בית / Uncategorized / שיזוף בריא? אין דבר כזה
רק בשמש, ורק בשעות "הבטוחות" . שיזוף

שיזוף בריא? אין דבר כזה

שתפו

הקשר בין השיזוף למחלת הסרטן ופגיעה במערכת החיסון

הקיץ כאן, ואתו הסנדלים, צבעי הלקים היפים, בגדים חשופים יותר וכמובן הרצון להיות שזופים.

הקשר בין עור כהה ויופי הוא יחסית חדש בהיסטוריה האנושית. עד המאה ה-19 להיות לבן היה נחשב לאופנתי ולבריא.

ביחד עם תחילת הקיץ מתחיל השגשוג של מכונים לשיזוף הגוף ובאותה נשימה הוויכוחים הציבוריים בין משרדי הבריאות וגורמים מקצועיים בנושא סכנות של השיזוף במכונות השונות. לידיעתכם, אין תקן ואין אישורים ישראליים לרוב מכונות השיזוף הקיימות בשוק. גם באירופה נושא השיזוף עובר מהמכונות הוותיקות לשיזוף בספריי על ידי צביעת העור במקום ע"י גירוי העור, וכל זה קוראים יקרים , עקב סכנות הקרינה של מכונות השיזוף העלולות לגרום לסרטני עור ולפגיעה בעיניים.

אישית, אני מתנגדת לכל נושא מכונות השיזוף. אני בעד שמש בשעות הנכונות במינון נכון כי זה חיוני לחיים, למצב הרוח ולא מזיק לעור, אך לא יכולה להבין את השימוש במכונות המסוכנות והבלתי מפוקחות בעיקר במדינת שמש ומדברית אפילו כמו שלנו.

בכתבה הזאת, אסביר לכם על כמה נקודות קשורות לשיזוף באופן כללי כדי שתהיו חכמים גם בשמש.

 

למה העור מתכהה בשיזוף?

השיזוף הינו תוצאה של הצורך של העור להגן על עצמו .

כאשר העור במצוקה כי משהו פוגע בו, מייצר פיגמנט. הדוגמא הם קרני השמש, אך לא רק..

טיפולים קוסמטיים אגרסיביים דלקות עור ועוד גם יגרמו לייצור פיגמנט

טיפולי לייזר, פילינגיים חזקים מידי, כוויה במטבח ואפילו עקיצת יתוש עלולים להוביל לפיגמנטציה מקומית. למה? בגלל שייצור פיגמנט הינו מנגנון טבעי של הגנה על העור.

 

איפה נוצר פיגמנט השיזוף?

העור הינו "הגבול" המפריד בין הסביבה החיצונית וגופינו. תפקידו העיקרי הינו להגן מפני נזקי הסביבה בניהם התייבשות ושמש. יש להזכיר שהעור בנוי משכבות רבות של תאים בדומה ללבנים שבונים קיר. בשכבה התחתונה נמצאים תאים מיוחדים, מפוזרים בין תאי העור הרגילים המייצרים את הפיגמנט ומפזרים אותו כלפי מעלה על ידי "זרועות מיוחדים" .

ייצור הפיגמנט, כמותו ופיזורו קשורים לגורמים רבים כגון גנטיקה, השפעה הורמונאלית ועוד. בנוכחות קרינה חזקה של השמש או גורם אחר המגרה והמסכן את העור, משתחררת כמות גדולה יותר של פיגמנט מהתאים ומתפזרת כלפי למעלה, בכוונה להגן על העור מפגיעה ולמנוע נזק בלתי הפיך. הפיגמנט נקרא "מלנין" והוא האחראי לצבע העור של כל אדם ועל תהליך השיזוף ו/או פיגמנטציה של העור.

 

הקשר בין השמש, פיגמנט המלנין וסרטן

עד כה, למדנו בכתבה הזאת שתפקידו של הפיגמנט והשיזוף הינו להגן על רקמת העור. על פי כך, ניתן להבין שתהליך השיזוף אינו תהליך "בריא" אלה תהליך שנוצר במטרה של מניעת נזקים בלתי הפיכים התאי העור.

איך זה קורה? ואיך זה מתקשר לסרטן עור? הנושא פשוט ומעניין מאוד. רקמת העור בנויה מתאים דומים בעלי תפקיד זהה . לכל תא גרעין המכיל את הקוד הגנטי הדרוש לתפקוד הרקמה. התרבות התאים מתקיימת לפי הקוד הגנטי הקיים ועובר מתאי האם לתאים הצעירים וכן הלאה.

קרינת שמש חזקה עלולה לפגוע בהרכב של חומצות הגרין ולשנות את הקוד הגנטי, דבר העלול לפתח דורות של תאים "חדשים", שונים לתא המקורי – תאים סרטניים.

במטרה למנוע תהליך זה, פיגמנט המלנין מוקם כמטריה מעל גרעין התא ובכך מגן עליו "כמטרייה". מחקרים חדשים בנושא מראים כי הפיגמנט המיוצר בתאים המיוחדים במעמקי העור, עובר על כל תאי הרקמה ומתפזר. התהליך המלא התברר לחוקרים רק לפני כ 6 שנים ונראה כסרט של מדע בדיוני.

אכן, הגוף שלנו חכם ומדהים ואין שיזוף בריא. השיזוף נוצר כצורך להגנה מפני פגיעה שמסכנת את הבריאות שלנו בכלל ושל העור בפרט.

 

הקשר בין שיזוף למערכת החיסון

מערכת החיסון של הגוף הינה מערכת מורכבת הכוללת קבוצה גדולה של תאים המייצרים חומרים כימיים שונים ונוגדנים.

בכל איבר בגוף, כולל בעור, יש נציגות של מערכת החיסון באופן קבוע – "מערכת חיסונית מקומית". תאים אלו פועלים כמו "המשמר האזרחי השכונתי" במטרת למנוע חדירה של גורמים לא רצויים לגוף, לבלוע גורמי מחלה ולהודיע למערכת החיסון הכללית על כל בעיה. תאים אלו זזים ומסתובבים בין התאים השונים של רקמת העור והם האחראים העיקריים על בריאות העור. לפי הספרות המקצועית, קרינת שמש חזקה הורסת די מהר את התאים החשובים האלו ולכן רקמת העור נשארת חשופה יותר לזיהומים, מחלות ופגיעות חיצוניות.

וזכרו: שיזוף הינו נושא קשור לאופנה בלבד. אין שיזוף בריא. וניתן ליהנות מהשמש מבלי לפגוע לצמיתות בעור. תשמרו על עצמכם כי אין יותר יפה מעור בריא !

 

כתבה מעניינת:

חגיגת קונצילה ריגטה עם עגבניות שרי צלויות, קלמטה ומוצרלה צילום אפיק גבאי (1)

קונצילה ריגטה – איטלקית 100%

שתפומתחשק לכם איטלקית 100% על הצלחת? קבלו מתכון של פסטה קונצילה ריגטה עם עגבניות שרי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.