הסכנה שבנחירות ודום נשימה בשינה
צילום אילוסטרציה

הסכנה שבנחירות ודום נשימה בשינה

שתפו

מעבר לעובדה כי נחירות מהוות מטרד רעש לא קטן, הן עלולות להוות גם סכנה בריאותית מהמעלה הראשונה. במאמר זה נסביר כל מה שרציתם לדעת אך חששתם לשאול לגבי דום נשימה בזמן שינה כמו גם נחירות, וכיצד ניתן לטפל בבעיה לצורך שינה טובה ואיכות חיים מצוינת

סובלים מנחירות? אתם לא לבד

תופעה של נחירות מהווה תופעה שכיחה אשר מתרחשת בעיקר אצל גברים, אולם גם נשים עלולות לסבול מנחירות. למעשה, ע"פ הסטטיסטיקה 1 מכל 3 גברים סובל מנחירות בדרגת חומרה משתנה ואילו אצל נשים מדובר באישה אחת מכל ארבע. נוסף לכך, גם ילדים עלולים לסבול מנחירות, בשל שקדים מוגדלים. אולם לרוב מדובר בבעיה אשר מתרחשת בעיקר אצל מבוגרים, וגברים. בשנים האחרונות עלתה המודעות של הציבור לגבי איכות השינה וחשיבותה, ולכן ניתן לראות כיצד יותר ויותר מבוגרים פונים לקבלת טיפול בעבור נחירות, בשל היותן סימן משמעותי לדום נשימה. דום נשימה מוגדרת כמחלה מסוכנת אשר עלולים לגרום לסיכון מוגבר להתקף לב, דלקות, שבץ מוחי ואפילו למוות. בשל העובדה כי כאשר מתרחש מצב של דום נשימה רוב האנשים מתעוררים וחוזרים לישון, נפגמת רמת החמצן בדם ובהתאם לכך מתרחשת פגיעה משמעותית באיכות השינה, רמת הריכוז כמו גם רמת היערנות.

מהן הסיבות הנפוצות להופעה של נחירות?

יש לקחת בחשבון כי ישנם גורמי סיכון אשר מגבירים את הסיכוי להופעה של נחירות, לרוב בעקבות תופעה של השמנת יתר. נוסף לכך, סטייה במחיצת האף עלולה להוביל גם היא לנחירות ואפילו למצב של דום נשימה – מצב מסוכן הנגרם כתוצאה מצניחה של בסיס הלשון וחסימה של האוויר אל קנה הנשימה. נוסף לכך, בגילאים מבוגרים יותר עולה הסיכוי להופעה של נחירות ובהתאם לכך גם דום נשימה, וזאת בשל העובדה כי כמעט כל מי שסובל מנחירות מאובחן בהמשך כסובל מדום נשימה. ככל שמטפלים בבעיה בזמן, כך ניתן ליצור איכות חיים טובה יותר.

כיצד משפיעות נחירות על איכות החיים?

כאשר אנו לא ישנים טוב, הגוף נכנס למצב "מלחמה" וכתוצאה מכך איכות השינה נפגמת באופן משמעותי, ובהתאם לכך משפיעה על איכות החיים מכל היבט: הן מבחינת רמת הריכוז שלנו בעבודה ועד  לתחושת עייפות כרונית. נוסף לכך, בני או בנות הזוג עלולים לסבול גם הם מהנחירות כתוצאה מרעש, ולכן חשוב מאוד לטפל בהקדם ולבחון כיצד ניתן לשפר את איכות השינה ובהתאם לכך איכות החיים, הן בשביל לסגל שינה טובה יותר והן לצורך הימנעות מתופעה של דום נשימה – תופעה מסכנת חיים.

טיפול בנחירות ודום נשימה כל מה שרציתם לדעת אך חששתם לשאול

ראשית כל, מאחר ועודף משקל נחשב לסיבה הנפוצה ביותר להופעה של נחירות מומלץ לסגל אורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה וביצוע של פעילות ספורטיבית, לצורך הפחתה במשקל. נוסף לכך, ניתן להיעזר בסד לילה אשר דוחק את הלשון קדימה, ובשל כך מאפשר להפחית באופן משמעותי את עוצמת הנחירות. אחת האפשרויות לטיפול בנחירות כמו גם דום נשימה היא מסכת CPAP – מסכה גדולה למדי המזרימה אוויר בכוח אל תוך קנה הנשימה. יש לקחת בחשבון כי לעיתים ולאחר שנוצלו כל האמצעים נידרש לבצע ניתוח כירורגי במסגרתו מקדמים את בסיס הלשון, לצורך הגדלת נתיב האוויר. מדובר בניתוח המתבצע בהרדמה מלאה, לאחריו נדרש להישאר באשפוז תחת השגחה למשך יומיים. לאחר הניתוח ייתכן ויהיה קושי בהגייה ודיבור, אולם לאחריו ניתן להרגיש בהקלה משמעותית.

לסיכום, נחירות כמו גם דום נשימה מהוות סכנה בריאותית מהמעלה הראשונה. בשל כך, אסור להזניח את הנושא ולבחון את האפשרויות העומדות בפניכם – הן באמצעות עזרים והן באמצעות פרוצדורות רפואיות, לצורך יצירת הקלה ופתיחה של מעבר הנשימה ובהתאם לכך יצירת איכות שינה וחיים טובים יותר. זכרו, אין מדובר בגזרת גורל אלא היום ניתן לקבל טיפול נקודתי יעיל.

סובלים מבעיית נחירות ודום נשימה בשינה? מוזמנים ליצור קשר עם פרופסור יצחק ברוורמן – מומחה אף אוזן גרון.

(תוכן מקודם)

*** Shahar Shitrit

כתבה מעניינת:

רופא צילום אילוסטרציה

מאמי מייקאובר – הניתוח שמחזיר לך את הגוף הצעיר

שתפומערכת פורטל זהר.נט בתור נשים, החלום האולטימטיבי שלנו הוא להביא לעולם ילד, או כמה ילדים, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.