שיקום
תמונת אילוסטרציה

מה זה שיקום?

שתפו

מערכת פורטל זהר.נט

אנשים רבים מחלקים את החיים שלהם ל"לפני" ו"אחרי". לפני תאונה, פציעה או ניתוח ואחרי שהם עברו את האירוע שדרש מהם להסתגל לחיים החדשים. בין מה שהיה למה שיהיה, יתכן מאוד שיידרש פרק זמן הסתגלות והליך שיקומי, שמטרתו לסייע למטופל בתפקוד.

ההליך השיקומי משתנה מאדם לשני ומותאם לצרכים ויכול לכלול מגוון רחב של טיפולים: בין אם מדובר בטיפולי פיזיותרפיה, קלינאית תקשורת, ריפוי בעיסוק ותמיכה רפואית לרבות מתן תרופות וטיפולים שונים שנועדו לחזק את הגוף, להתאושש עם פחות כאב ולשפר את התפקוד.

אילו סוגים של שיקום קיימים והיכן מתבצע השיקום?

השיקום נקבע כאמור לפי סוג הפציעה, הבעיה הרפואית והמטרות והיעדים בעקבות אירוע שמחייב שיקום כשהוא יכול לסייע בהחזרת הניידות ובהתמודדות עם הכאב, שיפור הגמישות. כמו למשל, באמצעות פיזיותרפיה להרחבת טווח התנועה, הפחתת נפיחות ושיפור הסיבולת, עזרה בהליכה וביציבות באמצעות עזרים שונים ותפריט תזונתי מותאם וכדומה.

מה זה שיקום בעצם? קיימים סוגים שונים של שיקום כמו למשל, שיקום אורטופדי המתמקד בהחזרת הגוף לתפקוד בעקבות ירידה בניידות ובעצמאות בעקבות מחלה או חבלה, שיקום נוירולוגי שניתן לאחר פגיעות נוירולוגיות במוח ושיקום בעקבות ירידה תפקודית עקב מחלה.

היכן מוצע ההליך השיקומי? הוא יכול להתקיים במגוון פורמטים כמו למשל, במחלקות שיקום בבתי חולים ובמרכזים רפואיים או במוסדות שיקום ייעודיים. קיימת גם אופציה של שיקום ביתי במהלכו צוות רפואי וצוות סיעודי מגיעים לבית המשתקם על מנת לסייע לו ככל שניתן בסביבה הטבעית, הבטוחה והמוכרת לו.

כיצד מסייע השיקום למטופלים?

לשיקום אפקט פיזי בהתאוששות פיזית של הגוף אך יש לו גם יתרונות פסיכולוגיים רבים, כי הוא למעשה מעניק למשתקם מסגרת יציבה ומעטפת תומכת בהתמודדות עם האתגרים הרבים הכרוכים בתהליך הארוך (שיכול להיות גם מאוד מתיש), קידום תחושת העצמאות ושיפור המצב הנפשי שקריטי להצלחה הפיזית. תהליך השיקום יכול להפחית חששות וגם לסייע בהבנת הזכויות לאור המצב כאשר מתייעצים עם אנשי המקצוע הנכונים שיכולים לתרום בהבנתם כמו למשל, בהטבות שקשורות לביטוח, מס ועזרה שונה בתקופת השיקום.

לא תמיד ניתן להתכונן מראש להליך במיוחד כשמדובר באירוע בלתי צפוי כמו תאונה או פציעה כמו פציעת ספורט, אבל ברגע שברור שיש צורך בשיקום כדאי לבחון מה כוללת תוכנית השיקום וכיצד ניתן לייעל אותה. במצבים מסוימים יהיה צורך בשיקום באשפוז תחת השגחה וטיפול סיעודי רפואי לאורך זמן בעקבות ליקויים שונים, אירוע מוחי וכדומה, אך יתכנו מצבים בהם ניתן יהיה לבצע את השיקום בבית ובמצב זו ניתן לבחון כיצד אפשר לאפשר שיקום ביתי מיטבי על מנת לשמור על שגרת בני המשפחה ולעזור למטופל להשתקם באזור הנוחות שלו. לדוגמא, באמצעות הכנת המרחב מבחינת עזרי בטיחות ונגישות, רכישת או השכרת ציוד שיקומי כמו למשל, מיטה מתכווננת, כיסא גלגלים או הליכון וכן פנייה לחברה המספקת שירותי רפואה פרטיים כמו שיקום פרטי בבית בהתאמה אישית ובזמינות מלאה.

 

במה כרוך שיקום ביתי?

בבית ניתן לבצע שיקום בתנאים שונים כאשר השיקום יכול להיות שיקום אורטופדי, נוירולוגי, לכלול טיפולי פיזיותרפיה, מתן תרופות, נוכחות של צוות רפואי כמו אחות מוסמכת וייעוץ רפואי ועוד, הכל תלוי בסוג השיקום ובמה יש להתמקד כדי להצליח בתהליך, למשל, שיקום של מערכת הנשימה או שיקום נוירולוגי לאחר שבץ מוחי או שיקום בעקבות מחלה ניוונית וירידה משמעותית בתפקוד.
חשוב להתייעץ עם הצוות הרפואי כדי לקבוע תמהיל נכון להליך, משך תקופת השיקום והחזרה ההדרגתית במידת האפשר לשגרה או ליצירת שגרה חדשה לאור המצב.

(תוכן מקודם)

*** Shahar Shitrit

כתבה מעניינת:

הכנה לצום. צילום יחצ

לקראת יום כיפור: הכינו עצמכם לצום

שתפוהמדריך המלא: איך לעבור את צום יום הכיפורים בשלום מאת סוזן בוורמן, תזונאית קלינית ויועצת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.