Array
(
  [_edit_lock] => Array
    (
      [0] => 1564050087:5
    )

  [_edit_last] => Array
    (
      [0] => 5
    )

  [_thumbnail_id] => Array
    (
      [0] => 31345
    )

  [_wp_page_template] => Array
    (
      [0] => default
    )

  [_ning_settings] => Array
    (
      [0] => a:1:{s:9:"allow_ads";s:1:"1";}
    )

  [tie_sidebar_pos] => Array
    (
      [0] => default
    )

  [tie_post_slider] => Array
    (
      [0] => 184
    )

  [_the_champ_meta] => Array
    (
      [0] => a:5:{s:7:"sharing";i:0;s:16:"vertical_sharing";i:0;s:7:"counter";i:0;s:16:"vertical_counter";i:0;s:11:"fb_comments";i:0;}
    )

  [photographr] => Array
    (
      [0] => 
    )

  [_photographr] => Array
    (
      [0] => field_526e88dd85757
    )

  [journalist] => Array
    (
      [0] => 
    )

  [_journalist] => Array
    (
      [0] => field_526e890585758
    )

  [youtube] => Array
    (
      [0] => 
    )

  [_youtube] => Array
    (
      [0] => field_5309e571a1762
    )

  [youtube2] => Array
    (
      [0] => 
    )

  [_youtube2] => Array
    (
      [0] => field_5371dcbebf175
    )

  [rank_math_title] => Array
    (
      [0] => 5 שנים לפציעה בצוק איתן: יוסי משולם מתמודד באומץ עם הטראומה
    )

  [rank_math_permalink] => Array
    (
      [0] => 5-שנים-לפציעה-בצוק-איתן-יוסי-משולם-מתמו
    )

  [rank_math_description] => Array
    (
      [0] => יולי 2014, יוסי משולם, אז חייל סדיר בגולני נפגע מטיל אר.פי.ג׳י במהלך קרב בשג׳עיה. במשך 4 שנים הדחיק והכחיש את האירוע: הייתי בטוח שהכל בסדר איתי. פוסט טראומה
    )

  [rank_math_focus_keyword] => Array
    (
      [0] => צוק איתן
    )

  [rank_math_primary_category] => Array
    (
      [0] => 2120
    )

  [rank_math_seo_score] => Array
    (
      [0] => 76
    )

  [rank_math_robots] => Array
    (
      [0] => a:1:{i:0;s:5:"index";}
    )

  [rank_math_facebook_title] => Array
    (
      [0] => פורטל זהר.נט - זהר הצפון באינטרנט | 5 שנים לפציעה בצוק איתן: יוסי משולם מתמודד באומץ עם הטראומה | כנסו לכתבה
    )

  [rank_math_facebook_enable_image_overlay] => Array
    (
      [0] => off
    )

  [rank_math_facebook_image_overlay] => Array
    (
      [0] => play
    )

  [rank_math_twitter_use_facebook] => Array
    (
      [0] => on
    )

  [rank_math_twitter_card_type] => Array
    (
      [0] => summary_large_image
    )

  [rank_math_twitter_enable_image_overlay] => Array
    (
      [0] => off
    )

  [rank_math_twitter_image_overlay] => Array
    (
      [0] => play
    )

  [tie_views] => Array
    (
      [0] => 799
    )

)
יוסי משולם פציעה צוק איתן
יוסי משולם בבית החולים עם חברים, כמה שעות אחרי הפציעה

5 שנים לפציעה בצוק איתן: יוסי משולם מתמודד באומץ עם הטראומה

שתפו

יולי 2014, יוסי משולם, אז חייל סדיר בגולני נפגע מטיל אר.פי.ג׳י במהלך קרב בשג׳עיה. במשך 4 שנים הדחיק והכחיש את האירוע: ״הייתי בטוח שהכל בסדר איתי, עד שפגשתי חבר מהמילואים שסיפר על הפוסט טראומה שלו. ואז הבנתי…״

מאת גיל דובריש

יום ראשון, 20.7.2014. מבצע צוק איתן ברצועת עזה נמצא בעיצומו. יוסי משולם מכרמיאל, אז חייל סדיר בגולני, נכנס עם חבריו ליחידה לשג׳עיה. במהלך הקרב, יורה מחבל טיל RPG לעבר המבנה שבו נמצאים משולם וחיילים נוספים. כתוצאה מהפיצוץ, נפגע יוסי מרסיסים, עובר טיפול בשטח ומובהל לבית החולים סורוקה בבאר שבע.

חמש שנים אחרי, הפצעים הפיזיים אולי הגלידו, אבל פצעים אחרים נפערו. יוסי משולם, בחודש הבא בן 25, הוא כיום סטודנט שלומד למכינה בטכניון. ביום הפציעה הוא העלה פוסט מרגש בדף הפייסבוק שלו שבו כתב ברגישות רבה כיצד הסתיר במשך שנים את החוויה הקשה ההיא, איך העדיף להגיב בציניות ובהומור כדי להסתיר את הכאב ואת ההתמודדות. עד עכשיו. זהו. הגיע הזמן להתמודד עם האמת.

בשיחה עם זהר הצפון, מסכים יוסי לחשוף את הסיפור. לא קל לדבר על כך, אנשים לא אוהבים לספר על הרגע שבו ראו את המוות מול העיניים.
״היינו בשטחי הכינוס, חיכינו ליד עזה״ הוא משחזר. ״אנחנו בגולני היינו האחרונים להיכנס לרצועה. הכל קרה בהפתעה, כשהתעוררתי בבוקר הורו לנו למסור את הטלפונים וזהו, הודיעו שנכנסים. אין זמן לשיחות פרידה. אתה לא יודע לאן אתה נכנס ומה יקרה לך שם. התחושה היא שיש חיים עד אותו רגע וזהו, הכל קופא. אנשים מתחילים להתנהג בצורה אינסטינקטיבית, ככה אימנו אותנו בצבא. אתה מאומן, פועל לפי מה שלימדו אותך, אתה לא באמת חושב״.

באותו יום נכנס צה״ל לתוך שג׳עיה – שכונה במזרח העיר עזה. ״תוך כדי הלחימה אתה קולט שאתה נמצא בתוך זה״ מנסה יוסי להסביר את התחושה. את רגע הפגיעה הוא זוכר לפרטי פרטים: ״עמדתי ליד חלון בתוך אחד המבנים, לא ראיתי שום דבר, פתאום שמעתי פיצוץ חזק. לא הבנתי מה קרה, רק אחר כך סיפרו לי שירו לעברנו טיל RPG. אחרי הפיצוץ, חשבתי שאני בסדר, נסוגתי מעט לאחור ולא הרגשתי כלום. הסמ״פ שאל אם יש פצועים, ואז נפלתי מהרגליים. כולם קפצו עלי, לא הבנתי עדיין מה קרה. החלו מיד לטפל בי והשכיבו אותי על הרצפה. פתאום ראיתי שיש דם על ידיו של החובש. הוא דיווח שיש פצוע – ואני עדיין לא קלטתי שאני הפצוע שהוא מדבר עליו. הכל קרה נורא מהר. רק אחרי זה החלו הכאבים, והם היו נוראיים״.

אחרי הטיפול בשטח, הועבר יוסי מחוץ לשטח הרצועה ומשם הובהל לבית החולים סורוקה בבאר שבע. אחרי כמה ימים שוחרר לביתו, שם התאושש במשך מספר חודשים ואז חזר לשרת ביחידה.

״כשהכאבים מתחזקים וכואב לך כל הגוף, אתה לא יודע מה קורה לך. כשאתה מבין שנפצעת התחושה נוראית. כל תהליך הטיפול בשטח והפינוי משם תחת אש, קורה כשאתה לא בשליטה, תמונות מתחלפות לך מול העיניים, אתה מרגיש כאילו שאתה צופה מהצד בסרט רע…״ הוא משחזר.

לחלק מחבריו ביחידה הגורל התאכזר במיוחד. מתברר כי באותו יום של קרבות נהרגו שניים מידידיו הטובים. את הבשורה המרה שמע יוסי זמן קצר לאחר מכן, בעת ההתאוששות מהפגיעה.

בשנים שחלפו מאז, מיעט יוסי לדבר על היום ההוא. ״בכל פעם שהנושא עלה לשיחה ניסיתי להיראות חזק כלפי חוץ, למרות שבפנים עברתי התמודדות קשה מאוד עם עצמי. עברתי תהליך שלא הייתי מודע לו. עד לפני שנה הייתי בטוח שהכל בסדר איתי, למרות שזה ממש לא היה כך. ואז פגשתי חבר במילואים ושאל אותי אם יש לי פוסט טראומה מהקרב. עניתי לו מיד ׳מה פתאום, הכל טוב׳. והוא החל לספר על עצמו, על החרדות שלו בעקבות צוק איתן, על הטיפולים שלו אצל פסיכולוג. באותו רגע התחלתי לעכל שעד אז העמדתי פנים. אף פעם לא דיברתי ברצינות על מה שקרה, לא טופלתי אצל פסיכולוג. לא הייתי מודע לכך. הבנתי שגם אני עובר התמודדות למרות כל הכחשות שלי, הכל מתעכב אצלי בגלל זה ולמעשה אני מונע מעצמי עזרה. היה לי חשוב להודות בכך בפני עצמי וכלפי חוץ. למזלי הרב, כל זה לא משפיע על ההתנהלות היום-יומית שלי, יש לי חיים, עברתי חוויות מהנות רבות ואני גם ממשיך לשרת במילואים״.

כנסו לקרוא כתבות נוספות בפורטל זהר.נט:

בשנה האחרונה נפתח יוסי והחל לספר על האירוע הטראומטי. הוא כבר לא מסתתר מאחורי הומור שחור ובדיחות ציניות, אלא מבין שהחשיפה והחזרה על הסיפור, קשה ככל שתהיה, עוזרת לו להתמודד ולעכל את מה שהתרחש. את מה שהדחיק במשך שנים. ״אני מודה שזה לא קל ולא נעים להיחשף, לספר, זה מחזיר אלי זכרונות ורגעים לא טובים, אבל זה חלק מההתמודדות שלי״.

– מה השתנה בתפיסת העולם שלך מאז הפציעה?

״אני מעריך את החיים הרבה יותר. זה גורם לך להיכנס לפרופורציות הנכונות, אתה מבין שהכי חשוב זה להמשיך ולחיות. יש עוד חברים שעברו חוויות כאלה וחשוב שהסביבה תקבל בההבנה את כולם – גם מי שרוצה לדבר על זה וגם מי שלא רוצה, כל אחד מתמודד בדרך שלו. למי שמתמודד עם הדברים האלה אני מציע לדבר ולהיפתח, לא להדחיק. מה שעזר לי היא התקשורת עם אנשים והחשיפה של הסיפור שלי״.

התמונה הראשונה שלו אחרי הפציעה, שמופיעה בכתבה זו, צולמה כמה שעות אחרי שפונה לבית החולים, ביחד עם חברים שבאו לבקר. הוא מחייך שם. ״לא יודע למה״ מסביר משולם בפוסט המרגש שכתב בפייסבוק. ״אולי רוצה להאמין שככה מנצחים, וחייב לחייך, כל הזמן… ובכל שנה ה-20.7 יגיע מחדש, סתם עוד יום חם בקיץ ללכת לים. אבל כנראה שיש חלק שהיום הזה ישאר עבורם שם, במקום אחר, רחוק יותר״.

על מבצע צוק איתן

מבצע צוק איתן התנהל במשך 50 ימים בחודשי יולי ואוגוסט 2014 ברצועת עזה, בעקבות ירי רקטות בלתי פוסק לעבר ישובים בדרום. בצד הישראלי נהרגו 68 חיילים, 5 אזרחים ואזרח זר אחד ונפצעו 1,433 חיילים ו-837 אזרחים. בעזה נהרגו מעל 2000 פלשתינים, כמחציתם פעילי טרור מוצהרים, ונפצעו כ-11,000. המבצע נחשב למערכה הנרחבת ביותר של צה"ל מאז מלחמת לבנון 2. מסיבות שונות הוחלט שלא לכנותה מלחמה אלא מבצע.

כתבה מעניינת:

האלוף במיל' יצחק בריק עם אלון אזולאי. צילום: מדיה אלון אזולאי

האלוף במיל׳ יצחק בריק: ״כרמיאל ויישובי הצפון חייבים להיערך למתקפה״

שתפוהאלוף במיל׳ יצחק בריק, שחזה לפני כולם את המתקפה הנוראית של חמאס על יישובי הדרום, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *