בית / חדשות / חינוך / שיעור הזכאים לבגרות בכרמיאל נותר ללא שינוי

שיעור הזכאים לבגרות בכרמיאל נותר ללא שינוי

שתפו

בשנה״ל תשע״ה לא חל שינוי משמעותי בהשוואה לשנה שקדמה לה. עם שיעור זכאים של 68%, אנחנו מדורגים אחרי בית ג׳אן, נהריה, עכו ונצרת עילית אך לפני מעלות תרשיחא וצפת. העירייה: בשנה״ל תשע״ו אחוזי הזכאות משתפרים מאוד

מאת גיל דובריש

שיעור הזכאים לבגרות בשנה״ל תשע״ה (2015) בכרמיאל על 68%, כך עולה מנתונים, שפירסם משרד החינוך השבוע ואשר כוללים 260 רשויות מקומיות בארץ. כמו תמיד, מתייחסים הנתונים לשנת הלימודים שלפני שנתיים ולא לזו שהסתיימה לפני חודשיים בלבד. בהשוואה לשנת הלימודים שקדמה לה, תשע״ד, אין הבדל משמעותי. עם זאת במבט ל-4 השנים הקודמות, ניתן להבחין בהתקדמות מסויימת.

משרד החינוך נוהג לפרסם מדי תחילת שנת לימודים את נתוני הזכאות לבגרות ביישובי הארץ, אולם לאחר שהתברר כי הדירוג הישן גרם לבתי ספר להנשיר תלמידים חלשים, החליט המשרד לשנות את מדד התמונה החינוכית ולהוסיף קריטריונים נוספים. התמונה החינוכית מחליפה החל מהשנה את דירוג הרשויות לפי זכאות לבגרות. מודל הדירוג החדש, כולל 17 מדדים שונים, בהם בין היתר אחוזי הנשירה, אחוזי הזכאות לבגרות, שמירה על טוהר הבחינות ומדדי גיוס לצה"ל. אלה משתייכים לארבעה ענפים: ערכים ואקלים חינוכי, נשירה והתמדה, הצוות החינוכי ולמידה והישגים. המודל המורכב אינו מאפשר ליצור דירוג פשוט של הרשויות ובתי הספר, אלא מפרסם שורת נתונים לכל עיר, הכוללת את המדדים השונים.

יצויין כי לפי מפת התמונה החינוכית הכוללת את הקריטריונים החדשים, מדורגת כרמיאל במקום גבוה יחסית לשאר הרשויות.

אם נחזור לשיעור הזכאות הבגרות, בכרמיאל כמעט ולא חל שינוי בשנת הלימודים תשע״ה לעומת השנה שקדמה לה. שיעור הזכאים לבגרות עמד, כאמור, בתשע״ה על 68%, בעוד שבתשע״ד היה שיעור הזכאים 67.54%, כלומר עלייה מזערית של חצי אחוז. בהשוואה לשנים קודמות, מדובר בשיעור זכאים גבוה יותר יחסית. ומה קורה ביישובים אחרים באזורנו? כרמיאל נמצאת מאחורי בית ג׳אןשיעור זכאות של 99% (!), נהריה 79%, סכנין 73%, עכו 72%, ונצרת עילית 71%, אך מקדימה ישובים כמו מעלות תרשיחא 67%, מג׳ד אל כרום 50% וצפת 48%.

מעיריית כרמיאל נמסר כי הנתונים אינם משקפים את תמונת המצב הנוכחית וכי אחוזי הזכאות בשנה״ל תשע״ו, שנתוניה יתפרסמו במלואם בעוד כשנה, יגלו כי חל שיפור משמעותי במספר הזכאים. ״אחוז הזכאות העירוני 68%, מדובר בעליה קטנה אומנם אבל מתמשכת. נתוני הבגרויות של בתי הספר המקיפים טובים לאין שיעור. הממוצע הישובי הנמוך יותר הנגזר מהעובדה שבתי הספר התיכוניים האחרים בעיר אינם במסלולי בגרויות, מספר התלמידים השוהים בפנימיות מחוץ לישוב וכן מספר התלמידים בחינוך המיוחד. משמע ההטרוגניות הרבה בהרכב השנתון מכתיב את אחוזי הזכאות. עם זאת בשנת הלימודים תשע"ו גדלים באופן משמעותי אחוזי הזכאות בשל "כניסת" בוגרי כתות אתגראסכולה למעגל הבגרויות עם שיעורי הצלחה גבוהים״.

כתבה מעניינת:

ראש העיר משה קונינסקי ויו״ר הנהגת ההורים העירונית משה צדקיהו. צילום דוברות עיריית כרמיאל

חזרו ללימודים: כ-98% מהתלמידים בכרמיאל שבו לגנים ולבתי הספר

שתפומערכת פורטל זהר.נט 98% מהתלמידים בגני הילדים ובבתי הספר בכרמיאל חזרו ללימודים כסדרם עם חידושם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.