שלהי הקיץ: אדם צובר זיכרונות כמו נמלים, בחודשי הקיץ…

שתפו

שלום לכולם.

בשלהי הקיץ בתקופת כאוס של שחיתות בארצנו, אני משתפת מאמר יפה שכתב רענן מהגינה האורגנית בכליל.

אני בדרך כלל קונה ירקות ופרות מהגינה האורגנית של רענן לכל משלוח הוא מצרף שיר או מאמר על נושאים הקשורים בטבע, אני מאוד אוהבת את כתיבתו במשלוח האחרון הוא צירף מאמר על נמלים,כדאי לנו ללמוד.

אז על מה אספר לכם על זיכרונות של נמלים, אני חושב שעד שלא נראה חולצות לבנות של ערב חג לא אסכם את השנה החקלאית המטורפת שעברה עלינו. הנה לכן כמה מילים על הנמלים הנאמנות שלנו:

התרומה האקולוגית של הנמלים למערכת האקולוגית שלנו היא אדירה. על אף שכל הקיץ היינו עסוקים בלהתחמק מהן וזרענו עשרות אלפי זרעי תירס במגשים ולא באדמה, שאם היינו זורעים ישר באדמה כעבור כמה ימים היינו מגלים שחלק ניכר מהזרעים נגנב אל מטמוניהן…הגם שלנו הן לא תמיד עוזרות , רצינו דווקא להדגיש שנמלים חיות בסימביוזה מדהימה עם מינים רבים, בהם מינים אחרים של נמלים, חרקים אחרים, צמחים ופטריות. הן יכולות להוות עבורנו דוגמה טובה לשיתופי פעולה מוצלחים וחקלאות בת קיימא…

למשל, הידעתם שנמלים אוספות טל דבש מכנימות עלה.

כנימות העלה ופשפשאים אחרים מפרישים נוזל מתוק שנקרא טל דבש, הסוכרים בטל דבש הם מקורות מזון עשירים באנרגיה, ולכן החומר אהוב מאוד על נמלים. הכנימות מתחילות להפריש טל דבש רק לאחר שהנמלים טופחות על גבן בעזרת המחושים שלהן, הנמלים אוכלות את טל הדבש וב"תמורה" מרחיקות טורפים, וגם נותנות לכנימות "טרמפ" לצמחים אחרים שהן יכולות לאכול מהם. כשמושבה של נמלים צריכה לנדוד לאתר חדש , הנמלים יקחו את הכנימות יחד איתן, כדי שימשיכו לייצר עבורן טל דבש. מדהים לא !!!

אם לא די בכך ממש הופתענו לשמוע שישנן נמלים שמגדלים כנימות קמח כדי לאכול את טל הדבש שהן מייצרות. זה כבר חקלאות.

ישנם גם זחלי פרפרים אוהבי נמלים, במשך היום הנמלים "רועות" אותם כלומר מביאות אותם לאזורים שבהם הם יכולים לאכול ובלילה מחזירות אותן לקן ו"חולבות" אותם, מעסות אותם עד שהם פולטים טל דבש. חלק מהזחלים מסוגלים ליצור קשר עם הנמלים על ידי צלילים ותנודות !!

ישנם נמלים שמגדלות פטריות, הן הצליחו לתרבת כמה מינים של פטריות, כך נוצרה תלות בין הנמלים לפטריות, כל אחד מהם זקוק לאחר כדי לשרוד.

אז מסתבר שנמלים הן הרבה יותר מדוגמה טובה לעצלנים, הן יכולות ללמד אותנו הרבה על חקלאות שיתופית.

מדהים לדעת שהיצורים הקטנים האלו, שממלאים את השדה שלנו, מקיימים יחסים וקשרים כל כך מורכבים.

מעורר מחשבה וסקרנות להבין שיש הרבה צורות חיים סביבנו הלומדות לחיות יחד תוך שיתוף פעולה והדדיות. הלוואי עלינו !!!!

לסיכום כמו שאמר שלמה המלך " לך אל הנמלה עצל למד דרכיה וחכם"

המשך שבוע טוב,

צאלה.

כתבה מעניינת:

חגיגת קונצילה ריגטה עם עגבניות שרי צלויות, קלמטה ומוצרלה צילום אפיק גבאי (1)

קונצילה ריגטה – איטלקית 100%

שתפומתחשק לכם איטלקית 100% על הצלחת? קבלו מתכון של פסטה קונצילה ריגטה עם עגבניות שרי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.