רכב הסעות תלמידים צילום אילוסטרציה
צילום אילוסטרציה. לרכב ההסעה אין קשר לכתבה

בוטל נוהל האיסוף מהבתים: מלוות החינוך המיוחד כועסות

שתפו

אחרי שנים, ביטלה העירייה את נוהל איסוף המלוות מבתיהן. המלוות כועסות וההורים חוששים מפגיעה בילדיהם אבל בעירייה מתגוננים: ערים לקשיים אבל השינוי לטובת התלמידים

מאת גיל דובריש

מלוות של תלמידים הנוסעים ללימודים במסגרות החינוך המיוחד בכרמיאל מתלוננות על פגיעה בתנאי עבודתן. למאבקן הצטרפו הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים שטוענים כי לפגיעה במלוות יש השפעה על ילדיהם.

עד עתה היו המלוות זכאיות לאיסוף ישירות מהבית, אבל לקראת שנת הלימודים החדשה הוחלט בעיריית כרמיאל לשנות את הנוהל: מעתה, המלוות לא זכאיות לאיסוף והחזרה ועליהן להגיע באופן עצמאי מביתן לתחנות האיסוף – ובחזרה.

בקרב המלוות, חלקן נשים בשנות החמישים לחייהן, שורר כעס רב בשל הנהלים החדשים. שלא לייחוס, אומר מקורב לאחת המלוות כי השינוי מהווה פגיעה קשה ביכולת העבודה שלהן. ״כדי להגיע ליעד בזמן איסוף התלמידים, המלוות צריכות לצאת מוקדם, להגיע ברגל לתחנת האוטובוס הקרובה ביותר ומשם לנסוע באוטובוסים עירוניים, כאשר לעיתים הדבר כרוך בהחלפת אוטובוסים בדרך״.

גם זה כנראה יעניין אתכם לקרוא:

לדברי אותו גורם, ״מדובר למעשה בארבע נסיעות בכול יום מחדש: בבוקר – מהבית עד לתחנת האיסוף של הילד, ואז ממוסד החינוך בחזרה הביתה, ובצוהריים – המלווה צריכה להגיע שוב למוסד החינוך, לאסוף שם את התלמיד בהסעה ולאחר הורדתו במקום מגוריו, לחזור בכוחות עצמה הביתה״.

אם לילד בחינוך המיוחד בכרמיאל אומרת כי השינויים גורמים לסיבוכים רבים ופוגעים בסופו של דבר בילדים: ״מדוע הילד שלי צריך לחכות עכשיו גם לנהג ההסעות וגם למלווה שמגיעים בנפרד? בעבר השניים היו מגיעים ביחד וזו לא הייתה בעיה. לבי על המלוות, שנאלצות לעשות את הדרך פעמיים בבוקר ופעמיים בצוהריים בשיא החום בקיץ ובשיא הגשמים והקור בחורף. לא מובן לי מדוע פוגעים דווקא בנשים האלה, שזו עבודתן היחידה ומקשים עליהן את החיים עוד יותר״.

ראש מינהל החינוך בעיריית כרמיאל אודי איזק מסר בתגובה: ״במהלך השנים נקבע נוהל לא פורמלי בכרמיאל שגרם לכך שתלמידי חינוך מיוחד נפגעו בשעות האיסוף והפיזור. בכל פעם שנדרשנו להחליף מלווה – לא עמדנו בזמני ההסעות ותלמידי חינוך מיוחד המתינו להסעה ברחוב בימים של קיץ וחורף. לאור זאת ביצענו שינוי מקצועי שמתעדף את צרכי התלמידים. ההודעה על השינוי הועברה למלוות לפני חצי שנה, וניתנה להן האפשרות לבקש בקשות מיוחדות לשיבוצים. יש לזכור שחלק מהקווים תוכננו באיחור בשל נתונים מאוחרים שהגיעו אלינו בימים האחרונים״.

״אנו ערים לקשיים של חלק מהמלוות ועוסקים במתן מענים ממוקדים. יחד עם זאת חשוב להדגיש שנמשיך להעדיף את צרכי תלמידי החינוך המיוחד בעיר ואת זכותם להגיע בזמן לבתי הספר והגנים״.

״אנו פותחים שנת לימודים קשה ומורכבת. אני שמח שהצלחנו להעמיד מערכת לטובת התלמידים וההורים וגאה בצוות מינהל החינוך שעמל קשה מאד על פתיחה של שנת לימודים מאתגרת מאד״.

כתבה מעניינת:

משה קונינסקי וטניה מזרסקי. צילום דוברות עיריית כרמיאל

מסגנית ראש העיר לחברת כנסת: קונינסקי בירך את מזרסקי

שתפומערכת פורטל זהר.נט ממלאת מקום ראש העיר כרמיאל וסגניתו טניה מזרסקי תושבע ביום רביעי הקרוב …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.