שכונת המייסדים הוגדרה כשטח עירוב

שתפו

לאחרונה הוצבו מסביב לשכונה קווי עירוב – מערכת של עמודים וחוטים המהווה גבול סמלי לשמירת השבת. גורם בקהילה החרדית: שטח העירוב הוקם בעקבות הביקוש הרב בקהילה

מאת גיל דובריש

שכונת המייסדים, השכונה הוותיקה בכרמיאל, הפכה בשבועות האחרונים לשטח עירוב, זאת לאור הביקוש הרב שנוצר בקרב האוכלוסיה המאמינה הגדולה שמתגוררת באזור זה. אומנם כמו חלק גדול מהיישובים העירוניים בארץ, גם כרמיאל כולה מתוחמת כשטח עירוב, אולם כעת מתברר כי בקרב האוכלוסיה עלה הצורך גם בתיחום שכונת מגורים. ככל הידוע שכונת המייסדים היא השכונה הראשונה בכרמיאל שמוגדרת כשטח עירוב.

לפי ההלכה, בקרב שומרי מצוות קיימות מגבלות בנושא מה מותר ומה אסור לסחוב בשבת ויש הבדל גדול בין מה שמותר לסחוב בתוך שטח פרטי, שהוא חלק מביתו של אדם, לבין שטח ציבורי, שבו אין להוציא (לטלטל) כלי או חפץ למרחק של יותר משני מטרים מהבית ואף אסור לדחוף עגלת תינוק. במשך השנים רבנים הגיעו למסקנה שאפשר לעקוף את ההגדרות של שטח פרטי ושטח ציבורי, אם מגדרים בצורה סמלית שטח מסויים והופכים אותו בכך לשטח ״פרטי״ בו אין הגבלות על נשיאת חפצים. שטח תחום זה נקרא שטח עירוב, מפני שהוא מערב את השטח הציבורי הסמוך עם השטח הפרטי. העירוב הוא שטח התחום בדרך כלל על ידי מערכת של עמודים וחוטים המחברים ביניהם, שרק בתוכו רשאים שומרי מצוות לטלטל חפצים מחוץ לבתיהם בשבתות. כמובן שהכללים חלים על הציבור המאמין שמעוניין לשמור על השבת ולא על כלל הציבור המתגורר במקום.

לאחרונה הבחינו תושבים באזור המרכז הישן כי הותקנו עמודים ועליהם חוטים החל מרחוב העמק מול קניון כיכר העיר, דרך הטיילת הישנה ורחוב צה״ל, עד לפארק אלון (הבוסתן) ומשם לכיוון פארק אופירה וחזרה לכיוון המרכז הישן.

גורמים בציבור החרדי אמרו לנו כי תיחום שטח עירוב עירוני הוא כללי ואינו מחמיר כמו שטח עירוב המקיף שכונת מגורים ולכן נוצר ביקוש רב לתחום את השכונה הוותיקה. ״הציבור שלנו זקוק לשטח עירוב במקום מגוריו, כדי לשמור את השבת ולקדשה כהלכתה״ מסר לנו גורם בקהילה החרדית. ״שטח העירוב באזור המרכז הישן הוקם לאור הביקוש הרב בקהילה״.

כתבה מעניינת:

דליקה רכב שדרות נשיאי ישראל

״פתאום הרחתי עשן״: רכב עלה באש ליד קניון לב כרמיאל

שתפומאת גיל דובריש הבוקר (יום ד׳) בסביבות השעה 9 הוזנקו צוותי כיבוי, שיטור ורפואה בעקבות …


3 תגובות

  1. לאט לאט ובבטחה משתלטים הטפילים הללו על אורח חיינו כאן בכרמיאל. זה עוד מעוללות ראש העיר הכרמיאלי. מי שמבין את נזקו שירים קול קורא. האיש הזה ממש מחסל ישוב בישראל. אני משוכנע שאין כוונה של התושבים כאן שרבנים ישתלטו על חיינו ולא להיות רכסים אלעד ובית שמש וכמובן חלילה לא בני ברק. רק אנחנו נעצור את סחף. ישועה מקברניטי העיר המתדרדרת הזאת לא תבוא מהם.

  2. בשיחה שהיתה לי עם מישהו ממקריו של ראש העיר התברר לי כי ראש העיר מעודד את כניסתם של החרדים ומוסדותיהם לעיר כי זה מביא לו תקציבים מידים.
    אותנו תושבי העיר אפשר לזנוח אנחנו ממילא רק משלמים ארנונה

  3. יהודית

    שערוריה!!!! אין חוק שישמור אותנו יהודים לא דתיים …אני לא מאמינה !!! אני אסירה במדינה דתית…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.