כרמיאל נוף דרום מערב
כרמיאל במבט-על. צילום ארכיון

שטח הבתים נשאר זהה – תושבים משלמים יותר ארנונה

שתפו

סקר מדידות הנכסים של עיריית כרמיאל התחדש בצל הקורונה, תושבים גילו ששטח ביתם הוגדל והם חוייבו בסכומים גבוהים יותר למרות שלטענתם לא ביצעו שינויים כלשהם. רותם ינאי מסיעת טב לכרמיאל: העירייה פועלת ב״שיטת מצליח״

מאת גיל דובריש

מדוע התייקרה הארנונה לחלק מתושבי כרמיאל, למרות ששטח ביתם לא גדל? בחודשים האחרונים התחדש סקר המדידות של עיריית כרמיאל שנועד לבחון מחדש את שטח הנכסים בעיר. בגלל הנחיות משרד הבריאות המדידות מתבצעת הבדיקה באמצעות צילומי אוויר וזאת כדי להימנע מביקורים בבתים.

עד כה בוצעו לפי ההערכות מדידות של כמעט 900 בתי אב, בעיקר בשכונות רבין, מכוש ושכונת הגליל. תושבים מתלוננים כי בחודשים האחרונים ״קפץ״ חשבון הארנונה שלהם באופן משמעותי. אחד התושבים סיפר כי הופתע לגלות בחשבון הארנונה שלו תוספת של 80 מטרים לדירת הגן שלו, למרות שלטענתו לא ביצע שום שינוי בשטח הבית. תושב אחר סיפר כי גילה שעליו לשלם עבור 15 מ״ר נוספים.

רותם ינאי 2018
רותם ינאי. צילום ארכיון

הנושא הועלה לדיון על-ידי סיעת טב לכרמיאל בישיבת מועצת העיר שהתקיימה ביום רביעי האחרון.

לדברי רותם ינאי, ראש הסיעה באופוזיציה, ״העלינו את הנושא לדיון בעקבות פניות של תושבים, כאשר פנינו בשמם לעירייה, האשימו שם את משרד הפנים. תושבים שערערו על ההחלטה נענו כי בבדיקה חוזרת לא התגלו טעויות״.

משרד הפנים הורה השנה לרשויות המקומיות לבצע סקר מדידות חדש. לטענת רותם ינאי, גם ברשויות אחרות בצפון, כמו עכו, צפת ונוף הגליל התקבלה הנחיה דומה, אך שם החליטו שלא להגדיל את חשבונות הארנונה עד להודעה חדשה וזאת בגלל המצב הכלכלי הקשה. ״בניגוד ליישובים אחרים שהחליטו לבצע את הסקר אך לא ליישם אותו בפועל, בעיריית כרמיאל החליטו ללכת עד הסוף ולגלגל את החיובים החדשים על גב התושבים״ אמר ינאי.

בדיון בישיבת המועצה דרשה סיעת טב לכרמיאל להפסיק את סקר המדידות בשנה הקרובה ואם יוחלט בכל זאת להמשיך בסקר המדידות אזי יש לדחות את יישום הממצאים ולהימנע מתוספת גביה.

כמו כן דורשת הסיעה מהאופוזיציה, ״שהעירייה תדאג להודיע לציבור בצורה מסודרת בנושא סקר מדידת הנכסים, על הקריטריונים למדידה, על צורת המדידה, על תאריכי הביצוע, על דרכי ההתקשרות עם התושב בעת הזו ובכלל, על דרכים ואפשרויות לערעור וכן לגבי הגבייה העודפת של עיריית כרמיאל… עד היום לא קיבלנו את חוזה ההתקשרות עם החברה המבצעת את המדידות. פועלים לפי שיטת מצליח ושולחים חשבון לתושבים״.

ינאי קורא לעיריית כרמיאל ״לפרסם לתושבים ולהנגיש בפניהם במינימום בירוקרטיה את האפשרות להגיש טפסים ולקבל הנחה בארנונה במסגרת ועדת הנחות ארנונה לנזקק״.

תגובת עיריית כרמיאל: ״הכי קל זה להיות פופוליסט… ראש העיר משה קונינסקי פנה כבר בגל הראשון של הקורונה למשרד הפנים בבקשה לדחות את סקר הנכסים והמדידות. כבר אז התקבלה תשובה שלא ניתן לדחות ומי שלא יבצע חשוף לחיוב אישי כולל חברי המועצה. בישיבת מועצת העיר העלה מר ינאי את הנושא וקיבל הסבר והוצג המכתב תשובה של משרד הפנים. למרות זאת בחר מר ינאי לנהוג בדרך הקלה ביותר – להיות פופוליסט״.

גם זה יעניין אתכם בפורטל זהר.נט:

כתבה מעניינת:

שריפה כבאים כיבוי

עוד יום ״נשרף״ בכרמיאל: דליקות מבוקרות ומפוקחות

שתפודליקות שפרצו באופן יזום ע״י מערך הכיבוי בשיתוף עיריית כרמיאל גרמו לדאגה ובהלה בקרב תושבים: …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.