בית / חדשות / חדשות כרמיאל / תחקיר האסון בנחל חילזון: כשלים קשים בהכנת האימון והוצאתו לפועל
חילוץ נעדר נחל חילזון יחידת חילוץ כיבוי צילום דוברות כבאות והצלה 2019-01
צילום: דוברות כבאות והצלה

תחקיר האסון בנחל חילזון: כשלים קשים בהכנת האימון והוצאתו לפועל

לפני כחודשיים נהרג סמל אביתר יוספי בתאונת אימונים בנחל חילזון, השבוע הסתיים התחקיר ובעקבות המסקנות הודחו מפקד הגדוד וקצינים נוספים

מאת גיל דובריש

כחודשיים אחרי האסון בנחל החילזון ליד כרמיאל, שבו נהרג בתאונת אימונים סמל אביתר יוספי, הסתיים תחקיר צה״ל והוסקו המסקנות הקשות שחשפו עשרות תקלות מבצעיות. הרמטכ״ל אביב כוכבי הדיח בעקבות החקירה את מפקד גדוד הסיור של הצנחנים, קצין בדרגת סגן אלוף וביטל את מינויו לסגן מפקד חטיבת הצנחנים. כמו כן הודחו מפקד המגמה בדרגת רס"ן וקצינים נוספים בהם מ"פ בדרגת סרן, סמ"פ בדרגת סגן ומפקד צוות בדרגת סגן. מפקד החטיבה הנוכחי קיבל נזיפה פיקודית. עיקרי התחקיר נמסרו למשפחתו של יוספי ז״ל. לתקשורת נמסר כי במקביל מתנהלת גם חקירת מצ"ח.

כפי שפורסם בפורטל זהר הצפון, סמל אביתר יוספי יצא למסע ניווט ערב קודם בגליל התחתון. בסביבות השעה 5 לפנות בוקר ניסה לחצות את נחל חילזון הסוער ולטפס לגדה הנגדית, אך מעד ונסחף עם הזרם. הוא נעדר במשך קרוב לשעתיים, עד שאותר במצב אנוש במרחק של כ-100 מטרים מהמקום שבו נסחף. צוותי רפואה נאלצו לקבוע את מותו.

כנסו לקרוא בפורטל זהר הצפון:

מעיקרי התחקיר עולה כי בלילה שבו אירע האסון ירד גשם כבד באזור כרמיאל ומשגב והמים בנחל חילזון עלו לגובה של כחצי מטר עד מטר. יותר מעשרה לוחמים לא הצליחו לחצות את הנחל במסגרת מסע הניווט, הם פנו לפיקוד ודיווחו על הקשיים אך החפ״ק הודיע כי יש לסיים את מסע הניווט בתוואי שנקבע. במסקנות נטען כי "ההחלטה של חפ"ק הניווט להמשיך באימון על אף שורת תמרורי אזהרה כולל תנאי מזג אוויר ודיווחי לוחמים הביאו להתנהלות חפ"ק כושלת שגרמה לאובדן שליטה על 200 חיילים בשטח".

בתחקיר נמצאו למעלה מ-30 תקלות בהכנת האימון והוצאתו לפועל. ביקורת חריפה הוטלה על ההחלטה לצאת לאימון בתנאים מזג האוויר והשטח שנוצרו: "כל השלבים, הכנת האימון, הוצאתו לפועל, לא לוו בפעולות חניכה ובקרה שנדרשות במקרה הזה (לא מצופה כך ממפקדים בצה"ל) וגרמו לתוצאה הטרגית כפי שנוצרה".

החוקרים לא מצאו שום כשל בתפקודו של אביתר יוספי ז״ל, וקבעו כי ״ההחלטה לחצות את הנחל הייתה בלתי נמנעת".

שתפו

כתבה מעניינת:

תאונה כרמיאל ג׳יפ הפוך

צומת שגיא – הדקל בכרמיאל: נהג ג׳יפ איבד שליטה והתהפך

קצת אחרי חצות איבד נהג ג׳יפ שליטה, פגע בתמרורים ועקר עמוד חשמל לפני שהתהפך על …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

SHOP NOW
close-link
//set menu items with childrens to be clickable