אדם פוחד חושש צילום אילוסטרציה: Pixabay
צילום אילוסטרציה: Pixabay

שמעתם על התופעה החדשה? קוראים לזה חרדת שגרה

שתפו

צרה אחת מאחורינו, צרה חדשה לפנינו: תופעה חדשה – חולי קורונה ואנשים שהיו בהסגר ממושך מתקשים ואף נמנעים מהחזרה לשגרה

מערכת פורטל זהר.נט

בצד השמחה על הסרת מגבלות ההסגר עם האפשרות לשוב לעבודה, לפעילות וללימודים, אחרי שחלפה מגפת הקורונה, צצה תופעה חדשה ומדאיגה: חולים ואנשים שהיו בהסגר ממושך מגלים קושי לקראת החזרה לשגרה וחלקם אף נמנעים לעשות זאת.

צוות העובדות הסוציאליות של כללית במחוז חיפה, בניהולה של עובדת סוציאלית (עו"ס) יפעת אלון, נתקל במהלך שיחות יזומות עם מאות מאושפזי קורונה, אנשים בבידוד ובקו החם הרגשי של כללית, בתופעה מדאיגה של אנשים אשר מתקשים לשוב ולצאת למרחב הציבורי וסובלים מתופעות של חרדה.

חיה ידידה מצוות חמ"ל הקורונה של כללית שליווה מאות חולי קורונה שאושפזו בבתיהם או בבתי מלון, אומרת: ״התופעה בולטת בעיקר בקרב חולי קורונה, בעיקר החולים שהיו במצב קשה יותר ובאישפוז. העובדה שהחלימו לא מפחיתה מהקשיים הרגשיים, נהפוך הוא – הם חרדים לשוב ולהיחשף לנגיף, על אף שלכאורה הם חסינים יותר. חלקם נותקו לפתע מהמשפחה לתקופה ממושכת, ללא יכולת למפגש ותוך פחד אמיתי לחייהם ולכך יש השלכות נפשיות רבות. עבור רבים, גם מי שלא חלו, מהווה היציאה החוצה ממרחב סגור, גם אם מעיק, איום של ממש. תופעות אלו עלול לצוץ גם אצל אנשים שעד כה לא פיתחו בעיות רגשיות חריגות, אך המצב המיוחד והפתאומי אליו נקלעו מעורר אצלם חרדות קשות״.

גם זה יעניין אתכם, היכנסו לכתבות:

במקרים נוספים, אנשים הסתגלו להישאר במשך ימים ארוכים בבית, חשו מוגנים מהקורונה ומלחצי היום יום ומשוחררים מהתובענות של מירוץ החיים המודרני. הכניסה לבידוד קטעה את רצף החיים אבל מצד שני היציאה מבידוד נתפסת כמאיימת בעבורם והם מתקשים "להתניע״ מחדש. המציאות החדשה של חזרה לשיגרה הפכה לעיתים לתובענית אף יותר מבעבר, על רקע הקשיים הכלכליים, חוסר הביטחון בעבודה והאיום של הנגיף – שלהזכירכם, עדיין נמצא כאן, גם אם יש תחושת דעיכה.

דנה קרן צור, אחראית העו"ס במכוני התפתחות הילד של כללית במחוז, מספרת כי גם בקרב חלק מהילדים קיימת חרדת שגרה: "אנו נתקלים גם בילדים שחוששים לחזור לבית הספר לאחר תקופה ממושכת בה היו צמודים להורים וללא האתגרים והמשימות של מסגרת הלימודים והמסגרת החברתית, שהיא גם תובענית וקשה עבור חלקם״.

צוות הטיפול הרגשי של כללית נדרש גם לטפל בפניות שהתקבלו מנשים שילדו בתקופה זו ונקלעו למצוקה רגשית חריפה. בימי הקורונה מצאו עצמן היולדות הטריות בודדות, מוצפות בחרדה ומטפלות בתינוקן ללא התמיכה הטבעית של חברות ומשפחה, עם פחות זמינות של שירותי הטיפול השונים וכשהן חוששות להגיע לטיפות החלב וכמובן חרדות יותר מתמיד לבריאותן ולבריאות התינוק.

בצוות העו"ס, מציינים כי ״בניגוד לכתבות שהציגו את השהייה בבתי מלון כגן עדן, בשיחות שלנו עם השוהים שם נתקלנו באנשים שנקלעו למצוקות נפשיות עד כדי אובדנות. צעירים שרגילים לחופש ללא גבולות בטיול הגדול, חשו כלואים במלון, אחרים התקשו עם חברת הזרים והיו לא מעט תופעות של התקפי חרדה שהתבטאו בקשיי נשימה מדמי קורונה, איומים לפגיעה עצמית ועוד. מהצד השני, דווקא אנשים עם תחלואה נפשית כרונית, כמו אנשים עם כפייתיות לניקיון, חשים עתה הקלה, כי התופעות מהן הם סובלים זכו ללגיטימציה ובכלל חרדה והסתגרות נעשו לתופעות נורמטיביות״.

כתבה מעניינת:

סחוס אוסטאוארתריטיס

מה גורם לשחיקת סחוס? (אוסטאוארתריטיס)

שתפומערכת פורטל זהר.נט אוסטאוארתריטיס היא מחלה שפוגעת במפרקים. מחלה זו באה לידי ביטוי בשחיקה של …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.