בית / חדשות / חדשות כרמיאל / עולה חדשה מאשימה: בני סובל מהתעללות פיזית ומילולית בגלל בית הספר
פצע ילד אלימות בתי ספר 1145

עולה חדשה מאשימה: בני סובל מהתעללות פיזית ומילולית בגלל בית הספר

האם טוענת כי בנה המשולב בשנים האחרונות במסגרת חינוך מיוחד תוך ניצול היותה עולה חדשה ותמימה, הפך קורבן להתאכזרות מצד ילדים אחרים. העירייה בתגובה: הנושא נמצא בטיפולו של ראש מינהל החינוך, לאם טענות אחרות לגמרי

מאת גיל דובריש

אם לתלמיד בן 9 אשר למד בשלוש השנים האחרונות במסגרת חינוך מיוחד, מאשימה וטוענת כי המערכת ניצלה את היותה עולה חדשה ושילבה את בנה בניגוד לרצונה במסגרת לימודית שלא מתאימה לו. כתוצאה מכך, טוענת האם, בנה סובל מאלימות פיזית ומילולית, נמצא מתחת לרמת הלימודים הנדרשת ואף נזקק לטיפול פסיכולוגי.

האם, ששמה שמור במערכת, היא פסיכולוגית ומורה במקצועה. היא עלתה ארצה מאוקראינה בשנת 2015 ביחד עם בעלה ובנה. בארץ המוצא סבל בנה מליקויי שפה ולמד בגן שפתי. ״באוקראינה, גן שפתי לא נחשב לחינוך מיוחד, אבל מסתבר שבישראל גנים מסוג זה מקוטלגים כחינוך מיוחד, לא ידענו זאת בעת שעלינו לארץ ובדיעבד, זה גרם לטעות שעלתה בשלוש שנים אומללות מחיי בני״ מספרת האם.

מיד עם בואה של המשפחה לכרמיאל, שולב הילד לזמן קצר בגן ילדים רגיל ולאחר חופשת הקיץ עלה לכיתה א׳. ״בחודשים הראשונים בבית הספר, הבן שלי הגיע לבית הספר, לא למד דבר, אף אחד לא הסביר לו ולא עזר לו, אחרי זמן מה הבחנתי שיש לו קושי בלימודים, פניתי לבית הספר וביקשתי להעניק לו שיעורי עברית באולפן״ מספרת האם. ״בבית הספר הציעו לי להעביר אותו למסגרת חינוך מיוחד – הסכמתי מתוך חוסר ידע, כי נאמר לי שזה יעזור לו להתקדם. ברגע שהועבר לכיתה מיוחדת, הודבקה לבני סטיגמה שלילית, החברים שלו החלו לכנות אותו בשמות כמו ׳משוגע׳ ו׳לא נורמלי׳ ונהגו כלפיו באלימות מילולית ופיזית. הבן שלי הוא ילד מופנם ושקט, הוא שמר הכל בסוד ולא סיפר לנו דבר על ההתעללות. רק אחרי שנה, כשעלה לכיתה ב׳ בני חשף בפנינו כי הוא נופל קורבן באופן קבוע להתקפות מילוליות ופיזיות מצד ילדים אחרים״.

לדברי אימו של הילד, כאשר הבינה את גודל הבעיה ונחרדה לשמוע על ההתעללות בבנה, היא ביקשה להוציא אותו ממסגרת החינוך המיוחד ולהעבירו לכיתה רגילה בבית הספר, אך פנייתה התקבלה בסירוב. ״אמרו לי שהילד לוקה בבעיות קשות של ויסות חושי, ואף מרבה לגעת בילדים בצורה שאינה תקינה – ולכן עליו להישאר במסגרת החינוך המיוחד״ היא מספרת.

האם מנהלת בשנתיים האחרונות מאבק בלתי פוסק במערכת החינוך ובהנהלת בית הספר, על מנת להוציא את בנה ממסגרת החינוך המיוחד, בטענה כי הדבר גרם לו נזק כבד וכי אינו מתאים למסגרת זו. ״כבר שלוש שנים שקבוצה של ילדים מתעללת בבן שלי ואף אחד לא מסוגל לפתור את הבעיה. היו פגישות עם המנהלת, הייתי בקשר איתה כמעט מדי שבוע. אומנם חתמתי על העברתו של בני לחינוך מיוחד, אבל עם הזמן הבנתי שהטעו אותי מלכתחילה ובכלל לא הייתי חייבת לעשות זאת. פניתי למינהל החינוך בעיריית כרמיאל, וגם שם נתקלתי בקיר אטום״.

״אני מרגישה שהטעו אותי שוב ושוב בהבטחות שונות. כל הזמן הזה ניצלו את חוסר ההבנה שלי משום היותי עולה חדשה. רק לאחרונה גיליתי שעל-פי חוק אין להפנות ילדים עולים חדשים לוועדת השמה עד שנתיים מיום עלייתם, אלא אם ההורים דורשים זאת. מערכת החינוך בכרמיאל לקחה ילד בריא ונורמטיבי ופשוט פגעה בו. חברתית – הילד סבל מהצקות והשפלות כל התקופה הזו, ולימודית – הרמה הנלמדת בכיתת חינוך מיוחד היא נמוכה במיוחד ביחס לקצב הלימודים בכיתות הרגילות״.

תגובת העירייה: ״מפאת צנעת הפרט ומכיוון שמדובר בקטין לא נוכל להגיב לגופו של עניין, בכל אופן הנושא נמצא בטיפולו של ראש מינהל החינוך שהאם נפגשה עימו השבוע וממש לא טענה את הדברים העולים מהכתבה. האם התחייבה להציג מסמכים נוספים ולאחר הצגת המסמכים יוחלט כיצד לנהוג״.

שתפו

כתבה מעניינת:

זכאים לבגרות בכרמיאל עד תשע״ח משרד החינוך 2019

ירידה בשיעורי הזכאות לבגרות בכרמיאל

שיעור הזכאים בשנת הלימודים תשע״ח עמד על 73.2%, ירידה של למעלה מ-2% בהשוואה לשנה קודם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

SHOP NOW
close-link
//set menu items with childrens to be clickable