רינה גרינברג יחצ 2018
רינה גרינברג. צילום ארכיון

״אני אדע להביא את השינוי״

שתפו

צריך הרבה אומץ כדי לצאת לקמפיין בחירות, אומרת ממלאת מקום ראש העיר והמתמודדת במירוץ לראשות עיריית כרמיאל רינה גרינברג, בראיון מיוחד לקראת הבחירות ומבטיחה: אני אבחר לראשות העיר, אין אפשרות אחרת

מאת גיל דובריש

״לפני שנכנסתי לקמפיין הבחירות התלבטתי לא מעט, חשבתי לעצמי ׳די׳, מה יש לי לעשות בגיל כזה, מה יש לי לחפש במערכת בחירות נוספת, אני כבר יכולה לנוח וליהנות מהפנסיה. אבל, כשראיתי מה קורה, הבנתי שאני לא יכולה להישאר אדישה מהצד״ כך אומרת רינה גרינברג, ממלאת מקום ראש העיר שמתמודדת במירוץ לראשות העיר, בראיון מיוחד לזהר הצפון.

 

עד הסוף

פחות משבועיים לפני הבחירות, גרינברג לא מפסיקה להתרוצץ. בין פגישה לחוג בית, בין ישיבה במטה לפגישה עם היועצים, בין טלפון להודעת וואטסאפ, גרינברג נותנת את כל מה שיש לה בקרב על ראשות העיר. ״אני אופטימית מאוד, אלה לא סתם מילים אלא התחושה האמיתית שלי״ היא אומרת. ״נתתי את נשמתי בעבודה בעירייה למען הציבור, הקרבתי את בריאותי, ניסיתי לעזור לכל מי שפנה אלי, להקים פרויקטים חדשים, ספגתי הרבה ביקורות בתפקידי כסגנית וכממלאת מקום, אנשים לא תמיד הבינו שלסגן יש כוח מוגבל, מי שקובע הוא ראש העיר. למרות זאת ניסיתי ונלחמתי, בשיא הצניעות אני מאמינה שעשיתי ותרמתי רבות – בקדנציה האחרונה ובכלל, בכל תקופת חיי. אני מאמינה שתושבים בכרמיאל יודעים זאת וזוכרים זאת, וידעו במי לבחור ב-30 באוקטובר״.

רינה גרינברג רשימת נשים 2018
רינה גרינברג וחברות רשימתה בבחירות

לפני 10 שנים, התמודדה גרינברג בפעם הראשונה על ראשות העיר. זה היה קרב ראש בראש מול עדי אלדר. גרינברג שפוטרה מתפקידה כממלאת מקומו של אלדר, החליטה להתמודד מולו בבחירות. זה נגמר בניצחון של אלדר, שקיבל 57.9% מהקולות. הסיפור הידוע ביותר מאותו קמפיין היה ההחלטה של גרינברג להוריד את הקצב בצהרי יום הבחירות. ״ברדיו הודיעו שיש מהפך בכרמיאל ושאני מובילה. זה היה בסביבות השעה 2. ברוב תמימותי הוריתי לאנשי המטה שלי להאט את העבודה, לא רציתי השפלה, הספיק לי ניצחון קטן על עדי. היועץ שלי אז, יוסי ליבוביץ ז״ל הגיע במהירות לכרמיאל וצעק שזה תרגיל. בדיעבד זו הייתה טעות שלי, אני לא בטוחה שהייתי מנצחת בסופו של דבר כי החרדים לא בחרו בי – אבל נפלתי בפח. הצד השני היה מתוחכם יותר וגרם לי להפסיק ללחוץ ביום הבחירות״.

– אני מניח שתסריט כזה לא יכול לחזור על עצמו בעוד כשבועיים?

״לא יקרה שוב, הפעם הולכים בכל הכוח, עד הסוף״.

 

לא נקמנית

אומרים על רינה שהיא מבוגרת, שהיא אחרי השיא, שהיא חולה. ״אני יודעת מה מספרים עליי, גם בשנת 2013 אמרו את זה, והנה אני כאן, עובדת יותר קשה מהאחרים״ היא אומרת. ״אני מסוגלת לעבוד שעות על גבי שעות. המצב הבריאותי שלי מצויין, אני עברתי ניתוח לב פתוח והחלפתי ברך, היום אני מרגישה מצויין. אני מתעמלת פעמיים בשבוע עם מאמן אישי. הראש? ברוך השם, עובד. אני גם אצליח – כי אני לא אובססיבית לגבי הניצחון, מי שהציבור יבחר בו – הוא יהיה המנצח״.

– מה התחושה האישית שלך לגבי תוצאות הבחירות ב-30 באוקטובר?

״אני מרגישה שהציבור איתי, התגובות ברחוב הן חמות, אוהבות, אני חוצה כביש ונהגים צועקים לעברי ׳בהצלחה רינה!׳ אנשים שאני לא מכירה אישית, פונים אליי ומאחלים לי שאבחר. ערכתי שני סקרים, בראשון עמד שיעור החשיפה שלי על כ-80% מהציבור. אחרי 25 שנות עשייה ציבורית, התושבים מכירים אותי, פעמים רבות אני מגיעה לבקר מישהו והוא פונה אלי ואומר לי ׳את עזרת לי מאוד׳. נעים לי לשמוע את זה כי אני באמת השתדלתי לעזור ולסייע. לאחר מכן ערכתי סקר שני והתוצאות בו היו חיוביות מאוד, אם לא היו כאלה – לא הייתי מתמודדת. צריך הרבה כוח כדי להחליט לצאת לקמפיין בחירות, כי זה כרוך בהוצאה כספית גדולה מאוד ונגוע בתחושת אכזבה מאנשים שאתה אוהב ומכיר אשר מפנים לך את הגב. אני לא נקמנית, לא סגרתי חשבונות אחרי 2008 ולא אסגור חשבונות אחרי 2018״.

– יש מי שמאשים אותך בקמפיין אגרסיבי במיוחד. מה עמדתך כלפי הטענות האלה?

״אני עובדת עם אנשי מקצוע מנוסים שמתמחים בתחום הזה, יש לנו יחידה אסטרטגית מבחוץ ואנשי מקצוע מכרמיאל. אנחנו יושבים שעות ודנים באפשרויות הקמפיין. כתבו עלי שאני ׳רעה׳, אבל אני למעשה לא יוזמת – אני מתמקדת בקמפיין חיובי או מגיבה על דברים שנאמרים עליי. מההתחלה לא התכוונתי להיכנס למקומות האלה, אבל אם תוקפים אותי לא אשאר שקטה בצד, אלא אתקוף בחזרה״.

 

הישג השיא – קליטת העולים

רינה גרינברג מדגישה כי שלא כמו מתמודדים אחרים, היא יכולה להצביע על הישגים רבים שצברה במהלך שנות כהונתה בעיריית כרמיאל. ״כל מה שעשיתי היה מתוך הלב שלי למען העיר. שיטור עירוני ופרויקט עיר ללא אלימות – שניהם הוקמו בכרמיאל בעקבות פניה שלי לשר לבטחון פנים בזמנו, יצחק אהרונוביץ ממפלגת ישראל ביתנו. אני פניתי אליו ושאלתי מדוע שלא יהיה בכרמיאל פרויקט כזה, רמת הביטחון
האישי בכרמיאל הייתה אז במצב קטסטרופלי, היינו זקוקים לשיטור העירוני. בסופו של דבר הגיע לכאן הפרוייקט עוד כשהיה בשלב הפיילוט הארצי. היום, אני לא מצליחה לתאר את כרמיאל ללא השיטור העירוני והמצלמות. בנוסף הבאתי לכאן את תוכנית עיר ללא אלימות שכוללת את פרויקט מגרשים מוארים – להעסקת בני נוער וצעירים בשעות הפנאי, פרויקט כיתות רוקדות, סיירת ההורים ההתנדבותית ועוד. כמו כן אני גאה שהקמתי את תזמורת כרמיאל״.

מכאן רינה עוברת להתמקד בהישג הגדול ביותר שלה, לטענתה: ״הדבר הכי טוב שקרה לכרמיאל, ואת זה אמר עדי אלדר בעצמו באחת ההזדמנויות, היה קליטת העלייה. קיבלנו אלפי עולים והיה עלינו לדאוג לדיור, תעסוקה, חינוך, הצמדנו מאות משפחות בזמנו למשפחות ותיקות מאמצות. העירייה קיבלה פרס קפלן על קליטת העלייה. בקרב העולים אין כמעט הגירה שלילית. גם היום נמשכת קליטת העלייה בכרמיאל, יש לנו פרויקט משותף עם הסוכנות וחברת ישקר. עולים שמגיעים לפה לומדים עברית באולפן ולאחר מכן לומדים CNC ונקלטים לעבודה במפעל ישקר עם משכורת נאה במיוחד. בכרמיאל נקלטו בתקופתי כ-26,000 עולים מחבר העמים ועוד כ-3000 ממדינות אחרות, בעיקר צפון, מרכז ודרום אמריקה. אגב, כל זה לא מצביע על כך שהקהילה הרוסית תצביע כל כולה למעני, יש כאלה שבוחרים במועמדים אחרים שהבטיחו להם הבטחות״.

– מה באשר לבית הספר הטכני שהובטח לכרמיאל, האם הוא עובדה מוגמרת?

״כן, הטכני הוא עובדה מוגמרת, התקציבים כבר קיימים ויש ועדה משותפת של העירייה, משרד הביטחון וביה״ס הטכני. העירייה שכרה פרויקטור שילווה את התהליך וההערכות מדברות על מעבר של הטכני לעיר עד ספטמבר 2020. אני יכולה להזכיר גם את בית החולים השיקומו שאני ועדי ביחד, פעלנו למען הקמתו בכרמיאל. נפגשנו עם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בנושא, ביחד קידמנו את הקמת בית החולים בכרמיאל״.

על השאלה האם היא מתמודדת על קדנציה אחת בלבד, רינה משיבה מיד: ״אני רצה לקדנציה אחת כרגע, בהמשך נראה. העירייה נמצאת במצב לא פשוט ואני רואה כיצד מצטברים חובות. אגודות הספורט לוחצות עלי שאפעל להפשיר את התקציבים שלהן. בעבר היו לעירייה קרנות בשווי 90 מיליון שקלים לימים ׳שחורים׳, היום הסכום הזה הצטמצם לשליש. העירייה זקוקה לתוכנית הבראה לחמש שנים וזו אחת הסיבות העיקריות שבגללן החלטתי להתמודד. אני אדע להביא את השינוי בתהנהלות העירייה״.

– השינוי הזה יכלול קיצוצים רבים? העלאת ארנונה?

״אנחנו נמצא את הדרך הנכונה לקצץ בהוצאות מבלי להעלות את הארנונה לתושבים. נבנה תוכנית כלכלית מסודרת בפיקוח וליווי אנשי מקצוע, שתביא לצמצום משמעותי בהוצאות ולגידול בהכנסות. אעשה הכל כדי שלא נגיע למצב שבו משרד הפנים ייאלץ למנות לעירייה חשב מלווה, כמו ברשויות אחרות שנקלעו לגירעונות גדולים״.

 

תוכנית לחמש שנים

גרינברג מציגה את עיקרי תוכניתה לחמש השנים הבאות, המתבססים על מספר נושאים מרכזיים. ״הנושא הראשון הוא הכפלת האוכלוסיה לכ-100 אלף נפש. זה מה שכרמיאל צריכה כדי להגיע למצב שבו היא נמצאת ברווחה כלכלית. אשדוד היא הדוגמה הטובה ביותר בעיניי. בעבר הייתה עיר קטנה, עם 50,000 נפש, אבל כשהחלה לגדול והגיעה ל-100 אלף תושבים, היא המשיכה קדימה מבלי לעצור״.

– אבל באשדוד יש חוף ים, היא קרובה לתל אביב. אלה נקודות ש…איך לומר? כרמיאל ״קצת״ לוקה בהן.

״כרמיאל נמצאת במרכז הגליל, מרחק קצר מהכנרת, מעכו, חיפה והקריות, מרמת הגולן, ולמעשה מכל מקום בצפון. המיקום שלנו מצויין״.
הנושא השני בעיקרי תוכניתה של גרינברג הוא החינוך. כאן היא מבטיחה לחולל שינויים של ממש. ״אנחנו נבצע רפורמה מקיפה וניכנס לעידן חדש בחינוך בעזרתו של פרופסור הרפז. הכל יבוצע בשיתוף ציבור הורי התלמידים בעיר. כמו כן אשים קץ להפקרות בתחום הפעוטונים לגילאי 0-3 שעליהם אין פיקוח ואכיפה. זו שערוריה, הגיע הזמן שהעירייה תיקח את הנושא הזה על עצמה. מהקטנים לגדולים – נחזק ונסייע למכללה האקדמית אורט בראודה שמגדלת דורות של מהנדסים, ישנם מגעים עם אוניברסיטת חיפה לפתיחת שלוחה אוניברסיטאית בעיר, ביחד עם בית הספר הטכני אלה שני גורמים שידחפו קדימה את נושא החינוך בכרמיאל ואגב כך גם את נושא התעסוקה.

״נושא שלישי הוא דיור בר-השגה. הדיור בכרמיאל יקר, אפילו הדירות הזולות ביותר נמכרות כיום בכחצי מיליון שקלים, ברחובות התאנה, החרוב והזית. כיום אנחנו עומדים בפני בניה של כ-3000 יחידות דיור ברמת נבון ועוד כ-8000 יחידות דיור בעתיד בהר כמון, בצד המזרחי של העיר. נפעל להביא יזמים שיקימו בשכונות החדשות פרויקטים לדיור בר-השגה, כמו דירות להשכרה לטווח ארוך עבור זוגות צעירים. הבניה המסיבית תביא לירידה במחירי הדיור. במקביל נפעל להקמת פרויקטים של דיור מוגן, הוסטלים ודיור בשכירות מוזלת לבני הגיל השלישי״.

רינה גרינברג ישיבת עבודה במטה 2018-10
ישיבת עבודה במטה הבחירות

״הנושא הרביעי הוא תעסוקה איכותית. הצעירים עוזבים את כרמיאל, ואני אומרת – לא יעזור דבר! צעיר שמסיים שירות צבאי רוצה לצאת לטייל בחו״ל, שיצא? אז מה קרה…? אני מבינה את ההורים שרוצים שהילדים ישארו קרוב אליהם, אבל הם רוצים לראות עולם, לטייל, לעבור לעיר הגדולה תל אביב, ללמוד, לעבוד, להרוויח הרבה יותר טוב מאשר כאן. אין לנו מספיק מקורות תעסוקה שמספקים משכורות גבוהות. יש להביא לכאן פרויקטים של היי-טק, במקביל ללו-טק, ולתת דגש על עבודה איכותית. בלי הממשלה קשה מאוד להביא יזמים ותעשיינים, אני מאמינה שיש לי את האפשרות בזכות קשריי הטובים, להביא לכרמיאל יזמים חדשים. אנחנו נעניק להם הנחות והטבות שימשכו אותם לכאן. אני לא אקים פארק או שמארק תעשייתי, כשיגיע יזם אני אקח אותו בידיי, אלווה אותו בכל התהליך והבירוקרטייה עד להקמת המפעל וגם הלאה. נאחד את תחומי התעשייה והמסחר״.

״נושא מרכזי חמישי – התרבות והקהילה. היכל התרבות ירחיב את הרפרטואר שלו ויזכה לתמיכה מוגדלת כדי להגדיל את כמות האירועים והמופעים, נחזק את הפעילות התרבותית בקרב בני הנוער במסגרות קהילתיות באמצעות סבסוד של סל תרבות בהיכל. נדאג להשאלת כלים בקונסרבטוריון. נשנה את מתכונת פסטיבל המחול, 30 שנה אותו הדבר – צריך לשנות ולהכניס רוח חדשה, למשל קרנבל סמבה וסלסה בציר התנועה המרכזי״.

״נושא מרכזי נוסף הוא הספורט. אפעל לשיוויוניות בין האגודות השונות, מגיל ילדים ועד לבוגרים. איפה נשמע כדבר הזה, שלעיר בסדר גודל של כרמיאל אין קבוצת כדורגל בוגרים אחת? זאת למרות שהעירייה ממשיכה לתקצב את תחזוקת האיצטדיון העירוני במאות אלפי שקלים בשנה? יש לנו קבוצות כדורסל, כדורעף, יש בכרמיאל לא פחות מ-11 עמותות שונות לאומנויות לחימה בכרמיאל, כולן מתוקצבות, יש לנו את מאמאנט וכדורשת לנשים, שמקבלות סיוע ממחלקת הספורט. התקציב כיום עומד על פחות ממיליון שקלים וזה לא מספיק, יש להכפילו לפחות פי ארבע, אחרת לא נוכל להמשיך ולתקצב בצורה נאותה את ענפי הספורט הקיימים״.

״יש נושא חשוב לא פחות שאשים עליו דגש, וזה החנייה. אין מספיק מקומות חנייה בכרמיאל, יש צורך במאות מקומות נוספים. לגבי התנועה בתוך העיר, התרעתי מראש על ליקויים ובעיות שיגרמו לפקקים וצפיפות, יש צורך בחשיבה מחודשת בנושא. לגבי רשות החנייה, יש לי ספק לגבי טיב הפתרונות שהיא מספקת לתושבים״.

 

מימון הקמפיין – מהכיס הפרטי

רינה גרינברג לא שוכחת להזכיר כי מספר הטלפון שלה זמין לכל תושב ודלתה תמיד פתוחה בפני הציבור. ״הדלת שלי הייתה ותישאר פתוחה כל העת, בפני כל מי שירצה להגיע, לשאול, לבקש סיוע או פתרון. כל העיר מכירה את מספר הטלפון האישי שלי, כולם יכולים להתקשר עם בעיה או שאלה ואני שמחה לעזור, תמיד הייתי כזו, תמיד אשאר כזו.

– איך את מסתדרת מבחינה תקציבית במערכת הבחירות?

״אני מסתדרת בכוחות עצמי, אין תמיכה מפלגתית הפעם, אני גם לא רוצה להתחייב – אם הייתי מקבלת כספים מהמפלגה הייתי מרגישה מחוייבת כלפיה. נטלתי הלוואות מהבנק, התקציב מגיע מכספי האישי, כמובן שיש גם תרומות, הכל בהתאם לנהלים, לחוקים ולתקנון הבחירות. אנחנו מפקחים על כל הוצאת כספים ונוהגים בשפיות בכל הקשור להוצאות״.

– בבוקר למחרת הבחירות, תחייכי לדעתך?

״ב-31 באוקטובר אני אהיה ראשת העיר של כרמיאל. אין ספק בכלל, הפעם זה בטוח. אני לא מתכוונת לעצור באמצע הדרך. אני יודעת שסוכמו קומבינות בין כמה מפלגות, אני לא סיכמתי שום דבר עם אף אחד. יש לי אנשים טובים לצידי, הם נאמנים, מוכשרים ומגובשים כל-כך. התברכתי בצוות של מנצחים״.

– אם תיבחרי לראשות העיר תשתפי פעולה עם כל הסיעות והפלגים?

״עקב ההאשמות השונות במערכת הבחירות, יש סיעות שאשמח יותר לשתף עימן פעולה מאשר סיעות אחרות, אבל בסופו של דבר בפוליטיקה הכל פתוח והכל אפשרי״.

– ואם לא תיבחרי לתפקיד?

״אין אפשרות כזו, אני לא רואה את זה קורה. בכל מקרה, אני לא אאכזב את ציבור הבוחרים שלי, אמשיך תמיד לשרת אותם נאמנה. הבעיה היא שאני לא יודעת עד כמה אוכל לסמוך על שיתוף פעולה מצד גורמים אחרים״.

רוצים לדעת מה עוד קורה בכרמיאל ומשגב? ליחצו כאן>>>

כתבה מעניינת:

אדם מבוגר אשפוז מאושפז בית חולים צילום אילוסטרציה דפוזיט פוטוס

עצוב: תושב כרמיאל נפטר במחלקת הקורונה בנהריה

שתפוהמנוח בן 83, שלא היה מחוסן בכלל, אושפז בערב ראש השנה, הונשם והורדם. מתחילת המשבר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.