סיכום 2022
צילומי ארכיון

2022: 12 חודשים, 12 סיפורים

שתפו

מה קראתם בשנה האחרונה? נכנסנו לפורטל זהר.נט ובחרנו את הכתבה הנצפית והבולטת מכל חודש. זו הייתה 2022

מאת גיל דובריש

רגע אחרי ש-2023 נכנסה, זה הזמן לעשות סיכומים. אז מה היה לנו בשנה שחלפה? נברנו ״וחפרנו״ בארכיון הכתבות שלנו מינואר שעבר ועד היום כדי לבדוק מה היו הסיפורים הנצפים של השנה בפורטל זהר.נט ובעיתון זהר הצפון, כל חודש והסיפור הבולט שלו.

ינואר

איך הפכה כרמיאל לעיר אדומה תוך שבוע?

בימים הראשונים של 2022 עוד עקבנו אחרי נתוני הנדבקים בקורונה ובישרנו על כך שכרמיאל הפכה לעיר ״אדומה״ בתוך שבוע ימים. הנה ציטוט מתוך הכתבה שפורסמה ביום השני של חודש ינואר:
״המספרים של השבוע האחרון בכרמיאל מעידים היטב מדוע העיר מוגדרת אדומה: נכון להיום בבוקר, יש בכרמיאל 133 מאומתים לקורונה, לעומת מספר בודד של מאומתים בסוף השבוע שעבר. בתוך שבעה ימים שיעור המאומתים החדשים עלה ב-363%! אחוז הבדיקות החיוביות גבוה גם הוא ומגיע ל-4.66%״.
אגב, שנה אחרי הפרסום ההוא, כרמיאל שוב ״אדומה״, אבל נדמה שרובנו כבר לא יכולים לשמוע על המילה הזו או בכלל על המחלה.

פברואר

הלם בבית ספר בכרמיאל: תלמיד נהרג מפליטת כדור

הטרגדיה שהיכתה בבית הספר התיכון: תלמיד (16) מאחד היישובים באזור שלמד בבית ספר על-יסודי בכרמיאל נהרג בביתו מפליטת כדור.
בידיעה שפרסמנו, נכתב כי הנער נמצא ללא רוח חיים כשלידו נמצא אקדח השייך לאביו, איש כוחות הביטחון.
צוותים רפואיים שהוזעקו למקום נאלצו לקבוע את מותו של הנער. המשטרה פתחה בחקירת האירוע החמור, ומהממצאים הראשונים עולה כי הנער מצא את האקדח השייך לאביו, החזיק בו בידיו ובשלב מסויים נפלט כדור שפגע בו וגרם למותו, לא ברור לגמרי האם הירי בוצע תוך כדי משחק בנשק או באופן מכוון.
על רקע האווירה הקשה במוסד החינוכי, אספו מחנכי הכיתות את התלמידים וניהלו איתם שיחות ממושכות בנושא.

מרץ

תנעלו טוב את הדלתות והחלונות: מכת פריצות בכרמיאל

הכתבה שזכתה להכי הרבה צפיות בחודש מרץ עסקה במכת התפרצויות לבתים ולרכבים בעיר.
התברר כי בתוך פרק זמן קצר התקבלו דיווחים רבים על התפרצויות שונות לדירות מגורים ולרכבים ברחבי העיר, בעיקר באזור העירייה, המדרחוב והשכונה הדרומית, ברחובות כמו יודפת, מורד הגיא, החבצלת ועוד, אבל לא רק שם.
אחת הקורבנות היתה מ׳ שביתה נפרץ כשהיא ובעלה נמו את שנת הלילה. היא סיפרה: ״אני ובעלי ישנו בחדרנו ולא שמענו כלום. הפורצים נכנסו מהגינה, משכו את חלון המרפסת עם חפץ חד ונכנסו פנימה. הם לא נכנסו לחדרי השינה, אלא רק לסלון ולמטבח, לקחו איתם מחשב נייד, טלפונים ניידים, שעון יד וגם תיקים שהיו בהם כסף מזומן, כרטיסי אשראי ומסמכים חשובים. כשקמנו בבוקר חשכו עינינו. מוזר אבל לא שמענו כלום… זו הרגשה נוראית, פחד עצום. התחושה שמישהו זר הסתובב בבית שלך ויכול היה לעשות כל מה שהוא רוצה בלי שתדע על כך, זה נורא!״

פורצים וגונבים לעיני מצלמות האבטחה תיעוד דוברות המשטרה
פורצים וגונבים לעיני מצלמות האבטחה. תיעוד דוברות המשטרה

אפריל

קנסות בסך עשרות אלפי ש״ח בפשיטת ענק על עסקים

אפריל בישר את בוא האביב וגם את פשיטת הענק של המשטרה על עסקים בכרמיאל ובאזור.
כך סיפרנו לכם אז: קנסות בגובה עשרות אלפי שקלים נרשמו במהלך פשיטת ענק על בתי עסקים בכרמיאל ויישובים בסביבה, שנערכה על-ידי כוחות משטרה מלווים בגורמי אכיפה נוספים.
הפשיטה התקיימה במסגרת תוכנית שמטרתה לטפל בפשיעה הכלכלית – בזכותה גורמים עבריינים צוברים הון שחור שאינו מדווח לרשויות המדינה. על-פי החשד, חלק גדול מהרווחים האלה תומכים בפעילויות עברייניות אחרות בהן סחיטה באיומים (פרוטקשן), ירי, שימוש באמצעי לחימה והתנהלות באלימות קשה נגד מי שמעז לעמוד מולם.
ביחד עם היחידה הטקטית של מג"ב צפון, נציגי פרקליטות מחוז חיפה, משרד הבריאות, משרד הכלכלה, הרשות להגנת הצרכן, ביטוח לאומי, משרד העבודה, רשות המיסים, רשות האכיפה והגביה,יחידת יהלום, מע"מ,משרד החקלאות,יחידת הפיצוח, המשטרה הירוקה, רשות הכבאות וחברת החשמל.

מאי

טרגדיה כפולה: קפץ אל מותו 4 חודשים אחרי שאמו התאבדה

טרגדיה משפחתית עצובה וקשה, העלתה בחודש מאי דמעות בעיני אנשים רבים. תושב כרמיאל בשנות ה-40 לחייו קפץ אל מותו מהקומה השלישית, כ-4 חודשים אחרי שאיבד את אימו, אשר שמה קץ לחייה בדרך זהה.
המנוח התגורר בשנים האחרונות עם הוריו בדירה קטנה בשכונה הדרומית. לפני זמן מה חלה אביו במחלה קשה ומאז הוא מאושפז בבית חולים. בתחילת 2022 קפצה האם כבת 70 מחלון הבית בקומה השלישית ונהרגה. אחרי מותה נשאר בנה לבדו בבית, ערירי וגלמוד. הוא התקשה להתמודד עם האובדן הכבד מנשוא ועם מחלתו של אביו והחליט גם הוא לשים קץ לחייו.

יוני

דירת הסמים בכרמיאל

איך פעלה במשך שבועות ארוכים מעבדת גידול סמים גדולה בדירת מגורים בכרמיאל, ללא ידיעתם של השכנים? שאלה מצוינת שגם אנחנו תהינו לגביה. המעבדה נחשפה אמש בפשיטה של כוחות משטרה רבים, מדובר באחת התפיסות הגדולות של סמים בעיר בשנים האחרונות.
הדירה שבה נחשפה המעבדה נמצאת ברחוב משגב בשכונת מגדים (המערבית), בקומה העליונה בבניין מגורים בן 2 קומות. היא נשכרה כמה שבועות לפני פשיטת המשטרה, ולדברי הבעלים לא חשד בדבר ולא ידע כלל על המתרחש על המתרחש בדירה. גם לשכנים בבניין לא היה מושג שממש לידם פעלה מעבדה מתקדמת לגידול סם.
אגב, שוכר הדירה החשוד בניהול ״המיזם״, לא היה בבית באותה שעה. בבירור שעשינו עם המשטרה, נמסר לנו כי החשוד נעצר והוגש נגדו כתב אישום עד תום ההליכים״.

מעבדת סמים בדירה בכרמיאל. צילום דוברות המשטרה
צילום דוברות המשטרה

יולי

האם הרחוב שלכם ברשימה? 4 הרחובות ״האדומים״ בכרמיאל

בחודש יולי קראתם בפורטל זהר.נט על הרחובות ״האדומים״ בעיר, שבהם מספר התאונות עם נפגעים הגבוה ביותר. סיפרנו לכם שבתוך שלוש שנים, נפגעו בתאונות דרכים בארבעת הרחובות 83 בני אדם. כך עלה מניתוח מיוחד שביצעה עמותת אור ירוק על בסיס נתונים של הלמ״ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) שהתייחסו מתייחסים לשנים 2018 ,2019, 2020.
הרחובות עם כמות הנפגעים הגדולה ביותר בכרמיאל בשנים האלה היו – לפי הסדר: רחוב החרושת (40 פצועים), רחוב שדרות נשיאי ישראל (25 פצועים), מורד הגיא (10 פצועים) ודרך השלום (8 פצועים).

אוגוסט

מטוס קל התרסק: הרוג ממשגב, פצוע מכרמיאל

תאונת מטוס אולטרה לייט במטע זיתים בגליל המערבי, קיפחה את חייו של הטייס ומדריך הטיסה אסא פיין (70), תושב שכניה במועצה האזורית משגב וגרם לפציעתו של טייס נוסף, זאב קיסרי (74) מכרמיאל.
השניים יצאו לטיסת הדרכה שגרתית במטוס האולטרה לייט מדגם פי-92 בבעלותו של זאב, ממנחת חוות זוהר ליד כפר יאסיף. כשפיין אחז בהגאים בדרכו חזרה למנחת, המטוס הזדקר מסיבה לא ברורה והתרסק בתוך מטע זיתים סמוך. למרבה הצער, כאמור, פיין נהרג במקום, בעוד שקיסרי נפצע באורח קל והצליח להיחלץ בכוחות עצמו.
יממה אחרי התאונה, ממיטת אשפוזו במרכז הרפואי לגליל בנהריה, סיפר לנו קיסרי: ״אני זוכר שהיינו קרובים לקרקע, הזדקרנו ואז התרסקנו לתוך אחד העצים… סנטימטרים הפרידו ביני לבין המוות. למעשה הטייס נכנס בעץ וספג את המכה הישירה ואני ישבתי ממש לצידו. אני אדם שמאמין בגורל, בדרך כלל מתאונות כאלה אנשים לא יוצאים בחיים, כשקורה דבר כזה, כל הנוסעים נהרגים – וכאן אני יצאתי כמעט ללא פגע״.

נס משמיים זאב קיסרי ניצל מהתרסקות מטוס. צילומים תיעוד מבצעי מד״א ואלכס הובר
צילומים תיעוד מבצעי מד״א ואלכס הובר

ספטמבר

השליכו רימון הלם לעבר בית פרטי – ונעצרו

אירוע שהגיע גם לכותרות החדשות הארציות. בעקבות רימון הלם שהושלך לעבר בית פרטי בכרמיאל, פתחה המשטרה בחקירה, עצרה שני חשודים במעשה, תושבי כרמיאל: גבר בן 48 וצעיר בן 20, חייל בשירות חובה. נגד השניים הוגשו כתבי אישום.
מהמשטרה נמסר כי החשודים השליכו את רימון ההלם לעבר חצר בית ונמלטו מהמקום בטרקטורון. לא היו נפגעים באירוע. הם אותרו ונתפסו בזכות שימוש במצלמות האבטחה הפרושות ברחבי העיר. ככל שהתקדמה החקירה התברר כי הרקע למעשה היה סכסוך על מכרזי הסעות לחברות היי-טק גדולות באזור.
מהמשטרה נמסר לנו: "משטרת ישראל רואה בחומרה כל אירוע אלימות או סחיטה על רקע פגיעה בהליך התקין של קיום קיום מכרזים ותמשיך לפעול למעצרם והבאתם לדין של העבריינים תוך שימוש בכל הכלים העומדים לרשותה במטרה למצות עימם את הדין".

אוקטובר

ביתו של גל קריאף נשרף: מודה לכל מי שתומך ומחבק אותי

הסיפור עם מספר הצפיות הגדול ביותר בחודש אוקטובר היה שריפה שכילתה כליל את הבית בו התגורר השף הכרמיאלי הידוע, גל קריאף (טגלוס, גואסטה). כלב המשפחה נספה בשריפה וכל הרכוש עלה באש. בעקבות האירוע הטראומטי הוא סיפר לנו: ״״זה מטורף, זה קשה. היינו בהלם. אתה נכנס ובוכה מול הקיר השרוף. ואז אתה קולט שאין לך כלום. אין בית… אתה הומלס לכל דבר. אתה גם לא מתחיל מאפס אלא ממינוס, כי צריך לארגן הכל מחדש״.
בעקבות האירוע פירסם גל פוסט בפייסבוק שבו ביקש סיוע במציאת פתרון דיור זמני, ומה שקרה בהמשך גילה את פניה של כרמיאל היפה. הפוסט של גל זכה למאות תגובות וגרם לגל של טירוף, תרתי משמע. עשרות ומאות יצרו קשר וביקשו לעזור. אורן וזאנה, מנהל כפר הילדים נרתם לעזרה והציע למשפחה להתגורר ביחידת דיור פנויה בכפר עד שיצליחו להתאושש מהשריפה.
״איזו עיר מדהימה יש לנו, אני מודה לכל מי שתומך ומחבק אותי בשעות הקשות האלה, זה לא מובן מאליו. אנשים שולחים הודעות, מתקשרים, רוצים לעזור ולתרום. אני מרגיש שעיר שלמה מחבקת אותי באהבה״ סיכם קריאף.

ביתו של גל אחרי השריפה. הנזקים עצומים. צילום פרטי
ביתו של גל קריאף אחרי השריפה. הנזקים עצומים. צילום פרטי

נובמבר

נפרדים מד״ר פרלין ויוסי מזור

חודש נובמבר היה שחור במיוחד, כשכרמיאל נפרדה ביום אחד משני ענקים, שני יקירי העיר ועמודי תווך בקהילה המקומית. ד״ר שמואל פרלין הרופא המיתולוגי שטיפל בדורות של ילדים והורים בעיר, נפטר בגיל 90.
ד"ר פרלין עלה מארגנטינה והגיע לכרמיאל הקטנה בשנת 1973, כשעוד לא היו כאן כמעט רופאים ורק אמבולנס אחד ויחיד שירת את התושבים. פרלין הפך לרופא האהוב בעיר, טיפל במסירות רבה, באהבה ובדאגה כנה בילדי כרמיאל בשנות השבעים, השמונים והתשעים וגם בהמשך, אחרי שסיים את עבודתו בקופת חולים כללית, כשעבד באופן עצמאי.
באותו בוקר שבו נודע לנו על מותו של ד״ר פרלין נחתה טרגדיה גדולה וקשה נוספת על כרמיאל, כשיוסי מזור נפטר מדום לב בגיל 75.
מזור, דמות מפתח בכרמיאל, הקים חברת הסעות גדולה שהפכה לאחד החברות הגדולות והמובילות בתחומה ופועלת בכל רחבי הארץ. מעבר להיותו אחד מאנשי הציבור המובילים בקהילה העסקית בעיר ובצפון, יוסי היה פעיל מאוד בתחום החברתי ימים ולילות, תרם ברוחב לב ובנדיבות מכספו ומזמנו הפרטי ועזר למאות ואלפי בני אדם, נזקקים ונצרכים. כל מי שהכיר את יוסי ידע שאם יש בעיה, אפשר לפנות אליו לקבל מילה חמה, עצה, עזרה, כל דבר. הוא מעולם לא אמר לא ולא הפנה את הגב לאדם שנזקק לעזרה. יוסי היה מלח הארץ, מסוג האנשים שידעת שאפשר לסמוך עליהם בעת צרה.

דצמבר

הצילו את חייו: המתנדבים שאיתרו את הנעדר בכרמיאל

כמה סמלי שהסיפור הנצפה ביותר בחודש האחרון של השנה החולפת היה סיפור עם סוף טוב.
תושב עפולה, בן 81, הוכרז כנעדר לאחר שנראה ליד רחוב צה״ל בכרמיאל ומאז נעלמו עקבותיו. המשטרה פתחה בסריקות נרחבות לאיתורו ובמקביל פנתה לעזרת הציבור בחיפושים אחריו. ככל שנקפו השעות, גבר החשש לגורלו ובריאותו של הנעדר המבוגר ככל שנקפו השעות.
למבצע האיתור נרתמה יחידת הג׳יפים של תחנת המשטרה בכרמיאל שמונה כ-20 מתנדבים המתגוררים בעיר ובאזור. לאחר שעות של חיפושים וסריקות, מתנדבי היחידה אשר פעלו ביחד עם גששים, בני משפחה ושוטרי תחנת כרמיאל הצליחו לאתר את הנעדר בשעות הלילה כשהוא בריא ושלם והחזירו אותו לביתו.

כתבה מעניינת:

רכבים טעינה חשמלית

גיל הרכבים הממוצע בכרמיאל – כ-7 וחצי שנים

שתפוכרמיאל מדורגת במקום טוב באמצע, הרחק מקלאנסווה ובית עילית אבל גם לא קרובה אל רמת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *