בית / כרמיאל / כלכלה ופיננסים / טוב או רע? כרמיאל נותרה באשכול סוציו-אקונומי 6
עיריית כרמיאל עירייה
עיריית כרמיאל. צילום ארכיון

טוב או רע? כרמיאל נותרה באשכול סוציו-אקונומי 6

שתפו

כרמיאל מדורגת במקום ה-153 בארץ במדד הרשויות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. למדד השפעה על גודלם של תקציבים ממשלתיים

מאת גיל דובריש

כבכל שנה, מפרסמת בימים אלה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את המדד החברתי-כלכלי של הרשויות המקומיות בארץ לשנת 2015. הניתוח נערך עבור 255 רשויות מקומיות, מתוכן 201 עיריות ומועצות מקומיות ו-54 מועצות אזוריות. עקב החלטות ממשלה רבות שמתבססות על סיווג הרשויות המקומיות, מחולקות הרשויות המקומיות ל-10 אשכולות לפי ערכי המדד החברתי-כלכלי, כאשר אשכול 1 מציין את הרמה החברתית-כלכלית הנמוכה ביותר של האוכלוסייה ואשכול 10 מציין את הרמה הגבוהה ביותר. באשכול 10 נמצאים 2 ישובים בלבד שבהם אוכלוסיה אמידה במיוחד – סביון וכפר שמריהו, בעוד שבקצה השני של הסקאלה, באשכול 1, נמצאים היישובים שמעמדם הוא החלש ביותר, כמו נוה מדבר, תל שבע, שגב שלום, ערערה-בנגב ועוד.

לפי המדד החדש, מעמדה של כרמיאל נותר בעינו באשכול 6. בשנים האחרונות, מאז מתפרסם המדד, נעה העיר בין האשכולות 5 ו-6 כאשר המשמעות העיקרית היא בגובה התקציבים הממשלתיים (ככל שהרשות נמצאת באשכול נמוך יותר, היא תקבל סיוע רב יותר מהממשלה).

(מודעה)

ביחס למדד הקודם שפורסם לפני שנתיים, לא חל הבדל בדירוג של כרמיאל, אם כי העיר ירדה 6 מקומות בדירוג הכללי, ממקום 159 למקום 153 (במדד הזה, המיספור הפוך – במקום ה-1 נמצאת הרשות החלשה ביותר ובמקום ה-255 הרשות החזקה ביותר). עוד באשכול 6 שבו נמצאת כרמיאל אפשר למנות את חדרה, קריית אתא, נהריה, נתניה ואריאל.

והיכן מדורגות הרשויות השכנות של כרמיאל? את מג׳ד אל כרום, נחף ובענה אפשר למצוא באשכול 2, דיר אל אסד באשכול 3, סג׳ור, בית ג׳אן וסכנין באשכול 4 ואילו המועצה האזורית משגב מדורגת באשכול 7.

הקריטריונים לקביעת דירוג הרשויות מתבססים על מספר נתונים, ביניהם: דמוגרפיה – חתך הגילאים ביישוב ושיעור המשפחות מרובות ילדים, השכלה וחינוך – ממוצע שנות הלימוד ואחוז בעלי התואר האקדמי, תעסוקה וגימלאות – אחוז העובדים מכלל האוכלוסייה תוך חישוב המשתכרים פי 2 ומעלה משכר המינימום ומספר המשתכרים מתחת לשכר המינימום, רמת החיים – ההכנסה החודשית הממוצעת לנפש, רמת המינוע וממוצע מספר ימי השהייה של תושבי היישוב בחו״ל.

כתבה מעניינת:

חברת שילוח מחו״ל צילום אילוסטרציה Ofir Arie

שילוח מחו"ל – איך עושים את זה נכון?

שתפובמאה ה-21 העולם הוא כפר גלובלי אחד קטן והשילוח המתאפשר ממדינה אחת לשניה הופך את …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.