מכונת הנשמה חמצן צילום אילוסטרציה Pixabay
צילום אילוסטרציה: Pixabay

שלא נצטרך: 77 מכונות הנשמה זמינות בלבד בנהריה ובצפת

שתפו

אי השיוויון במערכת הבריאות בפריפריה: מספר מכונות ההנשמה בשני בתי החולים המשרתים אוכלוסיה של כמיליון נפש בגליל נמוך מאוד בהשוואה למספר המכונות במרכז הארץ

מאת גיל דובריש

כבר שנים שמערכת הבריאות בפריפריה זועקת לתקציבים ומשוועת לעזרה. בימים אלה, שבהם מגפת הקורונה מתפשטת בארץ, בולט במיוחד חוסר השוויון בהשקעה של המערכת בבתי החולים המשרתים את תושבי הגליל. בארץ מדברים על הצורך הדחוף במכונות הנשמה – מתוך צפי לאלפי חולי קורונה מונשמים בתוך זמן קצר והמספר שעליו מסכימים במשרד הבריאות הוא 2,864 מכונות זמינות בישראל, כולל אלה שבידי צה"ל. אבל, כשמתמקדים רק בבתי החולים בצפון, התמונה עגומה הרבה יותר.

הנתון הבא צריך להדליק נורה אדומה אצל כולנו: מספר מכונות ההנשמה הזמינות בשני בתי החולים המשרתים את אוכלוסיית הגליל, זיו בצפת ובמרכז הרפואי לגליל בנהריה, מסתכמת ב-77 בלבד. 77! לפי נתונים שפורסמו הבוקר ב-ynet עולה כי בבית החולים זיו בצפת יש 47 מכונות הנשמה זמינות בלבד. במרכז הרפואי לגליל (בית החולים הממשלתי) בנהריה, יש 30 מכונות הנשמה בלבד. לפי פרסומים אלה, אין נתונים על מכונות ההנשמה בבית החולים פדה פוריה בטבריה.

בפועל, המצב אפילו קשה יותר. דובר בית החולים זיו בצפת, אלי סבתי, מסר לפורטל זהר.נט כי המספר של המכונות המוקצות לחולי קורונה נמוך יותר: "יש לנו 47 (מכונות הנשמה) לכל בית החולים. מהן רק כ-15 פנויות לקורונה, כך שחסרות לנו עוד 15".

יש לציין כי בתי החולים האלה משרתים אוכלוסיה של כמיליון בני אדם, ממטולה שבצפון, רמת הגולן שבמזרח ועד נהריה ועכו במערב ועד ישובי משגב בדרום. בתי החולים הקרובים ביותר מלבד שני אלה, שיש בהם מכונות הנשמה הם בעמק בעפולה (כ-100 מכונות הנשמה), ורמב"ם וכרמל בחיפה, שם יש כ-200 מכונות בסך הכול.

יצויין כי המספרים אינם כוללים את מכונות ההנשמה שנמצאות בידי צה"ל, בבסיסי הצבא שונים ואשר יכולים להפחית מעט מהעומס הצפוי על המערכת.

גם זה יעניין אתכם בתקופת הקורונה בפורטל זהר.נט:

כתבה מעניינת:

הכנה לצום. צילום יחצ

לקראת יום כיפור: הכינו עצמכם לצום

שתפוהמדריך המלא: איך לעבור את צום יום הכיפורים בשלום מאת סוזן בוורמן, תזונאית קלינית ויועצת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.