ז׳נט אסידו 2018-03
צילום: אלכס הובר

ז'נט אסידו יוצאת לדרך חדשה

שתפו

מנכ"לית רשת המתנ״סים בשמונה השנים האחרונות מספרת לראשונה על האתגרים הקשים שעמדו בפניה: ״הגרעון היה שני שליש מתקציב המתנ"ס – זהו מצב בלתי אפשרי להתנהלות… היינו חייבים להכין תוכנית הבראה מקיפה וכואבת כי זה היה הסיכוי היחיד של המתנ״ס להבריא ולהתאושש״. ראיון פרישה

מערכת זהר הצפון

לאחר כשלושה עשורים אינטנסיביים, כאחת המנהלות הוותיקות והמעוטרות ביותר בחברה למתנ״סים, יחד עם עבודה משמעותית סביב השעון, מתוכן שמונה שנים בכרמיאל, מסיימת ז׳נט אסידו את תפקידה כמנכ״לית רשת המתנ״סים בכרמיאל.

ז'נט, תושבת מעלות עוד מיום עלייתה ארצה ממרוקו, אמא לארבע בנות וסבתא לשישה נכדים, מספרת כי מבחינתה היא יוצאת לדרך חדשה.

– ז'נט, ספרי לנו על תחילת דרכך בחברה למתנ"סים ובמתנ"ס כרמיאל.
״אני מסתכלת אחורה על הקריירה שלי לפני כרמיאל ומבינה שבאופן מגמתי לקחתי על עצמי תפקידים מלאי אתגר, של ארגונים חברתיים- קהילתיים שהיו בקשיים. מצד אחד הייתי אמורה לשפר משמעותית את המצב הכלכלי ומצד שני להשקיע בבניית צוות מנהלים ועובדים, להרחיב ולהעמיק את הפעילות והעשייה החברתית-קהילתית וליצור מקום שהמנהלים והעובדים בו אוהבים את פועלם ועושים עבודה מקצועית מתוך תחושת שליחות למקום ואנשיו. בכל המקומות השתדלתי להשאיר ארגונים פעילים, מחוברים לקהילתם, יציבים ומסודרים כלכלית שמשם יכלו להמשיך ולהתרומם״.״לפני בואי לכרמיאל, החברה למתנ״סים העמידה בפני אפשרות לנהל מתנ״ס פחות מורכב ואני בחרתי בכרמיאל, ואני שמחה מאד שגם עדי ושולה בחרו בי לתפקיד. לא אשכח את דברי ראש העיר עדי אלדר: ״אני מתכוון לסגור את המתנ״ס, אבל אני מוכן לתת לך עוד הזדמנות לשנות״. זה היה רגע שלא יכולתי להישאר אדישה אליו ולאמירה הזאת, ואחרי שיחה עם שולה, גמלה בליבנו ההחלטה שיש להבריא את המתנ״ס הזה ולהביא אותו לגבהים אחרים״.

– מה היה המצב הכספי בארגון כשהגעת?
״בתחילה גודל הגרעון לא היה ברור. רק כשנכנסנו לעובי הקורה הבנו שהמורכבות גדולה יותר משחשבנו והתמודדנו עם קשיים כמו עם ספקים שדפקו על הדלתות כדי לקבל את כספם שעוכב זמן רב. הבנו שהגרעון מהווה שני שליש מתקציב המתנ"ס – זהו מצב בלתי אפשרי להתנהלות, מצאנו צוות עובדים שהיו אחרי טלטלות גדולות, שגרמו להם לא להאמין בארגון בו הם עובדים״.
״למזלנו הגדול, ראש העיר עדי אלדר וסגניתו שולה כהן ראו את החשיבות הגדולה במתן הזדמנות למתנ״ס להוכיח שאפשר להתרומם גם מהמצב הזה. שולה התחילה במהלכים לא פשוטים וכואבים עם ההנהלה החדשה שנה לפני בואי, היה חסר לה גורם מקצועי בשטח שיתווה דרך סדורה לשינוי המצב, ופה נכנסתי לתפקיד בסנכרון עם עדי ושולה ופעלנו בשיתוף פעולה מלא״.
״היה לנו ברור שחייבים להכין תוכנית הבראה מקיפה וכואבת כי זה היה הסיכוי היחיד של המתנ״ס להבריא ולהתאושש. ישבנו ימים ולילות גם עם מנהל מחוז צפון, רונן קובלסקי, להכנת תכנית ההבראה. תכנית שכללה גם צמצום כוח אדם וספיגת משרות ויחד עם זאת הרחבת פעילות ויצירת מנועי צמיחה נוספים שייצרו פעילויות ערכיות, קהילה שחשוב לה להיות מחוברת, וחיבור לשותפים לדרך ולהרחבת המשאבים הכוללים״.
״היו חששות מהתוכנית שהייתה חותכת, קשה, אך עם חזון ואסטרטגיה שתביא איתה עתיד טוב יותר, הרגשנו שאנחנו צועדים באמונה שלמה למהלך מורכב עם תמיכה גבית מלאה הן מעדי והן משולה מתוך הבנה לגודל המחויבות והמשימה״.
״המציאות בשטח הייתה של צוות כואב, מחלקות העירייה שלא האמינו במתנ״ס וראו בו גורם פחות רלוונטי לשיתופי פעולה רציניים. המתנ״ס התמקד לרוב בחוגים, בעקבות ואקום שנוצר, נלקחו ממנו הרבה סמכויות ופעולות ע״י עמותות שונות, הנכון הוא כי במקום בו יש צרכים של קהילה מתנ״ס חייב להיות מעורב בכל תחום ולשמור על האינטרסים שלו״.
״לקח לי מספר חודשים ללמוד את השטח. חודשים אלו נועדו להקשבה, להכנת תוכנית הבראה, לערנות גבוהה בתוך הארגון ומחוצה לו. לרתימת העיריה להבנה שעליה לעמוד במחויבויות כלפי המתנ״ס, בהמשך הדרך פעלנו מתוך שותפות, הבאנו תקציבים רבים, שיפרנו את כוח האדם והשירות לקהילה בגיוון, באיכות ובמקצועיות. הצוות הניהולי והעובדים שהם המשאב הכי חשוב בארגון, עבר תהליכי הכשרה והעצמה, חיברנו אותו אל הארגון לעשייה משותפת מיטיבה״.

– באילו תהליכים ארגוניים נקטת?
״אסטרטגית הפכנו את המתנ״סים לרשת, התחברנו לאמצעים טכנולוגיים ולתוכניות חדשניות, מיקדנו את המנהלים לפי תחומים ולפי שלוחות ויצרנו הפריה הדדית, פרויקטים משותפים, ועשייה מלאה ביוזמות משותפות לקידום הרשת. לאט לאט הצלחנו לייצב את הביטחון הכלכלי, לעמוד בתשלומים לקופות ולספקים, יצרנו בטחון והרגשת אמון בקרב העובדים והשותפים. שינינו את התרבות הארגונית של הרשת. הצלחנו ליצור יחסי אמון כוללים ורצון של שותפים לחבור אלינו ולהבין שנעשה שינוי שימשך גם לטווח הארוך״.

– איך בעצם עשית זאת? מה הדבר הכי בולט בדרך?
״לקחתי נשימה עמוקה, הבנתי שצריך אורך רוח וחזון, יחד עם בניית תוכנית רב שנתית ארוכת טווח. היה מאתגר כי לרוב טבע אדם רוצה לראות תוצאות מידיות כאן ועכשיו, וכשמדובר בתהליכי עומק, באנשים ובגורמים שאינם תלויים רק בך, צריך לשמור על עקביות, התמדה, סבלנות ואמונה גדולה״.
״נדרשנו לפיטורי עובדים, פעולות כואבות מהסוג שפוליטיקאים לא מתחברים אליהם, ופה אני רוצה להעצים את הגדולה והמקצועיות של עדי אלדר ושולה כהן, שהיו מוכנים להכיל צעדים לא פשוטים שהרשת נקטה בהם, זאת מתוך אמונה והבנה שזו הדרך היחידה להבריא את הארגון. שולה הובילה את הנהלת המתנ״ס באומץ רב להחלטות הכבדות והגורליות ובאחריות רבה דאגה לאשר את התכנית בהנהלה שנרתמה למימושה הלא פשוט. יצרנו יחד פלטפורמה הדרגתית שמבוססת על בסיס חזק ויציב ועליה נבנה נדבך על נדבך״.
״אני מודה לעדי, על האמון שהעניק לי ולרשת, על ההזדמנות, ההקשבה, על שנתן כתף, סמך ועודד לאורך כל הדרך. עדי ראה בנו שותפים לדרך למימוש חזונו. אני מרגישה צורך להודות לשולה כהן יו״ר ההנהלה וסגנית ראש העיר, ולאלי שדה, חבר הנהלה שמתחילת דרכי ועד היום, יחד עם שולה, תומכים ושותפים לתכניות שעמדו בהצלחה, בחשיבה תוצאתית לאורך זמן, וניתן להבחין בהם עד היום. לחברי ההנהלה וחברי ועדת הביקורת תודה על התנדבותכם רבת השנים, אני שמחה ומודה לכם על הדרך המשותפת. דוד מלכה – מנכל העירייה, איש יעיל שניצל את הניסיון הרב שלו לפתור בחוכמה כל בעיה מורכבת, הרים את הכפפה ובמקצועיות ואומץ רב הצליחת להתמודד עם הסוגיות שלנו הלא פתורות עם העירייה ולהביא לתוצאה ששנים ייחלנו לה. תודה גדולה לענת לנקסנר גזברית העירייה ולצוות הגזברות על ההירתמות למשימה וחיבור לפתרונות כלכליים מקצועיים. למנחם שיכל ראש מינהל החינוך, אני שמחה על העבודה המשותפת שלנו, על התרומה ההדדית, ומברכת על התוצרים הרבים שעשינו יחד. למנהל הנדסה שנהינו שותפים נאמנים ויחד נרתמנו למשימות של בניה, הרחבה ושיפוצים״.
״אחת הגאוות הגדולות בעשיית הרשת היא העשייה הקהילתית, הכשרנו את המנהלים, חלק מחברי ההנהלה והתושבים וביחד הצלחנו לרקום תכניות רבות בשיתוף הקהילה שזכו להצלחה ארצית. אני מרגישה צורך ורצון לומר תודה מיוחדת לצוות המנהלים והעובדים המסורים. שלא מפחדים מאתגרים, משתפים פעולה, יוזמים, נותנים מענה ליוזמות מהשטח, יוצרים קהילות ופעילים מאוד״.

– איך את רואה את מתנ״ס כרמיאל כיום?
״כיום המתנ״ס מתנהל ביציבות כלכלית, עומד בכל התחייבויותיו. הגרעון צומצם משמעותית וב-2019 ייסגר סופית. כל מחלקות העירייה עובדות איתנו בשת״פ יוצא מן הכלל, נפגשים בצוותי היגוי, חושבים יחד ויוצרים פרויקטים משותפים. רשת המתנ״סים מפעילה תוכניות רבות דרך החברה למתנ״סים, שהעמיקה והרחיבה את הפעילות בתוך העיר כרמיאל והיד עוד נטויה. הרשת היום פזורה ברוב שכונות העיר ומאפשרת לכל התושבים להגיע למרכז קהילתי הקרוב לביתם. הרשת מבצעת פרויקטים של משרד החינוך בהצלחה רבה ובשיתוף פעולה עם כל הגורמים. הקמנו מועדונים בשכונות, שמחברים את הילדים ובני הנוער לשכונתם, ומחברים בין בתי הספר לרשת המתנ״סים, אנו רואים בבני הנוער יחד עם התשתית הקיימת שותפים, יוזמים ומפעילים תכניות אירועים ויזמויות חדשות, בהובלת אגף הנוער ובליווי אורלי ירוסלבסקי, מפקחת מינהל חברה ונוער במשרד החינוך ובשת״פ מלא האגף הפך לאימפריה מקצועית״.

– איך את מרגישה לקראת סיום תפקידך, מה את מאחלת לעובדי הרשת?
״אני מרגישה שאני משאירה את רשת המתנ״סים, בידיים טובות מאד. במצב הקיים אפשר רק לצמוח ולהרחיב את העשייה. אני מאמינה וסומכת על איריס צין המנכ״לית החדשה, על העובדים והמנהלים ברשת שימשיכו את הדרך״.
״שולה היוותה עבורי, מעבר להיותה יו״ר הנהלה, חברה ושותפה נאמנה לדרך, בולדוזר אמיתי, שהכילה את כל השיגעונות, המאוויים שלי, באומץ רב ובנחישות וביחד רקמנו תכניות, דחפנו למקומות שהיה ניתן לראות את הצלחתם לעוד שנים רבות. שולה ממשיכה עד סוף הקדנציה ותיתן את מלוא הגיבוי והתמיכה גם בהמשך. אין לי שום ספק שתשמור על המתנ״ס מכל משמר כמו שעשתה ביד רמה כל השנים״.
״עם הגידול וההתרחבות של כרמיאל, תכננו עם מנהל ההנדסה הרחבה ובניה של מרכזים קהילתיים בעיר והמגמה שרשת המתנ״סים מפעילה כיום תתרחב ויחד עם הפעילים, צוות המנהלים והעובדים והשותפים בקהילה תמשיך הצמיחה והפריחה.

– באיזו תחושה את פורשת מכרמיאל?
״אני פורשת בתחושה הכי טובה שיכולה להיות, וכבר מתגעגעת. אני סוגרת פרק חשוב בחיי, יוצאת בסיפוק עם הכרת תודה על שזכיתי להוביל ולהיות חלק מארגון מדהים, לחלום, ליצור, ליישם ולהאמין שאפשר. אני בתחושת הקלה שאפשר להעביר את האחריות הכבדה לכתפיים הבאות.עמדנו ברוב תוכניותינו בכל ההיבטים ואני משאירה מערכת שהעיר כרמיאל יכולה להיות גאה בה מאד. העבודה במהלך השנים הייתה כל כך אינטנסיבית ומלאה באחריות ולא אפשרה לי להגיע ולגעת בהרבה תחומים שרציתי. נעניתי לבקשת מנהל המחוז שלי לעסוק בהנחיה, תפקיד שאני מקווה שיהיה יותר רגוע, שיאפשר לי זמן איכותי עם המשפחה ושיאפשר לי בפרישתי נחיתה רכה יותר. אני מאחלת לכולם בהצלחה בהמשך ומודה מעומק ליבי לכל השותפים שלי לדרך שבלעדיהם לא יכולנו להגיע למחוזנו. כרמיאל הייתה בית שני עבורי בשנים האחרונות ותישאר בליבי באהבה גדולה עוד שנים רבות״.

כתבה מעניינת:

קבר רבי ישמעאל כהן גדול בסג׳ור. צילום אריאל פלמון (ויקיפדיה)

הילולת רבי ישמעאל כהן גדול: המשטרה תחסום הכניסה לאתר הקבר

שתפוההילולה הגדולה שבה משתתפים מדי שנה כרמיאלים רבים, לא תתקיים הפעם באתר הקבר – בהנחיית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.