Array
(
  [_edit_last] => Array
    (
      [0] => 1
    )

  [_thumbnail_id] => Array
    (
      [0] => 6943
    )

  [photographr] => Array
    (
      [0] => תמונת ארכיון: כיכר האיריסים בשלג, חורף 1991-92
    )

  [_photographr] => Array
    (
      [0] => field_526e88dd85757
    )

  [journalist] => Array
    (
      [0] => גיל דובריש
    )

  [_journalist] => Array
    (
      [0] => field_526e890585758
    )

  [youtube] => Array
    (
      [0] => 
    )

  [_youtube] => Array
    (
      [0] => field_5309e571a1762
    )

  [youtube2] => Array
    (
      [0] => 
    )

  [_youtube2] => Array
    (
      [0] => field_5371dcbebf175
    )

  [catcolor] => Array
    (
      [0] => #000
    )

  [_catcolor] => Array
    (
      [0] => field_5301f6811eafe
    )

  [catimage] => Array
    (
      [0] => 
    )

  [_catimage] => Array
    (
      [0] => field_53034084449ad
    )

  [slide_template] => Array
    (
      [0] => default
    )

  [post_views_count] => Array
    (
      [0] => 697
    )

  [_yoast_wpseo_focuskw] => Array
    (
      [0] => כרמיאל
    )

  [_yoast_wpseo_metadesc] => Array
    (
      [0] => כרמיאל נערכת לסופת השלגים הראשונה מזה 23 שנים
    )

  [_yoast_wpseo_linkdex] => Array
    (
      [0] => 77
    )

  [tie_views] => Array
    (
      [0] => 985
    )

  [essb_cached_image] => Array
    (
      [0] => https://zhk.wpengine.com/wp-content/uploads/2015/02/80-.jpg
    )

  [rank_math_description] => Array
    (
      [0] => כרמיאל נערכת לסופת השלגים הראשונה מזה 23 שנים
    )

  [rank_math_focus_keyword] => Array
    (
      [0] => כרמיאל
    )

  [rank_math_robots] => Array
    (
      [0] => a:1:{i:0;s:0:"";}
    )

)
שלג בכרמיאל, חורף 1991. צילום ארכיון
שלג בכרמיאל, חורף 1991. צילום ארכיון

כרמיאל נערכת לסופת השלגים הראשונה מזה 23 שנים

שתפו

אם התחזיות המוקדמות יתממשו, הרי שכרמיאל תכוסה בלבן ביום שישי בבוקר, לראשונה מזה שנים רבות. בעירייה מתכוננים לקראת מזג האוויר הסוער ובמד"א מתגברים כוחות. אסף כהן, בעל התחנה המטאורולוגית בכרמיאל: "סופת שלגים כזו לא זכורה כאן מאז 1992"

 

גוברות ההערכות כי ביום שישי בבוקר, יקומו תושבי כרמיאל לבוקר שכולו לבן. התחזית צופה שלגים באזורי הצפון והמרכז, גם בגבהים נמוכים יחסית, מה שתואם לתנאי השטח של כרמיאל. לראשונה מאז תחילת שנות התשעים, החזאים מבטיחים במפורש, כי יירד שלג בכל אזור הצפון, השאלה הגדולה היא כמה שלג ייערם על הקרקע.

אסף כהן, תושב כרמיאל  ובעל התחנה המטאורולוגית בעיר, טוען כי הסיכויים שהתחזית תתממש הפעם, הם גבוהים במיוחד. לדבריו "הטמפרטורה צפויה לרדת בלילה שבין יום חמישי לשישי מתחת לאפס. שלג יהיה בוודאות, כמות השלג תלויה בכמות המשקעים מעלינו בפרק הזמן מחמישי לפנות בוקר עד שישי צהריים.  יהיה קר מאוד וכל משקע יבוא כשלג… סופה כזו לא זכורה כבר כמעט 25 שנה בכרמיאל! ישנו שילוב של כל הנתונים לשלג אפילו במקומות הנמוכים, אנחנו נראה פתיתי שלג גם בקריות ובנהריה, אבל בכרמיאל זה ייתפס".

לדברי כהן הסופה הצפויה תהיה קיצונית הרבה יותר ממה שראינו בשני העשורים האחרונים: "במהלך הלילה שבין יום רביעי לחמישי, יתחיל להיכנס אויר קר בשכבות הגבוהות, מחר (חמישי) בצהרים ולקראת הערב תהיה נפילה חדה של הטמפרטורה, לפנות בוקר נהיה במינוס מעלה בכרמיאל".

בעיריית כרמיאל מציינים כי העירייה ערוכה ומוכנה לקראת הסופה הצפויה. הדוברת לביאה שלו-פישר: "עיריית כרמיאל נערכה לקראת מזג האוויר הסוער. נכון לעכשיו הכל מתנהל כשגרה, מטה החירום ייפתח לפי הצורך… כל ראשי המינהלים פועלים, כל אחד בתחומו וכך גם המוקד העירוני".

מי שמוכן במיוחד לקראת מזג האוויר הסוער, הוא מגן דוד אדום. במד"א מציינים כי גל הקור ושאר פגעי מזג האוויר עלולים להזיק לאוכלוסייה רגישה הכוללת קשישים ופעוטות. במד"א ממליצים להישאר במקום סגור ומחומם ככל הניתן עד שגל הקור יחלוף. שרון מערכות 952

מנכ"ל מד"א, אלי בין, הנחה את הכוחות הפועלים באזורים הצפויים לשלג לנקוט בשורת צעדים שתביא אותם למוכנות הגבוהה ביותר האפשרית על מנת שיוכלו להעניק שירות מלא, מהיר ומקצועי לתושבי האזור גם בתנאי מזג אויר קשים במיוחד.

בין היתר, הונחו כוחות מד"א לתגבר את המשמרות בעובדים ובמתנדבים, על מנת להעניק מענה מלא במידה ויהיה ביקוש גובר לשירותי מד"א ובעיות עבירות לכלי רכב פרטיים, דבר שעלול לגרום לקריאות רבות יותר לאמבולנסים.  אמבולנסים של מד"א עם הנעה קדמית (4X4) הועמדו בכוננות. כמו כן, שרשראות שלג כבר הורכבו על גלגלי האמבולנסים הרחבי הצפון, על מנת שאלה יוכלו לעבור בבטחה, במהירות וביעילות גם במקרים של שלג הנערם על הקרקע באזורים שונים. כונני מד"א עם אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ יוצבו בכוננות בשכונות הערים והיישובים בהם צפוי לרדת שלג. לרכבי החירום של מד"א יצטרפו גם ג'יפים מיחידת הג'יפים המיוחדת של מתנדבי מד"א אשר ירתמו לכל המשימות הנדרשות בימי הסערה הצפויים.

בנוסף, הופצו במד"א הנחיות נהיגה בטוחה בשלג, בגשם ובשיטפונות עבור כוחות ההצלה של מד"א, שתאפשר שמירה על חייהם של אנשי הצוותים הרפואיים.

במד"א עובדים בשיתוף פעולה ובתיאום מלא עם הרשויות המקומיות, עם גורמי הביטחון, צה"ל, משטרת ישראל, כיבוי אש ועוד. במקרים של ניתוק דרכי הגישה לבתי החולים ובמקרה של צירים חסומים לאמבולנסים, הרשויות המקומיות יפנו בעדיפות עליונה מפלסות לפתיחת הצירים באותם מקומות, על מנת שיתאפשר פינוי חולים ונפגעים במהירות האפשרית לבתי החולים. בתחנות מד"א יוצבו נגמ"שי פינוי של צה"ל אליהם הוצמדו חובשים ופאראמדיקים של מד"א לצד חיילי הנגמ"ש, לטובת פינוי חולים ונפגעים ממקומות בהם הגישה תהיה חסומה.

גם בשירותי הדם של מד"א נערכים בכוננות מוגברת באזורים בהם צפוי לרדת שלג. במד"א עומדים  בקשר עם בתי החולים וערוכים לספק את מנות הדם על פי הצורך גם בתנאי מזג אוויר קיצוניים.

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין: "במד"א עומדים בקשר ובתיאום מלא עם משרדי הממשלה הרלוונטיים, הרשויות המקומיות, צה"ל, משטרת ישראל וכיבוי. כוחות מד"א בכל רחבי הארץ הונחו לכוננות מוגברת בשל מזג האוויר הסוער הצפוי בימים הקרובים בדגש על כוננות מיוחדת באזורים הצפויים לשלג. אני קורא לציבור במיוחד במהלך ימי הסערה לשמור על קשר רציף עם בני משפחה ושכנים קשישים המתגוררים בגפם ולוודא שאינם נזקקים לעזרה, ולתת את הדעת על הנחיות הבטיחות המצילות חיים שמפרסם מד"א, על מנת להימנע מפגיעות בנפש ולהישמע להנחיות משטרת ישראל והרשויות המקומיות על מנת למנוע סכנת חיים. אני מאחל לכולנו חורף בטוח ובריא".

 

במד"א כבר מוכנים לשלגים

על מנת להישמר ולהימנע מפגיעות בגוף ממליצים במד"א לציבור:

במקומות בהם יצטבר קרח או שלג על המדרכות והכבישים, מתבקש הציבור להימנע מלנוע שם שלא לצורך, בשל ריבוי מקרים של החלקה ושבירת גפיים בעבר.

במקרה של הפסקת חשמל- עבור חולים המונשמים בביתם על ידי מכשיר הנשמה, יש לוודא כי סוללות הגיבוי של המכשיר זמינות ומוכנות לשימוש לפרק זמן ממושך.

מחשש לקריסה- יש להימנע משהייה תחת סככות, פרגולות, צריפים או מבנים ארעיים שנערם עליהם שלג בגובה של מעל ל-10 ס"מ.

היזהרו מתנורי הסקה:

הרעלת חד תחמוצת הפחמן (co), היא קטלנית. הגז עשוי להיפלט כתוצאה משימוש בתנור גז או קמינים הפועלים על גחלים. זהו גז חסר צבע או ריח ולא ניתן להבחין בקיומו עד שמתחילים להופיע סימני ההרעלה, לכן חשוב לנקוט בכללי בטיחות:

איוורור – בזמן הפעלת ההסקה יש להקפיד על אוורור נאות, לשם תחלופת אוויר.

תחזוקה – יש להקפיד על בדיקה תקופתית של מערכת ההסקה באופן שוטף.

מנע שריפה – הרחק תנורי חימום הפועלים על אש גלויה (כגון ספירלה) מחפצים העשויים להתלקח (ספות, שמיכות). אין לייבש בגדים על תנורים כאלה מחשש לדליקה ויש לבדוק טרם חיבור התנור לחשמל את תקינות השקע והתקע. הקפידו למנוע גישה של ילדים לתנור. במד"א מדווחים כי בימים האחרונים חלה עליה משמעותית בכמות השריפות בשל תנורים שנותרו ללא השגחה, ועל כן נדרש הציבור ליתר תשומת לב בנושא זה.

סימני הרעלה – סחרחורת, בחילה והקאה, עייפות,חולשה והרגשה כללית רעה. במקרים קשים – גם אבדן הכרה. זהו מצב חירום רפואי מסוכן, ויש לנהוג מיד על פי ההנחיות הבאות.

ערנות מצילה חייםבמקרה של הופעת הסימנים לעיל בבית שמופעלת בו מערכת הסקה, סגור מיד את המערכת, אוורר את הבית והזעק את מד"א בטלפון חירום 101.

שימרו על חום גופם של קשישים, תינוקות וחולים המרותקים למיטתם:

יש להלביש אנשים מקבוצות אוכלוסייה אלה בשכבות של בגדים קלים, שיאפשר תנועה (תנועה מייצרת חום), יש לכסות אותם בשמיכה קלה ולדאוג לחימום של כ- 24 מעלות.

שימו לב – אין לכסות תינוקות בשכבות רבות או בשמיכה כבדה, שכן הדבר עלול לגרום לחנק. בנוסף, יש להקפיד שלא יישארו חפצים מיותרים במיטת התינוק על מנת שלא יפגעו בו במהלך הלילה.

סימנים לירידה בחום גוף: ירידה בתפקוד, בלבול,מיעוט אכילה ושתיה, שינוי התנהגות וישנוניות. בהופעת סימנים אלה יש לחמם את החולה ולהזעיק את מד"א בטלפון חירום 101

נהיגה בטוחה:

בימים גשומים במיוחד, הכבישים חלקים מאוד וסכנת ההחלקה קיימת גם במהירות נמוכה. הקפידו לשמור מרחק מהרכב לפניכם, ולנסוע במהירות נמוכה ביותר. בנוסף, יש לשים לב לאדים המצטברים על שמשות הרכב ועלולות לגרום לפגיעה בראות. על כן, יש להקפיד על אוורור הרכב ועל הפשרת האדים באופן קבוע.

בנוסף, יש לשים לב שלא להיכנס עם הרכב לשלוליות- גם אם נראה שאינן עמוקות במיוחד. רכבים עלולים להיסחף בקלות במקומות מוצפים, והנהג עלול לאבד לחלוטין את השליטה על רכבו, ואף להסתכן בטביעה.

ילדים ברכב מחומם:

אין להשאיר ילדים ללא השגחה ברכב מחומם! האוויר המחומם אינו מספק די חמצן לפעוטות ועל כן עלול להיגרם להם נזק. יש להימנע באופן מוחלט מלהשאיר ילדים ללא השגחה ברכב!

זהירות מרוחות חזקות:

בעת השתוללות רוחות חזקות ברחבי הארץ, עלולים חפצים רבים להינתק ממקומם, לעוף במהירות רבה ולפגוע בעוברים ושבים. על כן, יש להקפיד לחזק חפצים שונים הנמצאים בחוץ, כגון כסאות ושולחנות גן, עמודי תאורה, חבלי כביסה ומתקנים לתליית כביסה הנמצאים בחוץ, צעצועים ועוד על מנת שלא יפגעו בקהל החולף ברחובות.

חשוב להקפיד ולהיזהר במהלך פתיחת וסגירת חלונות שיכולים להיטרק בעוצמה רבה עקב הרוחות הנושבות בחוזקה.

נפגעתם מקור??

כך תעניקו טיפול רפואי ראשוני עד להגעת כוחות מד"א למקום:

 

היפו תרמיה

קבוצות סיכון עיקריות – קשישים, תינוקות, אלכוהוליסטים, הומלסים, חיילים (במהלך שמירות ואימונים) וספורטאים (כתוצאה מסקי וגלישת גלים בחורף).

סימנים עיקריים – ירידה במצב הכרה , התנהגות לא ברורה וירידה בשיקול הדעת, רעד שמתגבר עד הפסקה מוחלטת, ירידה בדופק, דופק לא סדיר, ירידה בשליטה מוטורית, ירידה בקצב הנשימה, ריח אציטון, עור חיוור וכחלחל.

סכנה עיקרית – הפרעות קצב לב.

טיפול – במידה והחולה רטוב יש להוריד את הבגדים וייבוש החולה. בכל מקרה יש להלביש ולכסות.

כוויות קור

סימנים – תחושת קור בגפיים, כאבים והרגשת נימול.

טיפול – הפשרת איברים ע"י מים פושרים(!), קיבוע האיבר. אסור(!) לעסות את האיבר הקפוא.

בכל מקרה של התנהגות חריגה או סימנים חשודים, יש להזעיק מיידית את כוחות מד"א בחיוג למוקד חירום 101 ולהישמע להוראות הפאראמדיקים והחובשים במוקד עד להגעת כוחות מד"א למקום.

כתבה מעניינת:

תוכנית כמון צוף להקמת שכונת אריאל שרון בכרמיאל. הדמיה: מנהל ההנדסה עיריית כרמיאל

פרויקט גבעת צוף-כמון: אלפי דירות חדשות ייבנו על מורדות ההר

שתפומערכת פורטל זהר.נט מתניעים את פרויקט גבעת צוף-כמון בכרמיאל. בשבוע שעבר התקיימה ישיבה של הוועדה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *