זיכרונות שחור-לבן בצבע

שתפו

אלון בראונשטיין, צלם מכרמיאל, משלב את זיכרונות הילדות שלנו עם תמונות מההווה. התוצאה מדהימה

מאת גיל דובריש

״אז והיום. זכרונות ילדות כרמיאל מתוך התמונות שאתם העליתם״ הוא פרויקט צילומי מדהים, שמשלב בין זכרונות הילדות שלנו לבין ההווה, באמצעות הטמעה גרפית של תמונות ישנות בתוך תמונות חדשות. הפרויקט זכה עד כה למאות לייקים ותגובות בקבוצת הפייסבוק זכרונות ילדות מכרמיאל.

מי שעומד מאחורי הפרויקט המקורי הוא אלון בראונשטיין (47) מכרמיאל, יליד העיר. אלון, שבחיי היום-יום עוסק באכיפה של בניה לא חוקית, הוא גם צלם אירועים ואנשים – תחביב שהפך בשנים האחרונות למקצוע. הרעיון לשלב תמונות ישנות ולהטמיען בתוך תמונות חדשות, עלה במוחו, במקרה, כאשר טייל עם בנו בן ה-6, רהב, בשכונה המערבית. ״במהלך הטיול הבחנתי בבניין שהזכיר לי תמונה ישנה שפורסמה בפייסבוק״ מספר בראונשטיין, ״נכנסתי לקבוצת זכרונות ילדות מכרמיאל, איתרתי את הצילום הישן והשוויתי בין התמונה מאז לבין הצילום כיום. הבטתי על תמונות ישנות נוספות שפורסמו בקבוצה וחשבתי לעצמי שיהיה נחמד לצאת ולתעד כיצד נראים המקומות האלה כיום״.

אלון ורהב בראונשטיין 1124

אלון הדפיס כמה תמונות ישנות שפורסמו בקבוצת הפייסבוק, נטל את מצלמתו ויצא לטייל בעיר ביחד עם בנו רהב. השניים הגיעו למקומות שתועדו בעבר ואלון צילם אותם שוב, תוך שהוא נשאר נאמן ככל האפשר לזווית הצילום המקורית. ״הסתובבנו ברחבי השכונות הותיקות, בדרומית, במערבית, בשכונת המייסדים, יצא לי להגיע למקומות אשר במשך שנים לא הייתי שם״ הוא מספר. ״בילדותי הסתובבתי במקומות האלה ביחד עם חברים, טיילנו, רכבנו על אופניים. זה נוף ילדותי. זיהיתי מהר מאוד את כל האתרים, צילמתי והעברתי למחשב כדי לבצע את השילוב הגרפי בין התמונות מאז ומהיום. מה ששימח אותי הוא המעורבות של בני בתהליך, שצילם במצלמתו האישית וגילה עניין רב בנעשה״.

במהלך עבודת העריכה, גילה בראונשטיין עובדה מעניינת: ״כשניסיתי להתאים בין התמונות החדשות לישנות, גיליתי שהצילומים בעבר הרבה יותר שטוחים, עדשות המצלמות הישנות נהגו לעוות מרחקים, כך שהעצמים המצולמים נראו קרובים יותר ממה שהם במציאות״.

בראונשטיין הצליח לצלם ולערוך גרפית 15 תמונות נבחרות שמתעדות מקומות שונים בעיר. במספר מקרים הוא נאלץ לוותר על הצילום: ״יש מקומות שאי אפשר לצלם כיום מאותה הזווית, למשל את גן המשחקים עם הפטריה המפורסמת ברחוב התמר, ניסיתי לצלם מזווית זהה לזווית שבה צולמה אחת התמונות, אבל כיום כל האזור מכוסה בצמחיה ועצים, לא ניתן לראות דבר. יש תמונה נוספת, של בניין מגורים בודד ליד מגרש הכדורגל, אשר צולמה מגבעה גבוהה, כיום הגבעה הזו לא קיימת, ככל הנראה שיטחו אותה״.

אלון אומר כי לאור ההצלחה הגדולה והתגובות החמות הוא כבר חושב על הפרויקט הבא: ״נהניתי מכל רגע ואני בהחלט אשמח לקבץ תמונות ישנות נוספות שיוכלו להמחיש את ההבדל בין אז להיום. בכלל, מאז שהוקמה קבוצת זכרונות הילדות מכרמיאל, גיליתי לשמחתי שזכרונות הילדות שלי משותפים לכל-כך הרבה אנשים מהארץ ומכל רחבי העולם, שגדלו כאן בכרמיאל״.

כתבה מעניינת:

הקרן לידידות חלוקת צנצנת דבש צילום גיא יחיאלי

המטרה: לצמצם את תופעת הבדידות של קשישים לרגל ראש השנה

שתפוהקרן לידידות ערכה בכרמיאל מבצע מיוחד וחילקה לתושבים ערכות שמירת קשר ובהן צנצנות דבש, אותן …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.