מלחמת לבנון השניה פגיעה טיל בית הרוס
פגיעה בבית בכרמיאל במלחמת לבנון השניה. צילום ארכיון

לא ממוגנים: למעלה מחצי מהדירות בכרמיאל ללא ממ״ד

שתפו

לפי הערכות התאחדות הקבלנים בוני הארץ, למעלה מ-9000 יחידות דיור בכרמיאל שהוקמו לפני 1993 לא כוללות חדרי ממ״ד. האם אתם ממוגנים? כנסו לסקר שלנו והצביעו

מערכת זהר.נט

מסקירה שערכה התאחדות הקבלנים בוני הארץ בעקבות המתיחות הרבה בימים האחרונים בגבול הצפון, עולה כי למעלה מחצי מהדירות בכרמיאל לא ממוגנות ואין בהן חדרי ממ״ד.

באופן עקרוני, לפי החוק יחידות הדיור שנבנו משנת 1993 כוללות מרחבים מוגנים בדמות חדרי ממ״ד תקניים. לעומת זאת, בבתים ישנים שהוקמו לפני כן אין חובה כזו ובדרך כלל הדיירים גם לא השקיעו מכספם בהקמת ממ״דים, מאחר שמדובר בעלות של עשרות אלפי שקלים לפחות. לפי הערכות התאחדות הקבלנים בוני הארץ, המתבבסות על מרשם מבנים ודירות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מחודש יוני 2018, יש בכרמיאל 16,273 יחידות דיור המשמשות למגורים, מתוכן 9107 דירות ובתים שנבנו לפני שנת 1993 שלא כוללים ממ״דים. לפי ההערכות בעיר יש 7166  יחידות דיור חדשות יחסית שהוקמו אחרי 1993 והן כוללות ממ״דים. בסך הכל לפי אומדן התאחדות הקבלנים בוני הארץ, שיעור הדירות ללא ממ״ד בכרמיאל עומד על כ-56%.

דירות ובתים ללא חדרי ממ״ד לא ממוגנים בצפון התאחדות הקבלנים בוני הארץ
באדיבות: התאחדות הקבלנים בוני הארץ

אגב, בצפת יש 8363 דירות ללא ממ"ד המהוות 81% מהדירות בעיר ובקרית שמונה שנמצאת על גבול לבנון כ- 6600 דירות ללא ממ"ד המהוות 82% מהדירות בעיר. במעלות תרשיחא 4140 דירות ללא ממ"ד המהוות 61% מהדירות בעיר. גם במטולה שבה 576 דירות בלבד, יש 43% דירות ללא ממ"ד.

אלון רחמיאן יו"ר ארגון הקבלנים והבונים צפון ציין כי "הרשויות המקומית בצפון הארץ חייבות ללחוץ על הממשלה כדי למצוא פתרון. לא ייתכן שישנם יישובים שלמים בצפון שלמעלה ממחצית מהבתים שם ללא ממ"ד. אם חלילה תקרה מלחמה אנחנו נהיה בקטסטרופה. אני מאמין שהפתרון לכך הוא כמובן בקידום פרויקטים של התחדשות עירונית בעיקר במרכזי הערים הוותיקות. זה לא סוד שליזמים אין תמריץ לבוא ולקדם בצפון פרויקטים מסוג זה. לכן אני קורא לממשלה ולרשויות המקומית להקצות משאבים ולתמרץ יזמים להגיע לצפון ולקדם פרויקטי התחדשות עירונית. אנחנו נמצאים במצב שבו כולם יודעים שחייבים למצוא פתרון אבל נשארים אדישים לנושא. לצערי רק ברגע שיקרה האסון הבא כולם יתעוררו וזה יהיה כבר מאוחר מדי".

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ: "על מנת לספק לתושבי הצפון ממ"דים הממשלה צריכה לעודד פרויקטים רבים במסגרת פינוי בינוי ותמ"א 38, שייצרו מרחבים מוגנים בדירות שחסרות אותן. הדבר יתאפשר רק אם יינתנו תמריצים לקבלנים ויזמים בצורה של קרקע משלימה, זיכוי מס (טקס קרדיט) או תמריצים כספיים אחרים שיבטיחו את הכדאיות הכלכלית בפרויקטים האלה. הסקטור הפרטי הוא שידאג למגן את הבתים בעלות שתהיה מינימלית למדינה ביחס לעלות של מיגון בתים מתקציב המדינה ישירות או חלילה ביחס לעלות של שיקום הריסות".

נור שגרוואי, סמנכ"ל בשגראווי SBC הבונה אלפי יח"ד באזור הצפון, מסביר: ״היקפי הבנייה באזור הצפון בשנים האחרונות זינקו באופן משמעותי ולכן אנחנו רואים יותר דירות שעומדות בתקן מפני רעידות אדמה והגנה מפני טילים. הבעיה היא שהתחדשות עירונית בצפון איננה כלכלית ליזמים, ולכן תושבים בערים רבות בצפון לא יכולים לזכות לשדרוג המבנים ולשיפור תחושת הביטחון. לפני 20 שנה תושבי הצפון היו מורגלים לרדת למקלטים, אלא שההתפתחות הטכנולוגית שבידי האויב והתיישנות המבנים והמקלטים למעשה לא מספקים מענה מינימלי נדרש כדי לספק הגנה. נכון יעשה שר הביטחון עם יורה על קיצור זמנים בביצוע התכנית למיגון הצפון״.

כתבה מעניינת:

סייסמוגרף רעידת אדמה רעש אדמה צילום דפוזיט פוטוס

מודל חדש חוזה: הסתברות של 90% לרעש אדמה חזק, כרמיאל ברמת סיכון בינונית

שתפופיתוח טכנולוגי חדש של חברת ביטוח ישראלית חושף: סיכויים גבוהים לרעידת אדמה חזקה ב-15 השנים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.