בית / חדשות / חדשות כרמיאל / אירועי יום האדמה בכרמיאל: אלה מול אלה בשעת שיא, בשדרה בכרמיאל, ערבים מול יהודים… מחזות שטרם ראינו

אירועי יום האדמה בכרמיאל: אלה מול אלה בשעת שיא, בשדרה בכרמיאל, ערבים מול יהודים… מחזות שטרם ראינו

קרוב ל-400 תושבים נענו ל”קריאה לדגל” וגילו אחדות נדירה בהפגנת הנגד מול מפגיני יום האדמה. מהצד השני התייצבו כ-200 מפגינים, רובם ערבים. המשטרה התערבה כדי להפריד בין המחנות בעקבות קריאות גנאי וחילופי דחיפות הדדיות

רבות דובר על עצרת יום האדמה של ערביי ישראל בכרמיאל, שנועדה להתקיים ביום שישי האחרון. זה היה אמור להיות תקדים היסטורי – לראשונה בעקבות אירועי יום האדמה גולשים מחוץ ליישובים הערבים ומגיעים אל לב לבה של עיר יהודית, אל שד’ קק”ל בכרמיאל. גם פרסום דבריה של ח”כ חנין זועבי, שכינתה את כרמיאל כ”שיא הקולוניאליזם”, בראיון בלעדי שקיימה עם עיתון זהר הצפון, גרמה לסערת רוחות בעיר. סגן ראש העיר רותם ינאי מהבית היהודי, אף כינה את ח”כ זועבי ושותפה לקיום העצרת, ראש עיריית סכנין מאזן גנאים כ”פרסונה נון גרטה בכרמיאל”.
בימים שקדמו להפגנה חברו גורמים רבים במערכת הפוליטית בכרמיאל: הנהגת העיר, בראשות עדי אלדר והמ”מ רינה גרינברג, הפורום הציוני של כרמיאל בהנהגת סגן ראש העיר רותם ינאי ונציג הליכוד במועצה, עו”ד קורן נוימרק וכן תושבים רבים מכל שכבות הציבור. קרוב ל-400 איש התייצבו ביום שישי בצהריים ברחבה שמול קניון לב כרמיאל, כשהם נושאים דגלי ישראל בידיהם, על מנת לתת את המענה ההולם לעצרת יום האדמה.
הכרמיאלים נענו לקריאה להתייצב לדגל, תרתי משמע, והגיעו בזרם הולך וגובר בשעות הצהריים המוקדמות. עשרות רבות כבר נכחו במקום, כאשר בצד השני עדיין לא היה אף אדם. ואז, באיחור של שעה, הגיעו למקום ח”כ חנין זועבי, ח”כ דב חנין, ח”כ פריג’ עיסאוי ממרצ, ראש עיריית סכנין מאזן גנאים, אישי ציבור, וכן אנשי תנועת קשת צדק חברתי, הרשימה המעורבת מכרמיאל ותושבים מראמיה. שני הצדדים ניצבו מעבר לכיכר, זה מול זה, קראו קריאות במגפונים והלהיטו את האווירה. כוחות הביטחון והשיטור עמדו וחצצו בין שני המחנות, במטרה שלא לתת למצב להידרדר.
חלק מהמפגינים הערבים ציירו על פניהם וידיהם את דגל הרשות הפלסטינית. המפגינים ניצלו את העצרת כדי להעביר מסרים גם בנושא פינוי ראמיה שברבין, עמדו והניפו שלטים בעברית, ערבית ואנגלית, עליהם ציורים של טנקים ובולדוזרים שמאיימים על
ילדים, ונכתבו בין השאר, סיסמאות כגון: “הגזענות לא תעבור”, “לא לגירוש ראמיה”, ו“עיצרו את הניקוי האתני של ראמייה”. ראשי ההפגנה, ח”כ חנין זועבי, מאזן גנאים ודינה דוד הכרמיאלית, ראש תנועת צדק חברתי, מתחו ביקורת בדבריהם על ההתנהלות של ממשלת ישראל ועיריית כרמיאל בנושא ראמייה והדגישו לטענתם כי המתרחש בראמייה כיום, הוא חלק ממדיניות כוללת של הממשלה נגד ערביי ישראל, במטרה להפקיע קרקעות ולפגוע בזכויות בני המיעוטים.
מנגד, עמדו מאות הכרמיאלים, שרו “עם ישראל חי” ואת התקווה, ברגע מרגש במיוחד, הניפו דגלים וקראו קריאות שונות כלפי המפגינים מהצד השני. ראש העיר עדי אלדר ויו”ר האופוזיציה משה קונינסקי העניקו דוגמא מצויינת לאחדות ששררה במקום, כאשר הניחו את המחלוקות השונות ביניהם בצד ושיתפו פעולה יחד עם ההמון הכרמיאלי. כמוהם, גם התושבים, התעלו מעל כל הוויכוחים שנותרו עדיין מהבחירות האחרונות והתאחדו במפגן מעורר השתאות. ראש העיר עדי אלדר, טען כי הפוליטיקאים הערבים מנצלים בצורה צינית את ציבור הבדואים בראמייה ובכלל, וכי תושבי ראמייה קיבלו בהסכם עימם כל מה שחפצו בו ועובדה כי שלוש משפחות כבר בנו את בתיהן בשכונת רבין. לדבריו, הוצעו לתושבי ראמייה פיצויים הולמים והוסיף: “אני לא מבין מה הם רוצים מאיתנו בכלל”.
מ”מ ראש העיר, רינה גרינברג, נטלה חלק פעיל במפגן התמיכה והציעה בדבריה לשלול את אזרחותם של כל מי שמפגין נגד אושיות המדינה, ובכלל זה חברי הכנסת זועבי ואחרים. גרינברג, שהביאה איתה צעירים ציוניים רבים אמרה כי לא תיתן …”לחנין זועבי, האנטי ציונית, לקבוע לנו איך תראה כרמיאל בעתיד. על כרמיאל להמשיך לגדול ויש לקיים את החלטת ביה”מ לפנות את השטח ולאפשר בנייה למען תושבי כרמיאל”. סגן ראש העיר, רותם ינאי, שהביא איתו תומכים רבים, אמר “תחושת גאווה ואחדות לראות קהל יהודי מגוון ומלוכד שתרתי משמע נקרא לדגל והתייצב למען העיר כרמיאל וצביונה. כרמיאל, כהתיישבות יהודית בגליל, תמשיך להוות מגדלור של התפתחות וגאווה לאזור ולמדינת ישראל כולה”.
עו”ד קורן נוימרק , נציג הליכוד במועצת העיר: “כרמיאל הוקמה כעיר יהודית ועליה להשאר כך. אין לתת ולאפשר לגורמים המסכנים את ההתיישבות היהודית לפעול בכרמיאל כאילו היתה אום אל פאחם או עראבה”.
דובר הפורום הציוני לכרמיאל אמר במהלך ההפגנה: “עם ישראל בכלל ותושבי כרמיאל בפרט חייבים לזכור דבר חשוב אחד. אנחנו היינו כאן, כאן התגוררו אבותינו, עד שמעשים לא נבונים הביאו אותם לעזוב את האדמה הזו. שבנו לכאן בזכות ואם נוותר עליה שוב נוותר גם על עתידנו ובעצם על חיינו כעם, כאומה, כבני אדם. את נסיון העבר כולנו מכירים, אנחנו לא צריכים יותר מתזכורת קטנה בכדי להבין מהי תוכנית השלבים של זועבי וחבריה שסופה לגרש את העם היהודי מכל ס”מ אדמה בארץ ישראל. הרי הם טוענים שהם היו כאן לפנינו והם לא יוותרו, ומה יותר ברור מזה”.
משה קונינסקי ואלון אזולאי מהאופוזיציה, שנכחו בהפגנה אמרו כי יפעלו שבעתיד לא תתאפשר כניסתם של גורמים כזועבי וחבריה לכרמיאל.
בסך הכל, בגדול, ההפגנות עברו בשקט יחסי. לקראת סיומן, כאשר ההמון החל להתפזר, התקרבו אנשים משני המחנות זה אל זה ואז פרצו תגרות ידיים וקריאות גנאי. הרוחות התלהטו ובעיקר כאשר אחת המפגינות הערביות אמרה את המשפט המזוויע “שהיטלר יהרוג אתכם”, משפט שהוציא את ראש לשכתו של ראש העיר, כרמי שלום, משלוותו והוא עוד נדחף על-ידה… המשטרה התערבה והצליחה להפריד בין הניצים. גם בצד הכרמיאלי, היו כמה צעירים שלא הבליגו וגרמו לתגרה עם אשה ערבית מבוגרת, אירוע שכמעט והצית קטטת רחוב נרחבת. במקום היה מפקד משטרת כרמיאל, נצ”מ שאול צמח, שביעילות רבה מאוד, ביחד עם היס”מ, הפריד בין הניצים והשקט שב אל כנו במהירות.
חבל שרק כאשר הגב אל הקיר, מגלים בכרמיאל אחדות שכזו, אבל אפשר לקוות שאנשים הפנימו את העניין וימשיכו בקו הזה. איך אמר לנו אחד המפגינים הכרמיאלים אחרי שהסתיימה העצרת? “מעז יצא בסופו של דבר מתוק, מאוד מתוק”.

מפגינים ממבט עלIMG_0174

שתפו

כתבה מעניינת:

קליע תועה. צילום ארכיון

תושבים מודאגים: הירי מהכפרים מגיע לכרמיאל

תושב גבעת רם התלונן כי קליע תועה פגע בגדר המקיפה את גינת הבית. לדבריו זהו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

SHOP NOW
close-link
//set menu items with childrens to be clickable