צמד תראפיה צילום מתוך היוטיוב
צמד תראפיה. צילום מתוך היוטיוב

תראפיה למען השם, מוזיקה למען הנשמה

שתפו

כמעט שני עשורים אחרי שהיו חלק מסצינת הראפ הצפונית, שי גז מכרמיאל ונתנאל עמר ממעלות הספיקו לחזור בתשובה ולהקים משפחות – אבל המוזיקה נשארה אצלם בנשמה. לאחרונה הקימו את צמד תראפיה TheRapYa – הרכב ראפ יהודי דתי והעיניים שלהם – נשואות למעלה

מאת גיל דובריש

״בכוונה פשוטה״ – צמד תראפיה עם אייל עובד

תכירו את תראפיה TheRapYa, צמד ראפ ישראלי, יהודי-דתי שמורכב משני אומנים מוכשרים אשר חזרו בתשובה: שי גז, בן 34 מכרמיאל, נשוי אב לשישה ונתנאל עמר, בן 32 ממעלות, נשוי ואב לחמישה.
גז ועמר הכירו בתור בני נוער, כשהיו חברים בסצינת הראפ הצפונית. שניהם היו חילונים אז, שניהם חלמו לפרוץ גבולות ולכבוש את העולם. כינויי הבמה שלהם שי ריטמו גז ונתי F.M ממשיכים ללוות אותם גם היום. הם יצרו שירים וחיו את הסצינה, אבל אז הגיע הגיוס לצבא והקשר ביניהם התרופף. גם החלומות לכבוש את העולם נדחקו לטובת המציאות. לאחר השחרור הם חזרו בתשובה, כול אחד בנפרד, מבלי שיידעו האחד על השני. לאחר מכן נישאו והקימו משפחות. לפני כעשר שנים נפגשו במקרה באירוע, ומאז חידשו את הקשר.
בשנת 2013 חברו שי ונתי וחיברו גירסת כיסוי לשיר ״מודה אני״ של עומר אדם. אחרי כן שוב שררה הפסקה ממושכת, עד שלפני כשנתיים האהבה שלהם למוזיקה חיברה ביניהם פעם נוספת. הם הקימו את ההרכב תראפיה (באנגלית זה משחק מילים מושלם – TheRapYa), והחלו לעבוד על חומרים באולפן הביתי המקצועי והמצוייד היטב של שי. שיר הביכורים של הצמד יצא לפני כחודשיים, ״בכוונה פשוטה״ – שיתוף פעולה עם הזמר החרדי אייל עובד שבו צפו למעלה מ-12,000 איש ביוטיוב.
נתנאל עמר (משמאל), שי גז (במרכז) ואייל עובד. צילום מהיוטיוב
נתנאל עמר (משמאל), שי גז (במרכז) ואייל עובד. צילום מהיוטיוב
״המוזיקה היא חלק גדול מאוד מהחיים שלנו״ מסביר שי. ״אני אישית הייתי בנתק של כמה שנים מהמוזיקה, כחלק מהתהליך של החזרה בתשובה והקמת המשפחה, הייתה תקופה שבה חשבתי כי עדיף לוותר על המוזיקה. אבל זה נשאר עמוק בפנים עד שהתפרץ מחדש״.
על המוזיקה של ההרכב החדש, אומר שי: ״המוזיקה היא התחביב שלנו, בזמן הפנוי המועט שיש לנו. ההרכב אומנם חדש יחסית אבל שנינו ראפרים ותיקים ומנוסים – לכול אחד מאיתנו ערוץ ביוטיוב שבו שירים שזכו לאלפי צפיות. אחרי השיר הראשון שיצרנו ביחד, אנחנו עובדים על 2-3 שירים נוספים, ובקרוב מאוד יצא אחד מהם לאוויר, בשם ׳שמיים׳ – שיתוף פעולה עם ראפר דתי בשם ראז׳ה. המוזיקה שלנו באה ממקום טוב, לא ממקום של כפייה. אנחנו רוצים להעביר את המסר שהכול לטובה, האמונה נמצאת בכול אחד מאיתנו. בשיר ׳כוונה פשוטה׳ אנחנו מספרים איך אפשר לדבר עם השם בשפה שלנו, מהלב שלנו, גם בלי להגיע לבית כנסת.
שי גז ונתנאל עמר מתוך הקלפי ״בכוונה טובה״
שי גז ונתנאל עמר מתוך הקליפ ״בכוונה טובה״

 

כתבה מעניינת:

עידן רייכל. צילום גבריאל בהרליה

מיוחד לפסטיבל: גירסה חדשה לשיר בביצוע של עידן רייכל

שתפועידן רייכל שיופיע במופע הנעילה של פסטיבל כרמיאל: כילד ניגנתי באקורדיון וגדלתי בפסטיבלי כרמיאל, בחירת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.