בית / קהילה / בריאות וכושר / חשש: נגיף קדחת הנילוס המערבי התפשט לכרמיאל ומשגב
קדחת נילוס מערבי יתוש נמר אסייתי 2018

חשש: נגיף קדחת הנילוס המערבי התפשט לכרמיאל ומשגב

שתפו

בבדיקות שערכו בספטמבר המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות נמצאו יתושים נגועים באזור משגב, מועצה מקומית גליל עליון ומטה אשר. המשמעות: היתושים נמצאים גם בכרמיאל

מאת גיל דובריש

יתושי הנמר האסייתי הנגועים בקדחת הנילוס המערבי נמצאו בבדיקות שערך המשרד להגנת הסביבה בשיתוף משרד הבריאות בשטחי המועצה האזורית משגב, מועצה אזורית מטה אשר ומועצה אזורית גליל עליון. אזורים אלה מצטרפים למועצה האזורית גליל תחתון ולרשויות רבות נוספות שבהן נמצאו יתושים נגועים בבדיקות קודמות. בהודעה שפירסם המשרד להגנת הסביבה נמסר כי הימצאות היתושים באזורים רבים כל-כך מצביעה על נוכחותו של הנגיף בכל חלקי הארץ, גם במקומות שלא נדגמו. העובדה שיתושים נגועים נמצאו בכל האזורים מסביב לכרמיאל מעידה על קיומו של הנגיף גם בשטחי העיר.

לאור הממצאים חידדו במשרד להגנת הסביבה את ההנחיה לרשויות המקומיות בכל רחבי הארץ להגביר פעולותיהן להפחתת מפגעי היתושים על ידי הרחבת פעולות הפיקוח וההדברה של היתושים שבשטחן.

המשרד להגנת הסביבה קורא לציבור לדווח לרשות המקומית על כל מפגע יתושים בשטח הציבורי. באזורים שבהם התגלה נגיף קדחת מערב הנילוס בדגימות שביצע המשרד להגנת הסביבה, מתקיים פיקוח מוגבר בשיתוף פקחים מרשות הטבע והגנים כדי להפחית ככל האפשר את סיכוי העברת הנגיף לאדם ולשמור על בריאות הציבור.

כדי למנוע התפתחות יתושים, יש לאתר ולטפל בכל מקור מים עומדים בשטחים הפתוחים, בבית ובסביבתו. הציבור הרחב מתבקש להתגונן מפני העקיצות, בין היתר, באמצעות התקנת רשתות בחלונות ומריחת תכשירים דוחי יתושים. כמו כן, על הציבור לדווח לרשויות על כל מפגע יתושים הנמצא בשטחן, לצורך הטיפול היעיל והמהיר ביותר בתופעה.

בישראל מופעל מערך בין משרדי לאיתור נגיף קדחת הנילוס המערבי על ידי ניטור הנגיף ביתושים. איסוף היתושים בשדה מתבצע על ידי המשרד להגנת הסביבה, זיהוי היתושים ובדיקות הנגיף מתבצעות במעבדות משרד הבריאות.

רוצים לדעת מה עוד קורה בכרמיאל ומשגב? לחצו כאן>>>

כך תתגוננו מפני קדחת הנילוס המערבי

קדחת הנילוס המערבי, הינה מחלה נגיפית קשה המועברת ע״י עקיצת יתוש הנמר האסייתי, אשר בא במגע עם עופות נגועים ולאחריו עוקץ את בני האדם. המחלה דמויית שפעת ומתבטאת לרוב בחום, כאבי ראש וחולשה בגוף. ישנם גם סיבוכים של המחלה כמו דלקת קרום המוח, פגיעה במערכת החיסונית ועוד. מדי שנה מדווחים בישראל כ-70 חולים, רובם בעשור הרביעי ומעלה לחייהם, אך השנה (2018) כבר עלה מספרם של החולים מעבר למספר הממוצע. שני חולים נפטרו כתוצאה מסיבוכים של המחלה.

אין כיום חיסון נגד המחלה הנגיפית הזו. ההמלצה היעילה ביותר היא להתמגן ככל האפשר. ישנם מספר דרכים להישמר מפני היתושים המסוכנים:

– יש לאתר ולטפל בכל מקור מים עומדים בשטחים הפתוחים, בבית ובסביבתו.
– להתקין רשתות על החלונות והפתחים בבית
למטיילים מומלץ להתמגן בדרכים נוספות כדי למנוע את ״המפגש״ עם היתושים בשטח:
– מריחת תכשירים דוחים יתושים
– לבישת בגדים ארוכים

כתבה מעניינת:

קייס אפרים לאווי מארח בנימין נתניהו צילום לשכת ראש הממשלה

ביקור היסטורי: הקייס לאווי אירח בביתו את ראש הממשלה

שתפולראשונה מזה שנים התארח ראש ממשלה מכהן בבית משפחה בכרמיאל. קייס אפרים לאווי מנהיגה הרוחני …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.