בית / חדשות / חדשות כרמיאל / האם העירייה תבטל את שעון הנוכחות הביומטרי של העובדים?
מפת כרמיאל

האם העירייה תבטל את שעון הנוכחות הביומטרי של העובדים?

פסק דין של בית הדין הארצי לעבודה, צפוי להשפיע על מאות עובדי עיריית כרמיאל, לאחר שהשופטת קבעה כי דרישה כזו עלולה לפגוע בפרטיותם של העובדים

מאת גיל דובריש

פסק דין של בית הדין הארצי לעבודה, ישפיע על מאות עובדי עיריית כרמיאל הנדרשים מזה כשנה וחצי לחתום את שעות הכניסה והיציאה שלהם בשעון נוכחות ביומטרי.

בעיריית כרמיאל הותקן לפני כשנה וחצי שעון נוכחות ביומטרי, שבאמצעותו העובדים נדרשים לדווח בטביעת אצבע, על שעת הגעתם למקום העבודה ועל שעת היציאה. מדובר בהחלטה שיזם מנכ״ל העירייה דאז, מנחם טפר. העובדים כאן לא ממש הביעו מחאה קולנית והשינוי עבר בשקט יחסי.

במקום אחר, לעומת זאת, הדרישה מהעובדים להשתמש בטביעת אצבעותיהם גרמה לסערה רבה. השבוע נדון בבית הדין האזורי לעבודה, ערעור שהגישה הסתדרות המעו״ף נגד עיריית קלאנסווה. מתברר כי עיריית קלאנסווה התקינה שעון נוכחות ביומטרי באישור של בית הדין האזורי, אולם עקב הערעור החליט בית הדין להפוך את ההחלטה ופסק נגד עיריית קלאנסווה כשהוא קובע כי החתמת שעון נוכחות ביומטרי במקום העבודה עלולה לפגוע בפרטיותם של העובדים. בפסק הדין כתבה השופטת: "כפיית עובדות החינוך למסור טביעת אצבע לשם שימוש בשעון הביומטרי… מגלמת בתוכה פגיעה שלא כדין בזכותן לפרטיות ובזכותן לאוטונומיה על גופן, ומהווה הפרה מצד העירייה של חובות תום הלב וההגינות המוגברות המוטלות עליה כמעסיקה… טביעת אצבע היא מידע ביומטרי… היא מידע פרטי-אישי של אדם, ומסירתה לאחר פוגעת, כבר בעצם המסירה, בפרטיות ובאוטונומיה של המוסר. פגיעה נוספת ונפרדת בפרטיות ובאוטונומיה נגרמת כתוצאה מהסיכון הכבד לשימוש לרעה בטביעת האצבע או לשימוש בה שלא למטרה שלשמה נמסרה".

בעקבות פסק הדין, אמר יו״ר ועד העובדים בעירייה, צביקה (קיצי) דונט, כי בכוונתו להעלות את הנושא בפגישה עם הנהלת העיר. ״מכיוון שהוחלט מה שהוחלט בבית המשפט, נפנה להנהלת העירייה ונבקש לבטל את השעונים הביומטריים ובמקומם נחזור להחתים כרטיסי עובד כמו בעבר״ ציין דונט, אך העיר כי ״אני אישית לא רואה בשעון הביומטרי משהו פסול, כשנוסעים לארצות הברית לא דורשים טביעות אצבע? גם כמעט ולא הייתה התנגדות של עובדים לשינוי לפני כשנה וחצי, אפשר לספור על אצבעות כף היד את כמות הפניות של עובדים בנושא… אבל יש החלטת שופט וצריך לפעול לפיה. לאור היחסים הטובים שיש לנו עם הנהלת העירייה, אני מאמין שהם יסכימו לדרישתנו״.

יו״ר ההסתדרות במרחב כרמיאל-משגב, יואב קליין, אמר כי מוקדם עדיין לצפות את התנהלות העירייה בנושא, אך הוסיף: ״אני מניח שעיריית כרמיאל תכבד את פסק הדין. אם ועד העובדים יפנה ויאמר לי שיש בעיה עם שעון הנוכחות הביומטרי, נפנה לעירייה ונדרוש שינהגו בהתאם לפסק הדין. אם יש לפעול על פי-חוק, אנחנו נדאג לביצועו ואני בטוח שההנהלה תסכים איתי״.

שתפו

כתבה מעניינת:

כיבוי אש שריפה תחנת דלק

90% מהשריפות – בגלל מגע אדם

מאות שריפות בשבוע, עבודה מסביב לשעון – כך נראה יום עבודה טיפוסי בתחנת הכיבוי לב …


תגובה אחת

  1. דוד צור

    בית משפט הזוי פוסק דברים הזויים. איזה ביקורת תיהיה על נוכחותם של העובדים אם ממלאים הם את חובותם למלא את מכסת שעות העבודה? היום כבר מקיאים את בתי המשפט הם הופכים לסיוט בהחלוטתיהם האוויליות. האם גם במפעלים שהם לא עיריות מבקשים השופטים ההזויים האלה לבטל את שעון הנוכחות?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

SHOP NOW
close-link
//set menu items with childrens to be clickable