בית / כרמיאל / חדשות כרמיאל / תרגיל ״עוקץ״ בכרמיאל: בעל חנות רהיטים נמלט, לקוחות נותרו ללא כספם
נוכל אילוסטרציה 1155
צילום אילוסטרציה

תרגיל ״עוקץ״ בכרמיאל: בעל חנות רהיטים נמלט, לקוחות נותרו ללא כספם

שתפו

בדיקה מיוחדת של זהר הצפון: איש העסקים תיכנן מראש את ״העוקץ״, השיג אזרחות זרה ועבר להתגורר בפולין. לקוחות מתוסכלים נותרו ללא כספם וללא הרהיטים שהזמינו, העובדים בחנות נשארו מחוסרי תעסוקה ומבלי שקיבלו משכורות ופיצויים

מאת גיל דובריש

תרגיל ״עוקץ״ גדול בכרמיאל: בעל חנות רהיטים נמלט לאחרונה לחו״ל, תוך שהוא משאיר אחריו לקוחות מתוסכלים וכועסים אשר שילמו אלפי שקלים ולא קיבלו את הרהיטים שהזמינו. גם העובדים בחנות שהולכו שולל ולא ידעו כי המעסיק שלהם ברח מהארץ, נותרו מחוסרי תעסוקה ומבלי שקיבלו משכורות ופיצויים.

איש העסקים נמלט ככל הנראה לפולין. בעקבות בירור שערך זהר הצפון, מתחוור כי בעל החנות תיכנן את המהלך בקור רוח מזה זמן רב, השיג אזרחות פולנית ואף הקים עסק באותה מדינה. בחודש אפריל השנה, יצא את הארץ ועזב לפולין, תוך שהוא שומר על קשר טלפוני קבוע עם צוות העובדים ומורה להם להמשיך לשדר ״עסקים כרגיל״.

לדברי גורם המקורב לנושא, ״בעל הבית סיפר לצוות העובדים כי הוא נמצא בשליחות עסקים ושהחנות עומדת להימכר לגורם חדש, הוא דרש מהעובדים להמשיך במכירות ולהפקיד כל צ׳ק שמגיע לחנות. במקביל הוא מינה מנהלת חדשה והורה לה להחליף אותו בכל נושא העבודה מול ספקים ולקוחות ולמעשה, למלא את העבודה שלו. בסביבות חודש יוני הוא כבר הפסיק ליצור קשר עם העובדים וגם לא ענה לשיחות שלהם. העובדים הבינו שמשהו קורה פה, הם יצרו קשר עם כמה שיותר לקוחות וסיפרו להם שיש בעיה ושהרהיטים שהזמינו ככל הנראה כבר לא יגיעו. הם המליצו ללקוחות להגיע לחנות ולקחת רהיטים מהתצוגה בשווי ערך ההזמנה שלהם, כפיצוי על הכסף ששילמו״.

לקוחות שהזמינו רהיטים במיטב כספם ולא קיבלו אותם במועד, התקשרו במהלך החודש האחרון אל החנות אך לא קיבלו מענה. הלקוחות המודאגים טוענים כי שמעו גירסאות על כך שהחנות נמצאת בשיפוצים והיא תיפתח מחדש, אולם ככל שעבר הזמן התרבו הדיווחים על כך שהבעלים נמלט מהארץ לאחר שהסתבך כלכלית. חלקם פנו אל הרשות לצרכנות נבונה (לשעבר האגודה להגנת הצרכן) בהסתדרות במרחב כרמיאל-משגב והגישו תלונות כנגד החנות.

אחת המתלוננות, תושבת כרמיאל שהעתיקה את מגוריה לכפר ורדים, רכשה בחנות בתאריך 4.5.2018 פינת אוכל עם 6 כיסאות בסכום של 4900 שקלים. לדבריה, הובטחה לה אספקה בתוך 60 ימי עבודה. כשחלף מועד האספקה ניסתה ליצור קשר עם החנות וגילתה שאין מענה. לטענתה, היא הגיעה פיזית למקום וגילתה כי החנות נעולה וריקה מרהיטים, על הדלת הוצב שלט שהמתחם נמצא בשיפוצים. אנשים במקום סיפרו לה שהבעלים ברחו מהארץ ואינם עונים לטלפונים של לקוחות.
לקוחה נוספת מכרמיאל שקנתה מיטה והובטחה לה אספקה בתוך 30 יום, סיפרה כי הצליחה לקבל מיטה כפיצוי, עוד בטרם נסגרה החנות לחלוטין.

העובדים שהולכו שולל על-ידי מעסיקם וכלל לא היו מודעים לתוכנית ״העוקץ״ שלו, מצאו עצמם מחוסרי תעסוקה, מבלי שקיבלו משכורות במשך כשלושה חודשים וללא פיצויים כלשהם. רק בחודש יוני הבינו כי בעל העסק נעלם ולא עונה להם לשיחות. בהמשך גילו כי הספיק למכור את ביתו, לקח עימו את הכסף ממכירת הבית ומשך את כל הכסף שהיה בחשבון העסק. העובדים ככל הנראה ניסו להציל מעט את המצב ויצרו קשר עם לקוחות, סיפרו להם על הבעיה והציעו להם לבוא ולקחת רהיטים מהתצוגה כפיצוי על רכישתם. גורם המעורה בנושא סיפר לזהר הצפון: ״האיש תיכנן את המעשה לפחות במשך שנה או שנתיים, בקור רוח, תוך שהוא יודע שיפגע בכל הלקוחות שלו ובעובדים המסורים, חלקם הועסקו אצלו במשך זמן רב. הוא לקח איתו כמה מאות אלפי דולרים ונמלט, במקום שבו הוא נמצא זה סכום עצום שמאפשר לו לחיות כמו מלך עד סוף ימי חייו״.

ברשות לצרכנות בהסתדרות מרחב כרמיאל קוראים לכל הלקוחות שנפגעו מאותה חנות רהיטים בכרמיאל, לפנות ולהתלונן טלפונית במספר 04-9880584.

לחדשות נוספות על כרמיאל והסביבה לחצו כאן>>>

כתבה מעניינת:

מסיכה קורונה צילום אילוסטרציה Pixabay

היכן ביקרו חולים מאומתים? הרשימה המעודכנת

שתפוהיכן ביקרו בשבועיים האחרונים בכרמיאל חולי קורונה מאומתים? כהרגלנו אנו מעדכנים מדי שבוע את הרשימה, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.