בית / חדשות / חדשות כרמיאל / מנהל מיון טרם בכרמיאל מסכם שלוש שנים: “חוללנו מהפכה בתחום הרפואה הדחופה בצפון”
מנהל מיון טרם בכרמיאל מסכם שלוש שנים: “חוללנו מהפכה בתחום הרפואה הדחופה בצפון”
מיון טרם. תמונת ארכיון

מנהל מיון טרם בכרמיאל מסכם שלוש שנים: “חוללנו מהפכה בתחום הרפואה הדחופה בצפון”

במלאת שלוש שנים לפעילות המרכז לרפואה דחופה בכרמיאל, עם נתון של 100,000 מטופלים, מנהל המיון בעיר, יהודה קרוננברג מסכם בסיפוק את הפעילות

מאת מערכת זהר הצפון

בשלושת השנים האחרונות חולל מיון טרם מהפכה בצפון. מאז פתיחתו של המיון בכרמיאל פקדו אותו קרוב ל-100,000 מטופלים שמרביתם חסכו את האשפוז בבתי החולים הודות למענה הרפואי המקצועי שניתן במיון.

במיון טרם בכרמיאל מעניקים צוותי הרפואה הכוללים רופאים, פרמדיקים ואנשי סיעוד את הטיפול המקצועי ללא המתנה ארוכה, כאשר במרבית המקרים, על פי נתוני המיון משוחררים המטופלים לבתיהם כשעה בלבד לאחר שנכנסו בשערי המיון.

במיון יש 7 חדרי טיפול בו יכולים לקבל מטופלים בו זמנית ובנוסף 2 חדרי הלם שערוכים במיטב הציוד הרפואי לטיפול במקרים דחופים. במיון ניתנים שירותי תחליפי אשפוז, צילומי רנטגן ואולטרסאונד לצד מעבדות וגיבוס.

טרם פועל בשיתוף פעולה עם כל קופות החולים, כאשר הההשתתפות העצמית נעה בין 0-84 ש”ח בכפוף לקופה בה חבר המטופל.

מלבד הטיפול השוטף באלפי מטופלים מידי חודש, מתקיימים במקום קורסים ללקיחת דמים, קורס החייאה וקורסים נוספים בנושאי רפואה.

ההצלחה הגדולה של מיון טרם בכרמיאל הביאה לפתיחת סניף נוסף בצפון, בעיר נהריה, וגם שם הצליח המיון לחולל מהפכה.

עם מלאת שלוש שנים לפתיחת מיון ‘טרם’ בכרמיאל ביקשנו לשמוע את יהודה קרוננברג, מנהל חדר המיון בכרמיאל.

– יהודה, למה המיון חשוב לכרמיאל?

“לתת שרותי רפואה דחופה במקום שהאופציה הכי קרובה לקבלת טיפול רפואי זה חצי שעה נסיעה מכרמיאל, בשעה שמשהו צריך עזרה רפואית דחופה יש לו את השרות פה בכרמיאל. לא רק תושבי כרמיאל מגיעים אלא גם תושבים מהאזור שזקוקים למענה לרפואה דחופה, שאין בכל האזור וכבר זכינו מספר רב של פעמים להציל את חייהם של מטופלים. המקום פתוח גם בשעות יום וגם בשעות לילה אפילו בשעה שקופות עובדות אנחנו נותנים שירות לבדיקות שהקופות מבקשות כמו בדיקת לב, צילומים, אבחנה שברים, בדיקות דחופות של דם”.

“בנוסף לכך אנחנו מצליחים להעניק תחליף אשפוז למטופלים רבים שמגיעים למיון ‘טרם’ ומקבלים את התרופות באמצעות הוריד מבלי הצורך להתאשפז מטופלים רבים כבר הודו לנו שהצליחו להשאר בבית בשבתות או בחים קרוב לחיק משפחותיהם ולקבל תחליף אשפוז בבית במקום לבלות בביה”ח”.

– איזה מקרה זכור לך במיוחד בשנות הפעילות?

“ילד בן שנתיים שהגיע בדופק מהיר קרוב ל-280 לדקה, שזה פי שלוש מהרגיל. אילולא מיון טרם, הילד היה יכול להיות עם נזק בלתי הפיך. הם הגיעו לטרם, טיפלנו בצורה המקצועית ביותר. נתנו שוק חשמלי על מנת שיחזרו פעימות הלב הרגילות. אחרי שעתיים של מעקב במיון טרם הוא חזר לביתו. הדבר כמובן סייע רפואית לילד וחסך אשפוז”.

– אתה מגיע מארה”ב. מה אתה חושב על רמת השירות בישראל בתחום הרפואה הדחופה?

“בגדול הכיוון הוא נכון. מידי יום ביומו הרפואה הדחופה בארץ לומדת וגדלה. בארץ זה תחום יחסית חדש לעומת מה שקורה בארה”ב. רק בשנת 2009 הוכר המקצוע כהתמחות בפני עצמה. אומנם זה עדיין לא כמו בארה”ב אבל זה בכיוון הנכון ורק מתפתח, ועם הכוונה טובה של רופאים מומחים כמו הרופאים שיש בטרם שמומחים לרפואה דחופה, זה רק יילך ויתפתח”.

– ספר לנו על שיתוף הפעולה שאתם מקיימים עם אורט בראודה.

“באורט בראודה יש תוכנית של משרד הבריאות לילדים מכיתות י’-יב’ שמעוניינים ללמוד רפואה. יש להם רופאים שמלמדים אותם מושגים, ועל מנת להבין את המושגים הם חייבים לראות את זה בפועל. לפני שלוש שנים התחלנו בשיתוף פעולה, כשהתלמידים מגיעים לסיורים כדי לראות מקרוב את הפעילות. הם לומדים את כל המושגים כמו אק”ג, צילום, בדיקות דם וכו’. כמובן שאנחנו מבקשים לפני כן אישור מהחולה, כך התלמידים יכולים ללמוד באופן מעשי. לאחר מכן יושבים עם הצוות הרפואי מעלים שאלות ומעלים נושאים רפואיים”.

שתפו

כתבה מעניינת:

רכבת תחנה כרמיאל לוח זמנים 2019

מתכננים לנסוע ברכבת בסופ״ש הבא? התחנה בכרמיאל תהיה סגורה

עבודות תשתית בקריית מוצקין יגרמו להפסקת שירות הרכבות מתחנת כרמיאל החל מהלילה שבין חמישי לשישי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.