מפקד התחנה: כרמיאל לא מושפעת מ״משפחות פשע״

שתפו

ראיון ראשון עם סנ״צ רמי חורי, מפקד משטרת כרמיאל החדש, על נפח הפשיעה בכרמיאל והאתגרים שעומדים בפני התחנה

מאת גיל דובריש

מפקד חדש בתחנת משטרת כרמיאל: סגן ניצב רמי חורי, נכנס לאחרונה לתפקיד. חורי, בן 42, הגיע לכאן אחרי שכיהן בתפקידי קצין אח״מ בתחנת זבולון וראש משרד החקירות בתחנת חיפה. זו הפעם הראשונה שהוא ממלא תפקיד מפקד תחנה ולדבריו, ״אני שמח על המעבר הייתה לי כוונה להגיע לכאן, זו זכות עבורי לשרת את האוכלוסיה בעיר ובאזור״.

חורי הגיע לתחנה, זמן קצר אחרי הפיצול והקמתה של תחנת משטרת מג׳ד אל כרום, אשר בשלב זה עדיין פועלת באופן פיזי במתחם תחנת כרמיאל. כיום מונה התחנה 125 שוטרים והיא ממונה על כרמיאל, ראמה, בית ג׳אן, סג׳ור ועין אל אסד, כמאנה, כמון, ו-6 ישובים קטנים. מדי שנה מטפלת התחנה בכ-17,000 קריאות למוקד 100 וכ-2200 תיקי פשיעה. התחנה מפעילה מש״קים קהילתיים ביישובים הכפריים ומעניקה שירותי משטרה בכל שטח השיפוט.

חורי שיבח את השיטור העירוני בכרמיאל אותו הגדיר ״חזק מאוד״. מטרת השיטור העירוני, בו משתפים פעולה 12 שוטרים וקצין מהתחנה יחד עם 17 פקחים, היא לשפר את רמת הביטחון האישי של התושבים ולעסוק בטיפול בעבירות ספציפיות כגון סדר ציבורי, שימוש באלכוהול במקומות ציבוריים ועוד.

נקודה נוספת שמפקד התחנה הדגיש היא תחנת הרכבת החדשה, אשר הוסיפה לדבריו מימד חדש לפעילות המשטרה: ״הרכבת קולטת אלפי אנשים בעיר, מבחינת המשטרה זו תוספת של מאות כלי רכב ויש לכך משמעות מבחינת עומס על צירי התנועה הפנימיים והחיצוניים, כמו גם הגברת הסיכוי לביצוע עבירות״. על שאלת זהר הצפון האם נפח הפשיעה גדל כתוצאה מפתיחת תחנת הרכבת, אמר חורי: ״היו מספר מקרים בודדים של התפרצויות לכלי רכב שחנו במקום, זיהינו שלושה מקרים, אנחנו בשליטה. נערכנו בכוחות סמויים וגלויים וביחד עם הרכבת אנחנו מעניקים מענה מצויין. רוב המתחם מרושת במצלמות, לפני כשבועיים ערכנו סיור והמלצנו בפני הקב״ט על התקנת מצלמות נוספות לכיסוי מיטבי, כרגע הנושא נמצא בטיפול״.

נושא שמטריד תושבים רבים, הוא בעיות התנועה באזור התעשייה ובייחוד באזור מתחמי המסחר ביציאה המזרחית של העיר, ובכל זה חניות לא חוקיות, פקקים ועומסי תנועה. ״התחנה ידעה לתת מענה ע״י שילוב זרועות עם השיטור העירוני. קיבלנו תקנים חדשים לשני שוטרי סיור רגלי שכל תפקידם הוא לסייר במרכזי הקניות, הם נמצאים שם קבוע, יש השפעה ונוכחות, הם מקנים תחושת ביטחון, הם נגישים וזמינים, בעלי עסק יודעים לאן לפנות. אנחנו נמצאים בירידה של 52% בדיווחים על מפגעי תנועה באזור ביג לעומת השנה שעברה״, אמר סנ״צ חורי.

סנ״צ רמי חורי

תופעה מטרידה נוספת שמפקד התחנה הדגיש היא הקמת רעש. ״הצלחנו להוריד את הנתון זו השנה השניה ברצף, באחוזים גדולים. ב-2018, נמשיך לתת מענה בתחום זה, במקומות ציבוריים ובפארקים. גם כאן אנחנו פועלים כמקשה אחת עם השיטור העירוני וחמ״ל העירייה, למתן מענה מיידי. יש פריסה מצויינת של מצלמות אבטחה והרבה גילויים מתבצעים בזכות המוקד העירוני ושיתוף הפעולה. למשל: מעצר של עבריין מין שנהג להציק לנשים בשדרות נשיאי ישראל, חטיפת טלפון מנער, תאונת דרכים שבה נדרס למוות הולך רגל, במקרים אלה נתפסו האחראים בזכות המצלמות. זה מראה על נחישות המשטרה לטפל בבעיות״.

זהר הצפון: האם ניכר שינוי בנפח הפשיעה בכרמיאל בשנה הנוכחית? 

״אנחנו במקום טוב. יש ירידה בכל הקשור להתפרצויות לדירות, לעסקים, לכלי רכב. זיהינו לאחרונה חוליה מהקריות שפעלה בכרמיאל והייתה אחראית לכמה פריצות לבתים. העיר קולטת פשיעה רבה מבחוץ, עבריינים שהם לא מקומיים – וזה מקשה על התמודדות המשטרה אבל אנחנו יודעים לתת מענה ולעלות על עקבותיהם. יש פעילות מוגברת נגד בתי קפה-אינטרנט, המשמשים להימורים, אלה מקומות שמייצרים פשיעה, אנשים ממוטטים את עצמם כלכלית בהימורים וצריכים להחזיר את הכספים בדרך כלשהי. לאורך השנה פעלנו רבות בתחום. רק לאחרונה סגרנו ביום אחד 7 מקומות כאלה. התופעה הזו ידועה בעליות חדות, זיהינו שיש התעוררות בעיר כרמיאל ולכן נכנסנו במקביל לכל המקומות האלה עם גיוס כוחות רבים.

זהר הצפון: האם יש ניסיונות של משפחות פשע להיכנס לכרמיאל ולהשפיע כאן?

״בסך הכל, אנחנו לא מבחינים בפשיעה בקנה מידה גדול בכרמיאל, יש כאן בעיקר פשיעת רחוב ופריצות. ב-2017 היו כ-60 התפרצויות לבתי דירה, זהו נתון נמוך יחסית לגודלה של העיר. אנחנו לא מזהים ניסיון השתלטות של פשיעה מאורגנת על כרמיאל. התחנה מתמודדת עם תופעות של פשיעה מקומית והימ״ר המחוזי מתמודד מול מה שמכונה משפחות פשע. היו פענוחים משמעותיים מאוד במחוז שהשפיעו אולי, מעט, על כרמיאל״.

זהר הצפון: מה השוני והיחודיות שאתה מביא איתך לתחנת כרמיאל, ביחס למפקדים קודמים?

״הגעתי לתחנה מצויינת, שידעה להתמודד מול אתגרים משמעותיים מאוד ועשתה זאת בצורה יוצאת מהכלל. בתחנה יש תמהיל יחודי של שוטרים ומפקדים, כולם משקיעים מזמנם ומרצם כדי לתת שירות מיטבי לאזרחים. מה שעומד בראש מעיינינו הוא לשפר את כל שרותי המשטרה ולהנגיש אותם אל מול האוכלוסיה, לפעול להגברת רמת הביטחון האישי של התושבים ולפעול בשיתוף עם גורמי אכיפת החוק ועם האזרחים הנורמטיביים שרוצים לחיות כאן בשקט ובביטחון״.

 

 

כתבה מעניינת:

שריפה מכוש כרמיאל

שריפה גדולה בין שכונת מכוש לדרומית

שתפוצפו בווידיאו הקצר: מערכת פורטל זהר.נט שריפה גדולה מתפתחת ברגעים אלה (יום ה׳ 17.6.2021) באזור …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.