רחל_הלר
רחל הלר

תושב ראמה הודה בתחנת כרמיאל: רצחתי את רחל הלר

שתפו

גופתה של הלר נמצאה באוקטובר 1974 בחולות ליד קיבוץ שדות ים. עמוס ברנס הואשם ברצח למרות שטען לחפותו, הוא שוחרר ממאסר כעבור 8.5 שנים לאחר שהתגלו עיוותי דין וטעויות בחקירה

מאת גיל דובריש

פרשת רצח שזיעזעה את המדינה ונמשכה במשך כ-45 שנים הגיעה היום (שני) לשיאה, כאשר תושב הכפר ראמה, בן 70, התייצב בתחנת המשטרה בכרמיאל והצהיר כי הוא זה שרצח את החיילת רחל הלר. כמו כן הודה במעורבות למקרה מוות נוסף שאירע בשנת 1970 והוגדר כהתאבדות. מקורות משטרה מסרו כי מעצרו של הגבר הוארך לפני זמן קצר בבימ"ש השלום בנצרת. בנוסף ישלח החשוד להסתכלות. צו פרסום מלא הוטל על החקירה.

מוזמנים להיכנס לכתבות מעניינות נוספות בפורטל זהר הצפון:

הפרשה החלה ב-24 אוקטובר 1974, בחולות הסמוכים לקיבוץ שדות ים. תושב ג'סר א-זרקא, מצא בחולות גופה של צעירה עירומה, כשרק סנדל אחד לרגלה וחוט ניילון על גופתה. הצעירה הייתה רחל הלר, חיילת בת 19 מבת ים, שרק יום קודם לכן נפרדה מהחבר שלה בדרך לבסיסה בצפון.  בתחילה נפל החשד על בן זוגה שהיה פעיל שמאל קיצוני, ובמשטרה חשדו שאולי הוא החליט לרצוח את הלר על רקע פוליטי. לאחר חקירה ממושכת החליטה המשטרה לשחרר את החבר.

לפי הממצאים בשטח, הלר נחנקה למוות בחוט הניילון שנמצא על גופתה. לאחר חקירה ממושכת עצרה המשטרה את עמוס ברנס שהיה רווק בן 31 מעכו. ברנס הכיר את הלר היכרות שטחית מקורסים משותפים עימה. לאחר חקירה ממושכת ומסועפת הודה עמוס ברנס בביצוע המעשה ואף שיחזר אותו. בשנת 1976 הורשע ברצח אבל טען כי ההודאה הוצאה ממנו בכוח. ערעורו נדחה. שנים לאחר הרצח פורסם כי קיימים עיוותי דין וטעויות של הצוות המשטרתי שחקר את הרצח, מה גם שהתברר כי חוקריו של ברנס השתמשו באלימות ובאמצעים בלתי כשרים אחרים כדי לסחוט ממנו הודעה בכוח. בשנת 1983 שוחרר ברנס לאחר 8.5 שנות מאסר מבלי שזוכה לאחר שנשיא המדינה החליט לחנון אותו לאלתר.
בשנת 2002 החליטה שופטת העליון דליה דורנר לאפשר לברנס משפט חוזר. במשפט התברר כי בוצעו עבירות אתיות והוחלט לזכותו מאשמה. בשנת 2011 נפטר ברנס ויורשיו זכו בפיצויים של מיליוני שקלים.

כתבה מעניינת:

חלק משיחה וואטסאפ בין סוכנת משטרתית שהתחזתה לקטינה עם עבריין מין. צילום: דוברות המשטרה

ניסה ״לצוד״ ילדות באינטרנט: נעצר תושב דיר אל אסד במבצע משטרתי ארצי

שתפומערכת פורטל זהר.נט גבר מהכפר דיר אל אסד ליד כרמיאל נמנה על 33 חשודים מכל …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.