קשב וריכוז
צילום אילוסטרציה Freepik

5 סימנים מזהים לבעיות קשב וריכוז

שתפו

מערכת זהר.נט

לפעמים ממש אי אפשר לפספס את הסימנים להפרעת קשב וריכוז, ולפעמים קל מאוד לא להבחין בהם. ילדים שמפגינים סימנים סטריאוטיפיים, כלומר היפראקטיביות או אימפולסיביות, די קל לאבחן, בעוד שאלה המציגים סימנים לא כל כך ברורים, כמו נדודי שינה או חוסר ויסות רגשי, עשויים לא להיות מאובחנים כילדים עם בעיות קשב וריכוז, לא בבגרותם ולא בכלל.

הנה 5 סימנים להפרעת קשב וריכוז, שאולי לא גלויים לעין ועקב כך, ילדים שכאלה עשויים לא להישלח אפילו לאבחון פסיכודידקטי, כדי שניתן יהיה להעריך את מצבם ולהקל על הקשיים המאתגרים אותם.

למרות שהפרעת קשב וריכוז (ADHD) מתבטאת בדרכים שונות ומובדלות מאוד זו מזו, הן מקושרות לרוב רק לקומץ של התנהגויות סטריאוטיפיות. לכן, כאשר תסמיני ADHD לא כל כך ברורים מופיעים לנו מול העיניים, אנחנו עלולים להתעלם מהם או לשגות באבחון שלהם.

ואז, כאשר תסמינים חבויים אבל מתמשכים אלה מתפרצים (כפי שהם צפויים להתפרץ) בנסיבות ייחודיות ומלחיצות, הם הופכים לפתע לבלתי ניתנים לשליטה ולניהול. רק אז מתחילים מבוגרים רבים לבקש את העזרה שבעצם הזדקקו לה כל חייהם.

  1. יתכן שהתמודדות לאורך החיים עם בעיות מיקוד, חוסר שקט וחוסר סבלנות לא השפיעו על העבודה או המשפחה שלכם, עד שחל שינוי דרסטי בחיים שלכם. במקרים כאלה, יתכן שאתם סובלים מהפרעת קשב וריכוז גם אם לא אובחנתם כילדים.
  2. אתם לא היפראקטיביים או אימפולסיביים, אבל יש תקופות שבהם חלה ירידה במוטיבציה שלכם ואתם מתקשים להגיע להחלטות. הפרעת קשב וריכוז קיימת על ספקטרום ומציגה מגוון של סימפטומים.
  3. אתם מסוגלים להתמקד, לפעמים יותר מדי. הכינוי הפרעת קשב וריכוז לא תמיד מתאים, כי זו יותר הפרעה של קשב לא עקבי. תשומת לב שנודדת מדבר לדבר, בהתאם לרמת העניין שלכם בפעילות. היפר התמקדות או עניין אינטנסיבי במשהו, נמצא בקצה הקיצוני האחד, אבל עדיין קשור למחסור בדופמין שתורם גם לחוסר תשומת לב. גם המעבר ממיקוד אינטנסיבי מאוד, יכול להקשות ולהפריע לפעילויות היומיומיות שלכם.
  4. אין לכם תיעוד על הקשיים שעברתם בבית הספר. זאת בניגוד גמור לבני כתתכם שסבלו מבעיות לימודיות שהובילו אותם לאבחון פסיכודידקטי שמסוגל לגלות אם מדובר בהפרעת קשב וריכוז.

הפרעת קשב וריכוז אינה קשורה לאינטליגנציה, לביצועים בבית הספר או לרמת ההצלחה שלכם. אנשים יכולים להיות תלמידים טובים, מצליחים ועם ידע רב, ועדיין להיות מאובחנים כבעלי הפרעת קשב וריכוז. אלא מה? אנשים עם מנת משכל גבוהה נוטים להתעלם מהפרעת קשב וריכוז, כי הם עדיין מסוגלים לתפקד מעל הממוצע או ברמה נאותה, למרות הקשיים המאתגרים אותם. לעתים קרובות, התפקוד ׳הרגיל׳ שלהם בא להסוות את המאמץ שהם משקיעים כדי לפצות על תסמיני הפרעת הקשב והריכוז.

  1. אתם מאורגנים וקפדניים, ולאו דווקא מבולגנים ורשלניים. זה די נפוץ שאנשים עם הפרעת קשב וריכוז מפתחים התנהגויות אובססיביות וקצת כפייתיות, על מנת שיוכלו לנהל את התסמינים שלהם. זה אומר שאתם עשויים, למשל:
  • להתכונן יותר מדי לבחינה כדי להתמודד עם בעיות צפויות בניהול זמן, ריכוז ותכנון – שעשויות להשפיע על הציון שלכם בבחינה.
  • יתכן שאתם אובססיביים לסדר, ותדבקו בטכניקות ובגאדג׳טים של ניקיון. מבחינתכם, אין לכם ברירה אלא לפצות על קשיי ההתארגנות שלכם.
  • אתם עשויים להיות עסוקים בהתנהגויות הקשורות לבדיקה כמעט כפייתית כדי להצליח לנהל את השכחה הכרונית או את הטעויות שלכם.

אסטרטגיות התמודדות אלה של אנשים עם הפרעת קשב וריכוז יכולות לחקות הפרעה טורדנית כפייתית (OCD), אבל מדובר בשתי הפרעות שונות זו מזו.

(תוכן שיווקי)

***אינטרמקס

כתבה מעניינת:

בצל המצב הביטחוני: יום המורה והמחנכים בכרמיאל

שתפומערכת פורטל זהר.נט בצל המלחמה, התקיים בכרמיאל בשבוע האחרון במערכת החינוך בעיר יום המורה והמחנכים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *