מחיר למשתכן 2017. צילום: חיים מסיקה 10
תוכנית מחיר למשתכן. צילום ארכיון: חיים מסיקה

תוכנית מחיר למשתכן: עודף היצע, חוסר ביקוש

שתפו

289 בלבד נרשמו להגרלה הגדולה בכרמיאל, בה הוצעו 786 יחידות דיור

מאת גיל דובריש

אחרי כל הרעש, הפרסומים, הכתבות והציפייה הרבה מסביב להגרלת תוכנית מחיר למשתכן בכרמיאל, התבררו בתום ההרשמה מימדי האכזבה. 289 משפחות וזוגות צעירים בלבד נרשמו להגרלה בכרמיאל, במסגרתה הוצעו 786 דירות בסך הכל. יחס של 1 ל-3 בערך. הנתונים מעלים את השאלה הבלתי נמנעת, האם היקף הפרויקט המתוכנן בכרמיאל לא גדול מדי ביחס לביקוש?

ההגרלה הגדולה השניה של תוכנית מחיר למשתכן שנפתחה ב-3 לספטמבר, כללה כ-11.5 אלף יחידות דיור מוזלות ב-22 פרויקטים במקומות שונים ברחבי הארץ. עם סיום ההרשמה עולה כי להגרלה הגדולה השנייה נרשמו 24,428 זכאי מחיר למשתכן. כלומר, פי 2 נרשמים ביחס לכמות הדירות. אבל באופן טבעי, רוב המשתתפים נרשמו להגרלות במרכז הארץ, שם הביקוש רב. בכרמיאל, נוצר מצב הפוך: חוסר ביקוש ועודף היצע. על-פי הנתונים, כמחצית מהנרשמים הם תושבי כרמיאל, השאר הם תושבי חוץ שסימנו את כרמיאל כאחת הערים המועדפות עליהם.

מבדיקת מספר התחלות הבניה בכרמיאל בעשור האחרון, נתונים הרשומים בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עולה כי השנה הפוריה ביותר הייתה 2014, עם כ-260 התחלות בניה. בשנת 2015 לשם השוואה, נרשמו כ-165 התחלות בניה. עד 2011, מספר התחלות הבניה אף לא עלה על ה-100. הממוצע בשנים האחרונות ממוצע התחלות הבניה כאן עומד על כ-200 יחידות לשנה. 786 יחידות הדיור שהוקצו להגרלת תוכנית מחיר למשתכן הן כמות השווה ל-4 שנים רצופות של התחלות בניה בכרמיאל. זו כמות עצומה ומבורכת, אבל נתוני ההרשמה מלמדים כי אין לכך מספיק ביקוש.

השאלה היא האם בכרמיאל יש מספיק זוגות צעירים, משפחות ורווקים בני 35 ומעלה שמוגדרים כזכאי משרד השיכון, אשר בכלל מסוגלים לרכוש דירה – אפילו במחירים הנמוכים בכ-200 אלף ש״ח מתחת למחיר השוק? במקביל, אולי כרמיאל לא מבוקשת מספיק בקרב משפחות וזוגות צעירים מחוץ לעיר?

לפי נתוני ההרשמה לתוכנית מחיר למשתכן, אי אפשר שלא לתהות לנוכח הפיתוח המואץ ברמת נבון, שם עתידה לקום שכונה בת כ-2800 יחידות דיור, למעלה מ-2000 מהן במחירי השוק. עד כמה גבוה יהיה הביקוש שם, מצד תושבי כרמיאל ותושבים מבחוץ? רק בעתיד נדע.

כתבה מעניינת:

פסטיבל המחול צילום ארכיון אלכס הובר

בצל הקורונה: פסטיבל מחול בכפוף לתו הירוק

שתפושינויים קלים בלבד בפסטיבל בשל ההנחיות: מתחם הרקדות נוסף והעתקת מופע ריקודים סלוניים לאוויר הפתוח. …


2 תגובות

  1. תושבי חוץ , כלומר תושבי כפרים ערביים.
    ראש העיר חייב ללחוץ על שר האוצר לקיים תוכניות מקבילות במגזר הערבי שאחרת תתבצע הגירה מהכפרים לכרמיאל ביתר שאת.
    הגיע הזמן לקיים תהליכי עיור במגזר הערבי ואף פינוי בינוי , לא יתכן שרק תושבי כרמיאל יצטופפו בבניינים רבי קומות על מנת להשאיר שטחים לפארקים
    ומי שיהנה הם הם חושבים ערביים שלא חושבים על טובת הכלל וכל אחד מהם בונה טירה כמו של ברןן סמים דרום אמריקאי

  2. אביטל

    למה להגביל את גיל הזכאות ליחידים בני 35 ומעלה? למה לא לאפשר גם לצעירים יותר לרכוש דירה? אם יחכו עד גיל 35 לא ישתקעו בעיר יגורו במרכז וכך תושבי העיר בינ כרמיאל עוזבים ולא חוזרים. תאפשרו לבני כרמיאל שאינם בעלי דיור לרכוש לעצמם דירה בגיל כמה שיותר צעיר כך הסיכוי שיחפשו את עתידם פה וההגירה מכרמיאל תפסק או תפחת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.