רחוב בכרמיאל (צילום ארכיון)

יו״ר ועדת תכנון ובניה: ״המון צעירים מראמה גרים בכרמיאל כי אין להם מקום״

שתפו

מרמור בכפר ראמה בעקבות עיכובים וסחבת בתכנון ובניה חדשה ביישוב, הגורמים לנטישת הצעירים לטובת כרמיאל

מערכת זהר הצפון

"רמת הבניה של שתי השכונות החדשות שנבנות במרר, השכונה המערבית והשכונה הדרומית, היא לתפארת", כך אמר כמאל באדר, סגן מנהלת מחוז חיפה במשרד השיכון, בדיון ועדת המשנה לתכנון ובניה ברשויות הדרוזיות בראשות ח"כ חמד עמאר. הדיון נערך בנושא הקמת שכונות לחיילים משוחררים ותוכניות המתאר בראמה ובמרר. זיאד דגש, ראש מועצת מרר הדגיש שהבעיה היא שמתחילת תכנון שכונה ועד לשיווק, חולפות בין 8 ל-10 שנים.

לדברי באדר, "אנו מפיקים לקחים ומעבירים את הכסף לתכנון לרשות המקומית. המועצה מובילה את התכנון. עברה פחות משנה וכבר נבחרה החלופה הנבחרת. בשכונה המערבית נותרו 192 יחידות. עצרנו את זה בגלל שינוי תכנון לחלק מהשכונה. יוצאים לשיווק עד סוף השנה. בראמה אין קרקע מדינה ולכן אי אפשר לתכנן".

יו"ר הוועדה ח"כ חמד עמאר, ביקש לדעת מדוע רשות הטבע והגנים מעכבת את התכנון והבניה בראמה ומתנגדת לתוכניות: "למה חיכינו? אף פעם בעבר לא העליתם את הסלמנדרה. בכביש 6 עשו מעברים לחיות״. הוא הוסיף כי "המון צעירים מראמה גרים בכרמיאל ובחיפה כי אין להם מקום לבנות".

יואב פרגו, מנהל תחום תכנון ברשות הטבע והגנים: "הוגשה התנגדות לתוכנית הכוללנית. עדיין לא נקבע דיון לדון בהתנגדויות. מהות ההתנגדות לא בנושא זוחלים, אלא זהו כביש אזורי, אנו מציעים חלופה טובה יותר. התוכנית המדוברת תגזול המון שטח תכנוני. לנו יש חלופה להסיט את כביש 85 לקצה הישוב, מדרום לו".

ראש מועצת מרר, זיאד דגש אמר כי "קיבלנו חלק מתקציב תוכנית החומש, אבל להרחבת התוכנית החדשה אנו צריכים עוד 9 מיליון. פניתי כמה פעמים לאוצר ולא קיבלתי תשובה". יו"ר הוועדה, ח"כ חמד עמאר: "מבחינתם לא חסר כסף". ראש המועצה: "יש גם בעיה עם תחום השיפוט. יש מחסור בקרקעות. הכל שייך למועצת מרום הגליל. אנו מוגבלים".

ראש מועצת ראמה, שאוקי לטיף ציין: "התוכנית פורסמה לפני חודשיים, ורשות הטבע והגנים מתנגדת, בטענה שיש שם מסדרון אקולוגי. הם העלו את הוטענה הזו בכל הוועדות, במחוזית, במרחבית, בוועדת גנים לאומיים וטענתם לא התקבלה. המדינה מעדיפה סלמנדרות על בני אדם? אומרים שיש עצים עתיקים בראמה. יש לנו אלפי עצים עתיקים, והם מסתכלים על 200 עצים? חוץ מזה 200 מטר מראמה יש מושב שזור ושם בונים, בלי שאף אחד חושב שזה מפריע לעצים העתיקים".

כתבה מעניינת:

נחש צפע צילום אילוסטרציה Depositphotos

בת 17 מכרמיאל הוכשה ע״י נחש ארסי – ולא הרגישה

שתפובת 17.5 מכרמיאל הוכשה ככל הנראה ע״י צפע במהלך טיול לימודי בהר מירון. היא אושפזה …


תגובה אחת

  1. גם הדרוזים וגם הערבים הם נרקומנים של אדמות , חזירים שלא מתחשבים בכלל ובסביבה
    מדוע כל ערבי צריך מגרש והיהודים בונים לגובה?
    שיתכבדו הערבים ויבנו לגובה , אנחנו מדינה קטנה וצפופה ואי אפשר שכל אחד יבנה ווילה כל דונם וחצי
    חוצפה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.