צילום אילוסטרציה PEXELS
צילום אילוסטרציה PEXELS

האזנת סתר לטלפון נייד – האם זה חוקי?

שתפו

מערכת פורטל זהר.נט

לא מעט אנשים תוהים האם מותר מבחינת החוק להאזין בסתר לטלפון נייד של אדם כזה או אחר. סוגיית האזנות סתר מעוגנת בחוק האזנות סתר משנת 1979, אשר עבר תיקון נרחב בשל חוק יסוד כבוד האדם וחירותו וכן דו"ח מבקר המדינה בנושא משנת 1991. האזנת סתר אסורה היא למעשה האזנה לשיחה באמצעות מכשיר כאשר המאזין לא צד בשיחה זאת וכן השיחה לא בוצעה ברשות הרבים. מדובר על שיחה פרטית אשר התנהלה במקום שבו הציפיה לציתות לא סבירה.

מה החוק אומר לגבי האזנת סתר לטלפון נייד?

הנה כמה דברים שהחוק אומר לגבי האזנת סתר לטלפון נייד.

ראשית כל, כל אדם רשאי להקליט גם בסתר שיחות אשר הוא משתתף בהם. כלומר, כל שיחה שלכם עם נציג שירות לקוחות, קולגה או חברה יכולה להיות מוקלטת ומושמעת בצורה חוקית לחלוטין.

שנית, האם המאזין איננו מהווה צד כלשהו בשיחה אך השיחה בוצעה במקום ציבור או פתוח, לא מדובר על האזנת סתר אסורה.

כאשר אומרים שהאזנת סתר מותרת המשמעות היא שמקליט השיחה יכול לעשות עם ההקלטה כל שהוא מעוניין לעשות כל עוד הוא לא עובר על חוקים אחרים כגון: מקליט שיחה אינטימית של בינו לבינה שיכולה לפגוע בפרטיות גם אם היא במסגרת האזנת סתר מותרת. לעומת זאת עם התוצר של האזנת סתר אסורה אסור לעשות שום דבר וכל דבר שנעשה לא יהיה קביל בהליך משפטי. עצם הקלטת השיחה מהווה עבירה פלילית. במקרה שכזה, גם צד שלישי כגון: תחנת טלוויזיה אשר משתמש בחומר פסול יהיה חשוף לעבירה פלילית.

תיקון משנת 1995 נקבע חריג אשר לפיו תהיה אפשרות להשתמש בתוצרי האזנת סתר לא חוקית במסגרת הליך פלילי כלשהו על פשע חמור. כלומר, אם בית המשפט החליט שהצורך להגיע לחקר האמת חשוב יותר מהצורך להגן על הפרטיות, הרי שהוא יתיר שימוש בהאזנת סתר.

למי מותר להשתמש בהאזנת סתר?

חשוב לדעת כי החוק מתיר לרשויות הביטחון כגון: הצבא, המשטרה והשב"כ לבצע האזנת סתר וכן להשתמש בה כראיה כאשר מוכח שהיא משרתת את בטחון המדינה או רלוונטית לצורך מניעת עבירות פליליות וכן גילוי עבריינים.  כאשר מדובר על מניעת עבירות הרי שהגורם המוסמך להתיר את האזנת הסתר יהיה נשיא בית המשפט המחוזי וזאת בהתאם לבקשה של קצין משטרה בדרגת ניצב משנה ומעלה. תוקף ההיתר המדובר לא יעלה על שלושה חודשים אך ניתן להאריך אותו מדי פעם בפעם. ישנם מקרים דחופים שבהם המפכ"ל רשאי להתיר האזנת סתר לפרק זמן של 48 שעות וזאת בכדי למנוע פשע או לחשוף את מבצעיו. על המפכל לדווח ליועץ המשפטי על מתן ההיתר כאשר ליועץ המשפטי יש יכולת לבטל אותו.

בקשה להיתר להאזנת סתר חייבת להתבסס על ראיות אשר מוכיחות צורך אמיתי בהאזנה ובהתאם למתן ההחלטה יש לשקול אם חומרת העבירה וכן האינטרס הציבורי במניעת אותה עבירה בגילוי המבצעים גוברים על הפגיעה בפרטיות.

האזנת סתר במטרה לשמור על ביטחון המדינה יכולה להתבצע על ידי השב"כ או אגף המודיעין בצה"ל. היתר לביצוע האזנות סתר מסוג זה יינתן על ידי שר הביטחון או ראש הממשלה. במקרה המדובר התוקף של ההיתר לא יעלה על 3 חודשים כאשר ניתן להגיש בקשה להאריך אותו.

ניתן לומר כי האזנת סתר איננה מותרת לכל אדם, אלא רק במקרים ספציפיים, באישור ספציפי וכל אדם העובר על עבירה זאת עובר למעשה על עבירה פלילית שבגינה הוא יכול להגיע למשפט ואף לקבל על כך עונש חמור.

(תוכן מקודם)

***אינטרמקס

כתבה מעניינת:

פריצה טופ קלאב כרמיאל צילום פרטי

שברו, הרסו וגנבו בטופ קלאב

שתפומשמר הגבול תפס חוליית פורצים שלפי החשד ביצעה סדרת פריצות ברחבי הארץ, כולל בסופ״ש האחרון …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.