בית / כרמיאל / חדשות כרמיאל / שר הבינוי והשיכון: שיעור האוכלוסייה היהודית בצפון בסכנה
צילום: אלכס הובר

שר הבינוי והשיכון: שיעור האוכלוסייה היהודית בצפון בסכנה

שתפו

את הדברים אמר גלנט בטקס הנחת אבן הפינה לשכונת רמת נבון בכרמיאל, בהשתתפות ראש העיר עדי אלדר ומשפחתו של הנשיא לשעבר יצחק נבון, על-שמו נקראת השכונה. שר הבינוי והשיכון: רק אם נקצה משאבים גדולים נוכל להחזיר את המצב בצפון כמו שהיה לפני 30 שנה

מערכת זהר הצפון

במעמד שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, ראש העיר כרמיאל עדי אלדר ומשפחת נבון הונחה ביום שלישי אבן הפינה לשכונת רמת נבון בכרמיאל בה יוקמו 3,000 יחידות דיור.

ביום שלישי הונחה אבן הפינה להקמת שכונת רמת נבון בכרמיאל על שמו של יצחק נבון ז"ל, נשיאה החמישי של מדינת ישראל. האירוע התקיים במעמד שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, ראש העיר כרמיאל עדי אלדר, ח"כ רויטל סוויד, בני משפחת נבון – הרעיה מירי והילדים ארז ונעמה, ויהורם גאון, ידידו הקרוב של יצחק נבון ז"ל. כמו כן, השתתפו בטקס נציגי משרד השיכון, מתכננים, אדריכלים, מהנדסים, עובדי עיריית כרמיאל ושותפים לעשייה.

״את כרמיאל הכרתי בתחילת שירותי הצבאי", אמר שר הבינוי והשיכון יואב גלנט. "העיר היתה אז בת עשר, בתחילת דרכה. אני מסתכל היום על העיר, שמתגוררים בה כבר 50 אלף איש. אם נעבוד נכון, העיר יכולה לגדול ל-100 אלף איש. בתוך שנה התחלנו בבניית 3000 דירות בשכונה החדשה, רובן במסגרת 'מחיר למשתכן' ואנחנו מרכזים מאמצים במשימה. ההתיישבות בכרמיאל, הפיתוח, הבנייה, המאמץ לפתח גרעין של יישוב יהודי חזק ומפותח בלב הגליל זהו מעשה ציוני בעל ערך לאומי מהמדרגה הראשונה״.

גלנט אמר בטקס כי ״50% מאזרחי מדינת ישראל ו-60% מהיהודים גרים בין חדרה לבין אשדוד. זה אומר שעל שטח שהוא 10% מהמדינה גרה מחצית האוכלוסיה וב-90% הנוספים של השטח, מתגוררת שאר האוכלוסיה. הווה אומר שיש מעט מאוד אוכלוסיה בנגב ומעט אוכלוסיה בצפון. אם אנחנו נעשה מאמץ מיוחד ועבודה מאוד מקיפה ונקצה משאבים גדולים, בתוך 30 שנה נצליח להחזיר את המצב לשנות השמונים, אז חלקם היחסי של תושבי הצפון היה 26%-27% מכלל תושבי המדינה. אם לא נעשה זאת, שיעור האוכלוסייה בצפון ירד מתחת ל-20% מכלל תושבי ישראל והחלק היהודי של הציבור הזה הוא עוד יותר קטן. אין לי חלילה, שום דבר נגד אוכלוסיות אחרות, הההפך הוא הנכון, אבל צריך לזכור שאנחנו המדינה היהודית היחידה ועלינו לבסס את האחיזה שלנו בכל השטח ובמיוחד במקומות האלה שדם רב נשפך על כיבושם.

"זהו יום חג לעיר כרמיאל", בירך ראש העיר עדי אלדר. "הייתה לי הזכות לעבוד במחיצתו של  יצחק נבון כעוזר שר החינוך ואני שמח שנפלה בחלקי הזכות להנציח את שמו כאן בכרמיאל. אני עומד כאן על הבמה ומצד אחד צופה לכיוון שכונת רמת רבין על שם ראש הממשלה המנוח, יצחק רבין ז"ל, ומצד שני עומד למרגלות השכונה החדשה שאנו מקימים על שמו של יצחק נבון ז"ל. זהו מעמד מרגש בעל חיבור סימבולי".

ראש העיר הודה לשר הבינוי והשיכון ולצוות משרדו על העבודה הרבה והסיוע בהקמה ובפיתוח השכונה. ארז נבון בנו של הנשיא החמישי הודה לראש העיר עדי אלדר על ההנצחה המכובדת.

מהעמותה להנצחת מורשת הנשיא החמישי יצחק נבון נמסר כי היא גאה שהנשיא החמישי יונצח בעיר כרמיאל. ״הנשיא נבון ראה בהעצמת הגליל והנגב מטרה חשובה מאין כמוה והיה קרוב לעיר כרמיאל ולעומד בראשה, עדי אלדר. על ראש העיר כתב הנשיא בספרו 'כל הדרך' כי כבר בפגישתם הראשונה הוא ׳הרשים אותי מאוד באישיותו׳ ועודד את עדי אלדר להתמודד על ראשות העיר בשנת 1989 כשהיה עוזרו במשרד החינוך. חנוכת שכונה בכרמיאל על שמו של הנשיא נבון מהווה סגירת מעגל.

בשכונה העתידה לקום בשנים הקרובות ייבנו 3,000 יחידות דיור בבנייה רוויה וכ-250 יחידות צמודות קרקע לבנייה עצמית חד ודו משפחתית. מגוון הדירות יכלול דירות 3 חדרים עד 6 חדרים. כמו כן מתוכננות דירות גן וגג. בשכונה יהיה ריכוז מסחרי משני בחלקה הדרומי כחזית מסחרית מתחת למבני מגורים ומרכז ראשי אשר יכלול מבני מגורים מעל 2 קומות מסחר ומשרדים וכן מתנ"ס, כיכר שכונתית גדולה ובה מתקני משחק ואזור בילוי. סמוך לשכונה יוקם פארק גדול אשר יכלול מתקני ספורט, מתקני משחק, בתי ספר וגני ילדים. שטח השכונה ישתרע על כ- 1500 דונם, מתוכם כ-38% שטחים ירוקים ובהם שטחים לשימור כגון הגבעות המקיפות, פארק סלעים, שדרות ירוקות ועוד. במסגרת תכנית 'מחיר למשתכן' של משרד הבינוי והשיכון שווקו כ-400 יחידות דיור בשכונה במחיר ממוצע של כ-747 אלף שקל לדירה מוזלת בת 80 מ"ר. מחיר דירת 100 מ"ר יעמוד על כ-916 אלף שקל (המחיר כולל מע"מ, מרפסת, חניה ומחסן).

כתבה מעניינת:

מסכה קורונה צילום אילוסטרציה Pixabay

בתוך 48 שעות: 4 נפטרים מכרמיאל בגלל הקורונה

שתפומאת גיל דובריש בשורות עצובות לשנה החדשה: בתוך 48 שעות, נפטרו 4 כרמיאלים בגלל הקורונה. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.