לעשות כל מאמץ להפחתה מירבית של כמות האבק באזור הסמוך לבתי התושבים”.

כתבה מעניינת:

נחש צפע צילום אילוסטרציה Depositphotos

בת 17 מכרמיאל הוכשה ע״י נחש ארסי – ולא הרגישה

שתפובת 17.5 מכרמיאל הוכשה ככל הנראה ע״י צפע במהלך טיול לימודי בהר מירון. היא אושפזה …


תגובה אחת

  1. שלום.
    בהמשך לתגובה של מיכה . מדוע נציגי העירייה לא מפרסמים את דרכי הצעדים שבהם הם יינקטו על מנת להשיב את איכות החיים לתושבי רבין וגבעת רם בעקבות העבודה … והאבק .. זה עדיין לא מבצע אנטבה ….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.