עורך דין אליעזר רודין 2018-06
עורך דין אליעזר רודין

20 פרשנויות מוניציפליות #4 – סליחה על ההערה

שתפו

ראשית אפתח את הטור השבוע בכך שהופתעתי מכמות ההערות שהתקבלו בשבועות האחרונים על טור הפרשנות לקראת הבחירות, בעיקר מחמאות ושבחים אך במקביל גם לא מעט הערות וביקורת.
אשתף אתכם באחת מהם שקיבלתי השבוע. "סליחה על ההערה אבל ממש לא חשוב מה דעתו של ראש העיר" אמר לי האיש, "את מי זה מעניין מהי פילוסופיית חייו של ראש העיר ומה עמדתו בעניינים פוליטיים". לי זה היה נשמע מוזר. "בחירת ראש עיר היא פוליטיקה במיטבה" אמרתי לו "לא מעניין אותי" הוסיף האיש והסביר "אותי מעניין מי אוסף זבל הכי טוב!!",

"זבל?!?!" הופתעתי. "כן, זבל, אני צריך ראש עיר שיודע לאסוף את הזבל כמו שצריך ולשמור על עיר נקייה, אני צריך ראש עיר שיתקן את הכבישים ואת מערכת הביוב העירונית ביעילות" חייך האיש וסיכם: "ראש עיר צריך להיות איש שיודע לנהל עיר לא איש של דיבורים איש של מעשים, איש של הפרטים הקטנים".

המשפט הזה הזכיר לי מיד את סלוגן הבחירות של המועמדת רינה גרינברג "עושים. לא רק מדברים" סלוגן שאמור לשדר לבוחר הפונטציאלי – אנחנו, יותר טובים בעשייה ופחות בדיבורים.

הסלוגן הזה נראה שנלקח מהקמפיין של ארקדי גאידמק, אוליגרך רוסי שהיה גם הבעלים של קבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים ורץ לראשות העיר ירושלים לפני שתי קדנציות. כולם לעגו לו על כך שהוא לא דובר עברית כמעט, אלא בעיקר רוסית, ולכן הוא לא יכול להתהדר בדיבורים. אך כאן תסלח לי המועמדת הנכבדה רינה גרינברג וגם יסלח לי המועמד מר משה קונינסקי הנכבד על ההערה – הערה הנוגעת בפתיחת הקמפיין.

מסתבר שחלק מהמחנות מוכיחים עוד בשלב זה שהם יודעים היטב להתעסק ב"זבל" ושוב, סליחה על ההערה, אך נראה שאסטרטגים של המועמדים בחרו לפתוח בקמפיין שלילי ואישי האחד כנגד השני הכולל פרסום תמונות מביכות והתקפות אישיות, כל זאת במקום להתמקד ביכולות האישיות והציבוריות של כל מועמד, להבליט את היתרונות של אותו המועמד והטוב שיש לו להציע לבוחר – במקום להדגיש את החסרונות של האחר שאינם תמיד רלוונטיות.

תארו לעצמכם שקונינסקי וגרינברג ישבו בסופו של דבר באותו הקואליציה, קונסטלציה שבהחלט יכולה לקרות ואז הם אמורים לעבוד בשיתוף פעולה מלא, איך ישפיעו האמוציות ההדדיות, האם ניתן יהיה לעבוד יחד לטובתנו, תושבי העיר?

האיש שדאג רק לזבל העלה נקודה חשובה למחשבה – בואו נבחר במועמד שיודע להיות חיובי ויעיל, שיודע לנקות את הזבל ולא לייצר זבל חדש.

ראש העיר עדי אלדר, שקנה את אמונם של תושבי העיר למעלה משלושים שנה! עשה זאת ללא בחישה בזבל של קמפיין שלילי.

סליחה על ההערה.

נפגש כאן בשבוע הבא.

כתבה מעניינת:

משה קונינסקי 2018-10-30

הראיון הראשון של משה קונינסקי אחרי הניצחון

שתפוצפו בראיון הראשון שהעניק לתקשורת המקומית משה קונינסקי, זמן קצר אחרי בחירתו לראש העיר של …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.