ניטור אויר בדיקה אבק גבעת רם חברת גלית 2018-08
צילום מתוך הדו״ח של גלית החברה לאיכות הסביבה

ממצאים חריגים בבדיקת ריכוזי האבק בגבעת רם

שתפו

בבדיקה שבוצעה במימון תושבים וע״י חברה חיצונית נמצאו ריכוזי אבק של פי 2 ו-3 מעל הרמה המקסימלית המותרת. נציגי התושבים תוקפים: זה מה שאנחנו וילדינו נושמים מזה כשלוש שנים, העירייה לא עשתה דבר״. העירייה: ״אנו לא מכירים את הדו״ח״

מאת גיל דובריש

ממצאים חריגים בדו״ח מדידת ריכוזי האבק בשכונת גבעת רם, מאשרים את טענות התושבים במקום כי מאז תחילת העבודות ברמת נבון לפני כשלוש שנים, הם נושמים אוויר מזוהם.

גלית – החברה לאיכות הסביבה, הפועלת תחת פיקוח וברישיונות המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות ומכון התקנים הישראלי והמתמחה באיתור מפגעים סביבתיים, הוזמנה על-ידי תושבים בגבעת רם לבצע בדיקת ניטור של חלקיקי האבק באוויר. הבדיקה שעלותה כמה אלפי שקלים מומנה מכיסיהם הפרטיים של אזרחים וכללה מדידות בשלושה מקומות שונים – שתיים ברחוב אביב, שצמוד ממזרח לאתר הבניה ברמת נבון ומדידה נוספת בשביל תשרי, במרחק של כ-100 מטרים מזרחית לאתר הבניה. התושבים ביקשו לבדוק הימצאותו של אבק מרחף באזור שמקורו ברמת נבון. המדידות נערכו בתחילת חודש אוגוסט במשך כשלוש שעות בצהריים.

ניטור אויר בדיקה גבעת רם 2018-08
צילום מתוך הדו״ח של גלית החברה לאיכות הסביבה

תוצאות הבדיקה העלו ריכוזים חריגים במיוחד של חלקיקי אבק עדין מרחף: בעוד שהריכוז המירבי המותר עומד על 0.3 מ״ג/מ״ק, הנתונים בגבעת רם היו מדאיגים: בשביל תשרי 83, נמדד ריכוז חלקיקים ממוצע של 0.982 מ״ג/מ״ק, יותר מפי 3 מהרמה המירבית המותרת, ברחוב אביב 85 נמדד ריכוז של 0.567, כמעט פי שתיים מהריכוז המירבי. בבדיקה השלישית ברחוב אביב 119/3 נמדד ריכוז הנמצא בגבול המותר, 0.163 מ״ג/מ״ק.

נציגי התושבים בשכונה אומרים כי לא הופתעו מהתוצאות החריגות: ״המצב הזה קיים מאז התחלת העבודות ברמת נבון. זה האוויר שאנחנו וילדינו נושמים מזה כשלוש שנים״ אמר אחד התושבים לזהר הצפון. ״וזו רק ההתחלה – עד עכשיו עבדו על הפיתוח, בקרוב יחלו קידוחי היסודות, סלילת הכבישים, הזרמת הבטון, החפירות והקמת התשתיות, הקמת המבנים ועוד. עד עכשיו סירבו להאמין לנו, עבדו עלינו בעיניים, עיריית כרמיאל לא טרחה לבצע בדיקות ניטור אוויר ולא פעלה באופן מעשי ומשמעותי להפחית את כמויות האבק והחול״.
בעקבות ממצאי הדו״ח, ציין ד״ר אביחי מוכתר מחברת גלית במסקנותיו, כי ״לאור תוצאות הבדיקה באחריות מנהלי העבודה באתרי הבנייה לדאוג להפחתת האבק כתוצאה מהבנייה, אחרת זו עלולה להיות עבירה פלילית״.

מעיריית כרמיאל נמסר בתגובה לדברי התושבים כי ״העירייה ביצעה את מה שהובטח וכל מה שהגורמים המקצועיים הנחו אותנו לעשות. אנו לא מכירים את הדו״ח המדובר ואף מוזר בעינינו שביום ראשון האחרון נפגשו נציגי תושבים עם ראש העיר, סגנית מנהלת מחוז צפון של משרד הבינוי והשיכון, נציגי החברה המנהלת באתר הבניה ואנשי המקצוע בעירייה ולא הציגו את הדוח הרלוונטי. חבל שפוליטיקאים מנצלים את התושבים בזמן מערכת הבחירות. העירייה תמשיך לפעול בהתאם להנחיות המקצועיות ולאכוף את החלטות הדרג המקצועי״.

 

לדיווחים וחדשות על כרמיאל והסביבה לחצו כאן>>>

כתבה מעניינת:

קורונה בדיקה צילום דפוזיט פוטוס

על סף האדום: שיא חדש של מאומתים לקורונה בכרמיאל

שתפומספר המאומתים בכרמיאל האמיר ל-386, שיעור הבדיקות החיוביות עמד על 7%. הציון של כרמיאל לפי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.