בית / כרמיאל / כלכלה ופיננסים / משבר הקורונה: איך רוכשים, מוכרים, שוכרים ומשכירים?
שכונה בכרמיאל. צילום ארכיון

משבר הקורונה: איך רוכשים, מוכרים, שוכרים ומשכירים?

שתפו
עו"ד ומגשר גילעד ושדי
עו"ד ומגשר גילעד ושדי

מאת: עו"ד ומגשר גילעד ושדי, מומחה בתחום המקרקעין

כל עו"ד העוסק בתחום הנדל"ן יודע כי בחוזה מכר דירה חובה לתת מרווחי ביטחון על מנת להעניק גמישות בלוחות הזמנים הן לרוכשים בתשלומים ולקיחת המשכנתא והן למוכרים במועדי הפינוי ומסירת החזקה בדירה. כיום, תחת משבר הקורונה אנו רואים כי לוחות הזמנים הן עניין נזיל וכי חוסר ודאות מוחלט יכול לתפוס אותנו ללא הכנה מוקדמת. מעבר לנושא הסגר, קיים גם חוסר ביטחון כלכלי ורפואי בקרב אלפי משקי בית שהקורונה תפסה אותם בדיוק באמצע תהליך של רכישה או קנייה של דירה.

כיום, שהעיריות כמעט שאינן עובדות, משרדי הממשלה עובדים במתכונת חירום בלבד, הבנקים סגרו שערים ועובדים מתכונת מצומצמת קשה עד בלתי אפשרי לנטול משכנתא, להנפיק שיק בנקאי, לבצע מעבר דירה והובלה, לתקשר עם עוה"ד, לחתום על מסמכים ועוד.

מצב דברים זה בין רוכש למוכר מצריך גמישות מחשבתית, אנושיות וחמלה. היה טוב אם היה ניתן להקפיא את כל תחום הנדל"ן וחוזי הנדל"ן על לוחות הזמנים הנקובים בהם עד יעבור זעם.

כל הקפאה כזו תמנע הפרת חוזים, איפינוי דירות ומסירת חזקה עד ליום בו הדבר יתאפשר ויעניק מרווח נשימה הן לרוכשים שאינם מצליחים לעמוד בלוחות התשלומים והן למוכרים שאינם יכולים לפנות את דירותיהם בשל המצב.

לא כן הוא בתחום רכישת דירה מקבלן, בחוזי המכר מול קבלנים ישנה הגנה גורפת לכל מקרה קיצון שעתיד להתרחש, החל משביתה וכלה בהגדרה הכללית של כח עליון. במצב דברים זה מגן הקבלן על עצמו מפני תשלום פיצויים במידה ויהיה איחור בבנייה בשל כוח עליון כזה או אחר.

דווקא בפרויקטים שבנייתם החלה ניתן לראות רבים מהפרויקטים ממשיכים בשגרת יומם בבנייה וקידום הפרויקט ועל כן יש לעקוב אחר הצהרות הקבלנים בנוגע לאיחורים.

כמו כן פורסם לאחרונה הקלות לשעת חירום בתחום הנדל"ן בנושאים מצומצמים הנוגעים לרשויות התכנון והן: הקפאת מועדים בכל הנוגע לוועדות התכנון והקלות בקבלת טפסי 4 לשם אכלוס מהיר בסיום המשבר הנוכחי אף ללא השלמת וקבלת כלל האישורים הנדרשים. כמו כן אושרה עבודה לגורמים חיוניים בתהליך עבודות באתרי הבנייה כמפקחים, מעבדות, מפעלים ובודקי רישוי ואחרים.

למרות כל אלו, קבלנים ויזמים רבים כבר שלחו מכתבים לרוכשי הדירות בגין האיחור המסתמן והעיכובים שעלולים להתרחש בעקבותם.

יש לציין כי בשל המצב ראוי כי גם לוחות הזמנים לתשלומים לקבלנים יתאחרו במקביל מצד הרוכשים ולא תופעל עליהם כל סנקציה.

שוכרי הדירות נתקלים גם הם בבעיות רבות, בעוד הבנקים הסכימו לבצע דחיות תשלומי המשכנתא לבעלי הדירות שרבים מהם יצאו לחל"ת או פוטרו , לשוכרי הדירות שמשלמים לעיתים סכומים גדולים יותר אין את האפשרות לעכב תשלומים.

שוכרי דירות רבים פונים בימים אלו למשכירים בבקשה לתת הנחות מסוימות או דחיית תשלומים.

סביר להניח שחלק לא מבוטל ממשכירי הדירות יכול ואף יאפשר לשוכרים לקבל הנחות או דחיות בתשלומים ככל ולבם וידם משגת. אך משכירים רבים אשר גם הם שוכרי דירות במקומות אחרים ו/או נמצאים בסיטואציות דומות יתקשו להיענות לדרישות כאלו.

המצב מסתבך כאשר אנו נתקלים בשוכרים שחוזה השכירות שלהם פג בימים אלו והיו עתידים לעזוב את דירותיהם ומאידך שוכרים חדשים שהיו עתידים להיכנס לדירות חדשות אשר מאוכלסות בדיירים שאינם יכולים לעזוב את הדירה.

ראוי ששוכרי הדירות ומשכירי הדירות יגיעו להבנות כי בעת הזו אין אפשרות לפנות דירות ולא לאכלסן. על כן יש לגלות גמישות וזמן התארגנות שיקבע מראש ממועד החלטת הגורמים האחראיים על הפסקת הסגר ששורר כעת.

צוואר הבקבוק שיתרחש ביציאה מהמשבר הנוכחי במשרדי הממשלה, בבנקים למשכנתאות, במחלקות ההנדסה בעיריות והן בקבלת שירותים אצל עו"ד , שמאים ועוד יצור עיכובים נוספים מעבר לסיום המשבר.

הדבר ישפיע על קבלת טופס 4 לפרויקטים ואכלוסם, השלמת הליך לקיחת משכנתאות , הפקדת תוכניות בניה ודיון בהן, תור אצל המפקחים על הבתים המשותפים, רישום נכסים במשרדי רשם המקרקעין ועוד.

מומלץ כעת בזמננו הפנוי להשקיע זמן ומחשבה ולהגיע להסכמות כתובות כל אחד בהתאם למצבו ולתכנן את הלו"ז של היציאה מהמשבר. קיום חוזים והארכתם, תשלומים ומועדיהם, הצמדות וריביות ועוד שלל נושאים עליהם יש לתת את הדעת.

כותב מאמר זה – עו"ד גילעד ושדי – מומחה בתחום הנדל"ן ומלווה דיירים בפרויקטי התחדשות עירונית

כתבה מעניינת:

חברת שילוח מחו״ל צילום אילוסטרציה Ofir Arie

שילוח מחו"ל – איך עושים את זה נכון?

שתפובמאה ה-21 העולם הוא כפר גלובלי אחד קטן והשילוח המתאפשר ממדינה אחת לשניה הופך את …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.