בית / חדשות / חדשות כרמיאל / סערה בהנהגה: האם יו״ר מועצת ההורים וסגנו נבחרו בניגוד לחוזר מנכ״ל?
ישראל רביבו משה אלפנדרי דודי שבת 2019 copy
מימין: ישראל רביבו, משה אלפנדרי ודודי שבת (צילומי ארכיון)

סערה בהנהגה: האם יו״ר מועצת ההורים וסגנו נבחרו בניגוד לחוזר מנכ״ל?

יו״ר מועצת ההורים בפסגות, ישראל רביבו טוען: בחירת ראש ההנהגה העירונית וסגנו מהווה עבירה עקב השתתפותם ברשימה למועצה בבחירות המקומיות. גורמים בהנהגת ההורים בתגובה: זהו ניסיון לסגירת חשבונות. ומה אומרים במשרד החינוך ובעירייה?

מאת גיל דובריש

האם יו״ר הנהגת ההורים העירונית משה אלפנדרי וסגנו דודי שבת נבחרו לתפקידיהם בניגוד לחוזר מנכ״ל של משרד החינוך וזאת משום שהתמודדו בבחירות המקומיות ברשימה למועצת העיר?

בסוף חודש דצמבר נבחר סא״ל במיל׳ משה אלפנדרי לתפקיד יו״ר הנהגת ההורים העירונית. אלפנדרי שמכהן בשנים האחרונות כיו״ר ועד ההורים של אורט כרמים התמודד למעשה לבדו לתפקיד ונבחר פה אחד בישיבה של מועצת ההורים. באותה ישיבה, נבחר לתפקיד סגן יו״ר ההנהגה דודי שבת, יו״ר ועד ההורים בבית הספר אדם חברה וטבע. הן אלפנדרי והן שבת היו חברים בבחירות ברשימת טב לכרמיאל בראשות רותם ינאי שהתמודדה למועצה – אלפנדרי שובץ במקום ה-12 ושבת במקום ה-4. שניהם, אגב, לא נבחרו למועצה בסופו של דבר.

הסערה הגדולה החלה בעקבות פוסט של משתמש פיקטיבי ברשת הפייסבוק בתחילת השבוע, שהעלה את הנושא לכותרות. הטענה של המתנגדים לבחירת ראשי הנהגת ההורים מתבססת על סעיף חוזר המנכ״ל החדש שנכנס לתוקף מ-12.9.2018. בסעיף 3.3 י״ב המתייחס לנושא הליך הבחירה, מצויין במפורש כי לוועדי הכיתה ״לא יוכלו להיבחר… עובדי רשות חינוך מקומית, עובדי מועצה אזורית, חברי מועצה או מי שהציגו את מועמדותם כחברי מועצה או כמועמדים ברשימה לרשות המקומית שבשטח שיפוטה מצוי המוסד החינוכי שבו לומד ילדם, ובני זוגם של אלו״. מאחר שעל-פי החוזר לא יכול מועמד ברשימה פוליטית להיבחר לוועד כיתה, הוא גם אינו יכול להיבחר לוועד בית הספר ולהנהגת ההורים העירונית.

לפורטל ועיתון זהר הצפון נודע כי ישראל רביבו, יו״ר הנהגת ההורים באורט פסגות ומי שהיה בעבר יו״ר ההנהגה העירונית, פנה אל היועצת המשפטית של משרד החינוך בדרישה לבדוק את חוקיות הליך הבחירה של אלפנדרי ושבת, וזאת בשל העבירה לכאורה על חוזר המנכ״ל.
״בחירתם של משה אלפנדרי ודודי שבת להנהגת הורים אחרי הבחירות מהווה עבירה על חוזר מנכ״ל. החוזר קובע במפורש כי אל לחברי רשימה פוליטית להיבחר להנהגת ההורים. שלחתי מכתב בנושא למשרד החינוך ואני מחכה לתשובת היועצת המשפטית״ מסביר רביבו.

רביבו הוסיף ואמר כי לא נכח בישיבה שבה נבחרו ראשי ההנהגה: ״אני חבר בהנהגה מתוקף היותי יו״ר מועצת ההורים של אורט פסגות אבל אינני יכול לשתף פעולה עם מה שמתרחש שם. ברגע שהבנתי שיש פוליטיקה במועצת ההורים החלטתי שלא להיות מעורב. אינני מאשים אף גורם בהנהגת ההורים, כי השנה נבחרו נציגים צעירים רבים שאינם מודעים כנראה ללשון החוק, לכן כנראה נוצר מצב שבו נבחרו יו״ר וסגן פה אחד, ללא מתחרים. במקרה הזה, חל איסור מוחלט על ראש העיר ומינהל החינוך לשתף פעולה עם הנהגת ההורים. כל עוד מערבבים פוליטיקה עם הנהגת ההורים, מי שנפגעים מכך הם כמובן הילדים שלנו״.

מצד שני, טוענים גורמים בהנהגת ההורים כי ״הבחירות אומנם הסתיימו אבל יש מי שעדיין מנסה לסגור חשבונות. חוזר המנכ״ל שבו מדובר נכנס לתוקף בחודש ספטמבר האחרון, הרבה אחרי שנקבעו הרשימות למועצה – ולכן איננו תקף לגבי הבחירות הנוכחיות. אלפנדרי היה היחיד שהציב את מועמדותו לתפקיד ונבחר פה אחד. מדובר בתפקיד התנדבותי, אף אחד לא מקבל שום דבר בתמורה, אין כאן משכורת או הטבות. בואו נשמור על פרופורציות, זה לא תפקיד מנכ״ל עירייה…״ אמר מקור בהנהגה.

אלפנדרי זוכה לתמיכת יו״ר פורום ועדי ההורים היישוביים בארץ, זאב גולדבלט, שמסר כי הפורום עתר כנגד משרד החינוך בנושא חוזר המנכ"ל: ״אנו, הגוף היציג של הורי ישראל, לא מכירים ולא מקבלים את סמכותו של מנכ"ל משרד החינוך, להכתיב להורי ישראל איך לבחור את נציגיהם ואיך להתנהל.  משה, נבחר לתפקיד זה על ידי חברי הנהגת ההורים העירונית. אני, מכול מקום, לא מתכוון לקחת חלק בניסיונות ההכפשה של גורמים פוליטיים בעיר כרמיאל, שאינם מזדהים בשמם. היה ויש מישהו שחושב שהבחירה במשה אינה ראויה, יתכבד ויעביר את תלונתו…״

יו״ר הנהגת ההורים, משה אלפנדרי אמר בתגובה: ״מזה למעלה מ-15 שנה שאני פעיל ומתנדב במקומות ובהזדמנויות שונות בעיר שלנו, זה בדמי וזה לא ישתנה. חוזר המנכ"ל פורסם בסוף השנה שעברה, לאחר פירסום הרשימות לבחירות המקומיות שם מוקמתי במקום 12. הבחירות לוועד ההורים בכרמיאל התקיימו למעלה מחודש וחצי אחרי הבחירות המקומיות, את מועמדותי הגשתי בזמן שלא הייתי, לא ברשימה פוליטית ובטח לא נבחר ציבור. צר לי על כך שפעילים אנונימיים בעלי אינטרסים פסולים פועלים על מנת לפגוע בפעילים חברתיים, בועדי ההורים ובפעילותנו למען מערכת החינוך, הילדים ובני הנוער בכרמיאל״.

סגן יו״ר הנהגת ההורים, דודי שבת: ״הבחירה בי למועצת ההורים בבית הספר אדם חברה וטבע ולסגן יו״ר הנהגת ההורים העירונית בוצעה זמן רב אחרי הבחירות המקומיות. בשום מקום לא כתוב שיש עלי אות קין בשל הגשת מועמדותי למועצה ולא מצויין שאסור לתרום מזמני ומרצי בהתנדבות למען הקהילה. אם זו הדרך של גורמים לנגח פעילים התנדבותיים אז שיבושם להם. אני מצר על כך שהסיפור הזה מתחיל מדמות פיקטיבית שהעלתה את הנושא לסדר היום בפייסבוק. במקום להתלונן, הייתי שמח אם אותם אנשים היו תורמים ממרצם וזמנם בהתנדבות״.

מעיריית כרמיאל נמסר: ״איננו מתערבים בנעשה בהנהגת ההורים. העירייה תשתף פעולה עם כל הנהגת הורים הפועלת בהתאם לכללי חוזר מנכ״ל של משרד החינוך״.

ממשרד החינוך נמסר בקצרה: ״הגוף הנקרא הנהגת הורים ישובית איננו בתחום הסמכות והטיפול של משרד החינוך״.

שתפו

כתבה מעניינת:

חם מזג אוויר צילום Designed by Asier_relampagoestudio Freepik

השרב ששבר את שיא החום בכרמיאל

השרב הכבד שובר שיאים חדשים, כמעט 41 מעלות נמדדו בצוהריים בכרמיאל! מה צפוי מחר ואיך …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

SHOP NOW
close-link