אמבולנס מד״א. צילום ארכיון

שני אמבולנסים מאויישים על כ-100,000 נפש

שתפו

כשמדברים על אפלייה של תושבי הגליל לעומת מרכז הארץ מתכוונים לזה: תושבת העיר שלקתה באירוע מוחי המתינה כחצי שעה לבואו של אמבולנס. במד״א טוענים: זה אירוע חריג שלא משקף את מהירות ההגעה של צוותי מד"א

מאת גיל דובריש

האירוע הבא ממחיש יותר טוב מכל תרחיש אחר, את הטענות המוצדקות באשר לאפליית תושבי הגליל לעומת תושבי מרכז הארץ: תושבת העיר שלקתה באירוע מוחי, נאלצה להמתין במשך כחצי שעה (!) עד לבואו של אמבולנס מד״א. בסופו של דבר חלפה יותר משעה עד שפונתה לבית החולים הקרוב – זהו פרק זמן קריטי שיכול להיות ההבדל בין חיים למוות. מתברר כי במוקד ההזנקה בכרמיאל מוצבים מסביב לשעון שני אמבולנסים מאויישים בלבד, שיכולים לתת מענה באופן מיידי לתושבי כרמיאל, משגב ויישובי בקעת בית הכרם, אוכלוסיה בסדר גודל של כ-100,000 נפש.

האירוע הדרמטי התרחש לעיני מאות אנשים, בעת ערב גאלה בסימן בריאות לב האישה שהתקיים ביום שלישי במרכז ברוך. הכנס שנערך בחסות עיריית כרמיאל, נעמת וקופות החולים כללית, מכבי, לאומית, מאוחדת וגופים נוספים, כלל הופעה של הזמרת והשחקנים גלית גיאת, הרצאה של ד״ר דנה צפת, דוכני בריאות ועוד. לקראת סיום הערב, התמוטטה על הרצפה והחלה לפרכס לעיני מאות האנשים במקום, אחת המשתתפות, תושבת העיר בשנות השישים לחייה. למרבה האבסורד, דווקא באירוע שהוקדש לנושא הבריאות, לא נכחו צוותים רפואיים במקום, אם כי יצויין שלא קיימת חובה לעשות זאת. אנשים במקום קראו לעזרה וביקשו מבעלי ידע בעזרה ראשונה לסייע, במקביל הועברה קריאה דחופה למוקד מגן דוד אדום.

אחד מעדי הראיה סיפר כי האישה פירכסה על הרצפה, בשעה שבן זוגה ואנשים נוספים שניסו לסייע, המתינו דקות ארוכות לבואו של האמבולנס, אשר בושש לבוא. מי שהגיע ראשון למקום היה אריה שחר, תושב כרמיאל וכונן מתנדב במד״א, שקיבל את הקריאה בהיותו בבית ומיהר למרכז ברוך עם רכבו האישי וכשהוא מצוייד בתיק חובש ובו אמצעים מצילי חיים. שחר ביצע בדיקות כדי לאחן את מצבה הרפואי של החולה והעניק לה טיפול ראשוני והזרמת חמצן. רק כעבור כחצי שעה הגיע לזירת ההתרחשות אמבולנס של מד״א, שפינה את האישה לבית החולים נהריהיצויין כי החולה התאוששה בבית החולים ומצבה השתפר באופן ניכר.

בנקודת ההזנקה בכרמיאל מוצבים שני אמבולנסים מאויישים בלבד, האחד ניידת טיפול נמרץ והשני אמבולנס רגיל, שמטרתם לשרת את כרמיאל ובה 50,000 נפש וכן את כל האזור, כלומר אוכלוסיה של למעלה מ-100,000 נפש. יש להדגיש שכרמיאל מרוחקת מבתי החולים באזור (צפת ונהריה) כחצי שעה נסיעה במקרה הטוב, פרק זמן שיש להוסיף  לזמן ההגעה של האמבולנסים. בחישוב פשוט: אם אמבולנס מגיע  חצי שעה אחרי הקריאה למקום האירוע, ועוד חצי שעה לפחות משך הפינוי, אזי מדובר בשעה לפחות עד להגעה למיון או לטיפול נמרץ – זה הרבה זמן. יותר מדי…

באותו ערב נקראו שני האמבולנסים המאויישים המוצבים בכרמיאל לטפל באירועים אחרים באזור. צוות האמבולנס שהגיע למרכז ברוך בסופו של דבר, הוזעק מתחנה מרוחקת בגלל תאונת דרכים שהתרחשה מחוץ לעיר.

אשי טאוב, עיתונאי ומנהל הטלוויזיה הקהילתית שנכח במקום, התקשר למוקד מד״א 25 דקות אחרי הקריאה הראשונית על מנת לברר מדוע טרם הגיע האמבולנס. בשיחה עם המוקדנית, שהקליט מראש, נשמעת המוקדנית אומרת: ״האמבולנס יצא מרחוק, הוא תכף בכניסה לכרמיאל, אני מבינה שזה זמן קריטי אבל זה האמבולנס הכי קרוב שהיה. באזור כרמיאל יש שני אמבולנסים, שניהם לא היו באזור״.

ממד״א נמסר לנו בתגובה: "מבדיקת האירוע עולה כי עם קבלת הקריאה שוגרה למקום ניידת טיפול נמרץ וכונן מד"א. הנט"ן נתקל בתאונת דרכים ולכן נדרש לעצור את נסיעתו כדי להעניק טיפול רפואי לפצועי התאונה. עם היוודע התעכבות הניידת, שוגר אמבולנס נוסף מרוחק יותר לאירוע המדובר, ועד להגעתו טופלה החולה ע"י כונן מד"א שהגיע למקום תוך מספר דקות. בעיר כרמיאל מוצבים בדרך קבע כ-10 אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ, כאשר בפועל מאוישים ניידת טיפול נמרץ ואמבולנס 24 שעות ביממה. יודגש כי מדובר באירוע חריג שאינו משקף את מהירות ההגעה של צוותי מד"א לאירועים ובארגון פועלים כל העת לשפר את השירות, ע"י הפקת לקחים שיופקו גם מהאירוע המדובר. כמו כן, בחודש הקרוב יחל לפעול אופנוע עזרה ראשונה שיסייע בקיצור הזמנים בהגעה למקום האירוע. אנו קוראים לציבור בעלי הכשרה רפואית להוריד אפליקציית 'נאמן חיים' של מד"א ולהצטרף לפרויקט, שמסייע בצמצום הזמנים במתן מענה רפואי מקצועי ראשוני".

כתבה מעניינת:

שלג בכרמיאל תמונת ארכיון פרסום לפי סעיף 27א בחוק זכויות יוצרים

והרי התחזית: סיכויים לפתיתי שלג בכרמיאל

שתפוצפו: לפי התחזית המעודכנת, השלג עשוי להגיע גם לכרמיאל ביום רביעי בלילה מאת גיל דובריש …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.