בית / חדשות / חדשות כרמיאל / ראש העיר מתריע: העירייה בדרך לגירעון בלתי נמנע
עיריית כרמיאל

ראש העיר מתריע: העירייה בדרך לגירעון בלתי נמנע

חשיפה בלעדית לזהר הצפון – עדי אלדר פנה למנכ”לית המשרד וביקש לזמן פגישה דחופה: קיים חוסר של 11 מיליון שקלים, המשכורות משולמות בקושי רב לעובדים

מאת גיל דובריש

אם לא יחול שינוי דרסטי ברמת ההכנסות שלה, עיריית כרמיאל עלולה להיקלע לגירעון כספי בשנת התקציב הבאה, 2016, לראשונה בתולדותיה.

מאז היווסדה של כרמיאל, העירייה שמרה על תקציב מאוזן והרבתה להתגאות בכך שמעולם לא נקלעה לגירעון שוטף או מצטבר. אבל בשנת 2014 החלה מגמת ירידה בסעיף ההכנסות, שנמשכה גם בשנת 2015 וצפויה להחריף בשנה הבאה. את הפערים שנוצרו בשנים 2014 ו-2015 כיסתה העירייה מכספי קרנות ועודפים שנותרו משנים קודמות. כעת נוצר מצב בו היתרות אזלו לחלוטין ולעירייה לא נותרו למעשה רזרבות לכיסוי גירעונות חדשים.

במקביל לכיסוי הפערים באמצעות יתרות כספים, ביצעה העירייה צעדי התייעלות וצימצמה במצבת כוח האדם שלה. בשנה האחרונה לא צורפו עובדים חדשים לעירייה, למעט 27 סייעות גנים – ששכרן מכוסה ע”י משרד החינוך. כמו כן, במהלך השנה הוצאו לפרישה מוקדמת למעלה מ-20 עובדים ולא שולבו במקומם עובדים חדשים. הקיצוץ הגדול בא לידי ביטוי גם בהצעת התקציב לשנת 2016, שתועלה לאישור מועצת העיר בישיבה מיוחדת בסוף החודש.

מנגד לא מצליחה העירייה להגדיל משמעותית את סעיף ההכנסות שלה, וזאת משום שאין לה הכנסות חדשות, לא ממיסי הארנונה ולא ממענקי איזון או תקציבים ממשלתיים. לפני כשנתיים, הנחה משרד הפנים את הפקידים שלא לאשר העלאות חריגות לרשויות המקומיות, למעט במקרים של רשויות בתהליכי הבראה.  בשנה שעברה העירייה העדיפה שלא לבקש העלאה חריגה בארנונה. בשנת 2016, תהיה אומנם העלאה של הארנונה בשיעור 1.25%, אך זו העלאה המתבצעת אוטומטית מדי שנה באישור משרד הפנים ואין בה כדי לכסות את הפער.

ראש העיר עדי אלדר פנה בסוף השבוע אל מנכ”לית משרד הפנים אורנה הוזמן-בכור, וביקש לזמן פגישה דחופה, על מנת להציג את עקרונות הצעת התקציב ולמצוא פתרונות, זאת משום שלדבריו “עיריית כרמיאל מעוניינת להמשיך במצויינות ולא להיכנס לתוכניות הבראה”.

אלדר ציין במכתבו כי “עיריית כרמיאל מאז היווסדה איננה בגרעון שוטף או מצטבר. החל משנת 2014 העירייה במגמת ירידה תלולה בסעיף ההכנסות לעבר גרעון בלתי נמנע. בשנת 2014 ובשנת 2015 כוסו הפערים מיתרות קרנות אך מקור זה התרוקן לחלוטין. כיום קיים חוסר בסך 11 מיליון ש”ח! בצד ההוצאות קיים קיצוץ מאסיבי והצעת תקציב 2016 גדלה לעומת 2015 ב-0.54% בלבד! עיריית כרמיאל שנחשבה לעירייה יציבה ואיתנה כיום בלא יכולת לשלם לספקים והמשכורות משולמות בקושי רב לעובדים תוך שימוש בכל הקרנות!” סיכם ראש העיר.

דוברת עיריית כרמיאל לביאה שלו-פישר מסרה בתגובה לזהר הצפון: “בשנת 2015 התקציב יהיה מאוזן. לגבי שנת 2016 יש סכנה שלא נצליח לשמור על איזון תקציבי וזאת מאחר ולפני שנתיים לא אושרה העלאה חריגה של הארנונה ובשנה שעברה לא ביקשנו העלאה חריגה, בשל כך נוצר מצב של ירידה בסעיף ההכנסות. עדיין מוקדם להגיד אבל אכן יש חשש לגירעון בסוף שנת התקציב הבאה – 2016”.

שתפו

כתבה מעניינת:

כיבוי אש שריפה תחנת דלק

90% מהשריפות – בגלל מגע אדם

מאות שריפות בשבוע, עבודה מסביב לשעון – כך נראה יום עבודה טיפוסי בתחנת הכיבוי לב …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

SHOP NOW
close-link
//set menu items with childrens to be clickable