יאיר גרבוז, אלימות ובחירות
צילום אילוסטרציה

אלימות בין בני זוג

שתפו

באדיבות נוימרק, בכר, דריקר מן, קונינסקי – חברת עורכי דין, נוטריון וגישור

רחוב הגליל 2 כרמיאל, טלפון: 04-6760078

נוימרק, בכר, דריקר מן, קונינסקי - חברת עורכי דין, נוטריון וגישור
נוימרק, בכר, דריקר מן, קונינסקי – חברת עורכי דין, נוטריון וגישור. צילום: עצמי

לאור המצב החריג במדינה, הוראות והגבלות משרד הבריאות, אנו שרויים במצב מאוד לא פשוט אשר עלול לצערנו הרב להוביל לארועים לא רצוים מהם רצוי להמנע בדמוי אלימות במשפחה.

אלימות במשפחה בישראל נמצאת במגמת עלייה, לפחות בכל הנוגע לאלימות והתעללות בילדים. עם זאת, אלימות כלפי נשים אף נמצאת במגמת ירידה קלה, כנראה עקב המודעות ההולכת וגוברת.

ישראל נחשבת למדינה נאורה מבחינת היחס שלה לנשים (יש בישראל יושבת ראש אופוזיציה, שתי שרות, נשיאת בית המשפט העליון). אך עדיין יש בישראל נשים מוכות רבות, ילדים ואף גברים. בכול שנה יותר מ- 10,000 נשים מתלוננות על אלימות במשפחה. כל שנה יש כ- 20,000 עבירות בין בני זוג. כל יום, מוגשות למשטרה כ- 55 תלונות על אלימות במשפחה. אחת לכל 3 נשים עוברת או עברה אלימות במשפחה.

קיראו עוד בנושאים משפטיים:

סוגי אלימות במשפחה

אלימות במשפחה בישראל, כמו גם בעולם, מורכבת מארבעה סוגים:
1. אלימות פיזית, כמו מכות. זאת נחשבת לאלימות החמורה ביותר, אך לעיתים אלימות נפשית עולה עלייה מבחינת הנזקים.
2. אלימות נפשית ומילולית, כמו השפלות וקריאה בכינויי גנאי.
3. אלימות כלכלית, כמו דרישה קיצונית לחסוך או השתלטות על נכס.
4. התעללות מינית, כגון כפייה או ניסיון לכפייה לקיום מגע מיני.

מהם הסימנים? מה אסור על פי חוק?

אלימות מילולית, ביקורת הרסנית- ניבולי פה, הקנטה, האשמה, צעקות, קללות, הערות או תנועות משפילות.

הפעלת לחץ – הפעלת לחץ עליך כדי שתקבלי החלטות תוך כדי "הרגשת אשמה" בדרך של הטרדה, איום במניעת מתן כסף, מניפולציה של הילדים.

ניצול לרעה של סמכות – לטעון שהוא תמיד צודק (מתעקש שכל הצהרותיו הן "האמת"), קובע מה עליך לעשות, מקבל את כל ההחלטות החשובות, משתמש ב"היגיון".

חוסר כבוד – מפריע לך לדבר, משנה את נושא השיחה, לא מקשיב ולא עונה, משבש את דבריך, משפיל אותך בפני אנשים אחרים, מדבר סרה בחבריך ובמשפחתך.

הפרת אמון – משקר, מסתיר מידע, קנאי באופן מוגזם.

הפרת הבטחות – לא מקיים הבטחות, לא לוקח חלק משמעותי באחריות, מסרב לקחת חלק בטיפול בילדים או בעבודות הבית.

חסך רגשי – לא מפגין רגשות, לא מעניק תמיכה, תשומת לב או מחמאה, לא מכבד רגשות, זכויות או דעות.

מגזים, מכחיש, מאשים – מפחית בחשיבות התנהגותו ולא מתייחס לכך ברצינות, טוען שהאלימות לא התרחשה, מטיל עליך את האחריות על ההתנהגות האלימה בטענה שאת הגורם לאלימות.

שליטה כלכלית – מתערב בעבודתך או לא מאפשר לך לעבוד, מסרב לתת לך כסף או לוקח את כספיך, לוקח את מפתחות רכבך או מונע ממך מלהשתמש במכונית, מאיים לדווח ילשירותי הרווחה או משרד אחר.

התנהגות הרסנית כלפי עצמו – שימוש יתר בסמים או אלכוהול, איום בהתאבדות או בצורה אחרת של פגיעה, אומר או עושה דברים בעלי השלכות שליליות (כגון: לכעוס על המעביד).

בידוד – מונע ממך או מערים עליך קשיים להתראות עם חברים או בני משפחה, בקרה על שיחות הטלפון, קובע היכן מותר או אסור לך להימצא.

הטרדה – עורך ביקורים לא מתואמים או שיחות טלפון, עוקב אחריך, עורך בדיקה היכן את נמצאת, משפיל אותך בפומבי, מסרב לעזוב כשאת דורשת זאת ממנו.

הרתעה, הפחדה – עושה תנועות כעוסות או מאיימות, משתמש במבנה הגוף הפיסי כדי להרתיע, עומד בפתח החדר כאשר רבים, צועק עליך בחוץ, נוהג בפראות.

אלימות מינית – התייחסות משפילה כלפי מין או העדפה מינית שלך, שימוש בכוח, איום או לחצים כדי לקבל יחסי מין או לבצע אקט מיני.

מהו המצב החוקי?

• אלימות בכלל אסורה בישראל. כל תקיפה של אדם נחשבת לעבירה לפי חוק העונשין. כאשר מדובר בתקיפה של בן משפחה, העונש הוא כפול. זאת לפי סעיף 382 לחוק העונשין. תקיפת סתם בת זוג ותקיפה הגורמת חבלה – בין 4-6 שנות מאסר.

• ניתן לבקש צו הגנה במסגרת החוק למניעת אלימות במשפחה. צו ההגנה, אם יינתן, יאסור על התוקף להתקרב לקורבן ולמקום מגוריו. צו ההגנה יינתן אם ביהמ"ש יחשוב שיש יסוד סביר שהתוקף מהווה סכנה גופנית לנפגע.

• סעיף 7(ג)(5) לחוק עבודת נשים, מאפשר לעובדת להיעדר ממקום עבודתה כאשר היא שוהה במקלט לנשים מוכות. ההיעדרות תיחשב כחופשה ללא תשלום. דרך אגב, יש בארץ 15 מקלטים לנשים מוכות.

במשרד נוימרק, בכר, דריקר מן, קונינסקי- עו"ד, נוטריון וגישור יש מחלקה פלילית בראשה של עו"ד דריקר מן אליסה (יוצאת סנגוריה ציבורית ויו"ר ועדת סיוע לקורבנות עבירה, לשכת עו"ד חיפה) ועו"ד קונינסקי סוזי אשר מעניקות שרות וליווי משפטי בתחום. לייעוץ חייגו 04-6760078

כתבה מעניינת:

כלבי פומרניאן צילום אילוסטרציה דפוזיט פוטוס אין קשר לכתבה

פרשת העוקץ: כך שני כרמיאלים רימו אנשים במאות אלפי שקלים

שתפוהמשטרה עצרה שני צעירים מכרמיאל שעל-פי החשד הונו עשרות בני אדם. על החשדות והשיטה הפשוטה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.