כיבוי אש שריפה תחנת דלק

90% מהשריפות – בגלל מגע אדם

שתפו

מאות שריפות בשבוע, עבודה מסביב לשעון – כך נראה יום עבודה טיפוסי בתחנת הכיבוי לב הגליל. רשף אושרי מאמו דובר כבאות והצלה מחוז צפון: רוב השריפות – כתוצאה מרשלנות או מהצתות

מאת גיל דובריש

ידיהם של לוחמי האש מלאות עבודה בחודשי הקיץ. בתקופה זו, נרשמות מדי שבוע מאות קריאות בממוצע במחוז הצפון. מדובר בעשרות שריפות ביום, אם בבתי מגורים, במבנים או בשדות פתוחים וחורשות.

גורמים המקורבים לנושא מציינים כי חלק לא קטן מהשריפות נובע כתוצאה של הצתה בזדון. ״יש כאלה שאוהבים להתחיל שריפה ולראות כיצד היא גורמת לנזקים והרס, מסיבות שונות, פליליות, לאומניות וכדומה״ אומר לנו גורם במערכת, שלא לציטוט. החום הכבד מסייע כמובן לשריפות להתפתח ולהתפשט.

מי שעובד קשה מתמיד בקיץ הם לוחמי האש שלא מספיקים לנוח במשמרות הארוכות שלהם. בכל יום פורצות עשרות שריפות בכרמיאל, בסביבה הקרובה ובמקומות נוספים באזור אשר מצריכים את סיוע צוותי התחנה מכרמיאל.

רשף אושרי מאמו דובר כבאות והצלה מחוז צפון, אומר בתשובה לפנייתנו כי ״לפי ההערכה, כ-90% מהשריפות שפורצות כאן הן בעקבות מגע יד אדם״.

– ומה עם החום הכבד עצמו, הוא לא גורם לשריפות?

״גם בשיא הטמפרטורה, עדיין לא חם מספיק כדי ליצור תנאים להיווצרות שריפה באופן עצמאי. זה קורה, נכון, אבל נדיר למדי״.

הסיבות העיקריות לפריצת שריפות לפי רשף מאמו, הן רשלנות, שריפות יזומות (כמו גזם), תקלות למיניהן והצתות. ״זו יכולה להיות שריפת גזם, לפעמים הצתה ממגוון סיבות, לפעמים תקלה מכנית ברכב כתוצאה מכשל במערכת, לפעמים רשלנות של מטיילים. באופן כללי, רוב האירועים שנחקרים על-ידינו בשטחים פתוחים נובעים מרשלנות או הצתות״.

מאמו מציע לבצע שורה של צעדים פשוטים כדי להיות בטוחים וזהירים יותר בימים חמים כאלה. ״חשוב מאוד לנכש עשביה צמודה לבתים, להרחיק פסולת דליקה ליד בניינים, פרגולות ובתים. מומלץ מאוד להתקין גלאי עשן בתוך בתים. מדובר במכשיר שעלותו כמה עשרות שקלים והוא מציל חיים. ניתן לרכוש בחנויות להספקה טכנית. ההתקנה בחינם – מתקשרים לתחנת הכיבוי בכרמיאל ומבקשים סיוע בהתקנה. אני מוכן להגיע אפילו בעצמי, שיחייגו אליי אישית למספר 050-244-9550. יש גלאי מומלץ מהאחרים, שעומד בתקן 1120 חלק 5. זה השם שלו. יש לו סוללת ליתיום ל-10 שנים, במחיר של 80-90 שקלים בערך. בכל מקרה, גם הגלאים הפשוטים עושים את העבודה״.

כתבה מעניינת:

שלג בכרמיאל תמונת ארכיון פרסום לפי סעיף 27א בחוק זכויות יוצרים

והרי התחזית: סיכויים לפתיתי שלג בכרמיאל

שתפוצפו: לפי התחזית המעודכנת, השלג עשוי להגיע גם לכרמיאל ביום רביעי בלילה מאת גיל דובריש …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.