שחרור ממעצר מאמר אופיר אריה.צילום אילוסטרציה
צילום אילוסטרציה

כל מה שחשוב לדעת על שחרור ממעצר

שתפו

מהו מעצר ומה חשוב לדעת עליו? איך אפשר להשתחרר ממעצר ומי יכול לעזור בכך במקרה הצורך? את כל התשובות לשאלות אלו ואחרות תוכלו למצוא בהמשך מאמר זה

מהו מעצר?

לפני שנוכל לעסוק בהרחבה בנושא של שחרור ממעצר, חשוב להבין תחילה מהו מעצר בכלל. אם כן, אחת הטעויות הנפוצות ביותר לגבי מעצר היא, שהמעצר איננו הליך ענישתי, אלא חקירתי, שנועד לאפשר למשטרה לבצע את החקירה הדרושה בתנאים הטובים ביותר וללא הפרעות מיותרות.

המשמעות של הבדל זה במשמעותו של ההליך היא, שהיות שמדובר על הליך שפוגע קשות בזכויות היסוד של העצור, על המעצר להתבצע בהתאם לחוק כשאחד הפרטים החשובים ביותר הוא, שעל המעצר להתבסס על ראיות מספקות ובמהלכו יש לספק לאדם העצור את מלוא זכויותיו.

הזכות החשובה ביותר

הזכות החשובה ביותר של כל עצור, המוכרת לנו גם מהסרטים ומהסדרות בטלוויזיה, היא הזכות להיפגש עם עורך דין פלילי ולקבל ייצוג שלו. הסיבה לכך שמדובר על זכות חשובה כל כך היא, שמי שאיננו עורך דין פלילי בעצמו ודאי איננו מודע לכל זכויות העציר ולא יוכל לעמוד עליהן ולכן חשוב מאוד שעורך דין פלילי, שמתמחה בתחום של שחרור ממעצר יהיה בתמונה ויוכל לשמור על זכויות אלו עבור המיוצג שלו.

הקריטיות של הזמן

לא משנה באיזה שלב של החקירה בוצע המעצר. מה שחשוב הוא, מתי נכנס עורך הדין לתמונה! ככל שעורך הדין יהיה "בעניינים" בשלב מוקדם יותר של ההליכים, כך הוא יוכל לשמור טוב יותר על הזכויות של המיוצג שלו, לשים לב לדקויות שיכולות לעזור למיוצג שלו בהמשך וכמובןלהראות לשוטרים שהעצור מיוצג על ידי איש מקצוע ולכן עליהם לנהוג בדיוק בהתאם לחוק עם המיוצג.

מתי מותר לבצע מעצר?

היות שכאמור, מעצר מהווה פגיעה בזכויות היסוד של האזרח העצור, יש חוקים מאוד ברורים לגבי מתי מותר לבצע מעצר. לפניכם הרשימה של המקרים העיקריים:

  • כאשר לשוטר יש יסוד סביר לחשש מפני פגיעה בביטחון של אדם, של הציבור או של המדינה
  • כאשרהשוטרראהבעצמואתהעבירה
  • כאשר לשוטר יש יסוד סביר להנחה, שהחשוד לא יגיע להליכי חקירה נגדו
  • כאשר לשוטר יש יסוד סביר להניח, שהחשוד ישבש הליכי חקירה או משפט אלמלא ייעצר
  • כאשר האדם קיבל שחרור ממעצר בערבות ובמהלך שחרורו הוא הפר את תנאי השחרור שלו או עומד להימלט מהדין

(תוכן מקודם)

***LinkPower.co.il

כתבה מעניינת:

מעבדת סמים בדירה בכרמיאל. צילום דוברות המשטרה

דירת הסמים בכרמיאל: הפעיל מעבדת גידול סם בלי שהשכנים ידעו

שתפואחת התפיסות הגדולות בשנים האחרונות בכרמיאל: נחשפה מעבדת סמים בדירת מגורים ובה 50 ק״ג סמים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.