Array
(
  [_edit_lock] => Array
    (
      [0] => 1645002103:5
    )

  [_edit_last] => Array
    (
      [0] => 5
    )

  [_thumbnail_id] => Array
    (
      [0] => 48471
    )

  [_advads_ad_settings] => Array
    (
      [0] => a:2:{s:11:"disable_ads";i:0;s:19:"disable_the_content";i:0;}
    )

  [_yoast_wpseo_primary_category] => Array
    (
      [0] => 242
    )

  [tie_sidebar_pos] => Array
    (
      [0] => default
    )

  [tie_post_slider] => Array
    (
      [0] => 184
    )

  [_the_champ_meta] => Array
    (
      [0] => a:5:{s:7:"sharing";i:0;s:16:"vertical_sharing";i:0;s:7:"counter";i:0;s:16:"vertical_counter";i:0;s:11:"fb_comments";i:0;}
    )

  [_yoast_wpseo_opengraph-title] => Array
    (
      [0] => פורטל זהר.נט | תהיה מלחמה? כרמיאלים שקרובי משפחתם נותרו באוקראינה: לא פוחדים
    )

  [_yoast_wpseo_opengraph-description] => Array
    (
      [0] => חדשות כרמיאל
    )

  [_yoast_wpseo_focuskw] => Array
    (
      [0] => אוקראינה
    )

  [_yoast_wpseo_title] => Array
    (
      [0] => תהיה מלחמה? כרמיאלים שקרובי משפחתם נותרו באוקראינה: לא פוחדים
    )

  [_yoast_wpseo_metadesc] => Array
    (
      [0] => ״רוחות״ מלחמה? כרמיאלים שעלו מאוקראינה והשאירו שם בני משפחה לא מודאגים במיוחד מאפשרות שתפרוץ מלחמה עם הרוסים. וליק חזר מכרמיאל לקייב
    )

  [_yoast_wpseo_linkdex] => Array
    (
      [0] => 60
    )

  [tie_views] => Array
    (
      [0] => 345
    )

)
לקראת מלחמה רוסיה אוקראינה. צילום מסך מיוטיוב
צילום מסך מתוך יוטיוב

תהיה מלחמה? כרמיאלים שקרובי משפחתם נותרו באוקראינה: לא פוחדים

שתפו

״רוחות״ מלחמה? כרמיאלים שעלו מאוקראינה והשאירו שם בני משפחה לא מודאגים במיוחד מאפשרות שתפרוץ מלחמה עם הרוסים. וליק חזר מכרמיאל לקייב: מלחמה תהיה הסוף של רוסיה

מאת גיל דובריש

על רקע החשש מפלישה רוסית, נערכת ממשלת ישראל לפינוי ישראלים השוהים באוקראינה, ביניהם גם כרמיאלים לא מעטים ובני משפחות של תושבי כרמיאל. למרות החשש הגדול במערב מפני מלחמה, דווקא יוצאי אוקראינה נשמעים רגועים במיוחד.

״כועסים על רוסיה ופוטין״

וליק, יליד העיר קייב, חזר להתגורר במולדתו אחרי 7 שנים בארץ. הוא עלה לכאן בשנת 2000, למד במכללת אורט בראודה, אבל אחרי מלחמת לבנון השניה חזר עם משפחתו לאוקראינה. ״אני זוכר את מלחמת לבנון, בשבוע הראשון פחדנו מהטילים והאזעקות, אחרי זה התרגלנו. כמה זמן אפשר לפחד?״ הוא מספר בעברית טובה.
איך התחושה הכללית בקייב, אני שואל אותו. ״עד לפני זמן מה שררה תחושה של פחד באוויר״ הוא מודה. ״עכשיו אנשים פחות פוחדים ויותר כועסים. על מי? על הרוסים. על פוטין. על 100,000 חיילים שנמצאים ליד הגבול שלנו״.

– האם באוקראינה מעריכים שתפרוץ מלחמה?
״בכל עיתון, אתר אינטרנט וערוץ טלוויזיה מדברים על מלחמה אפשרית, האנשים מוכנים אבל לא פוחדים. לרוסיה יש צבא חזק מאוד, אבל גם ככה אנחנו נלחמים כבר שמונה
שנים נגדה במזרח המדינה. יש מדינות שעוזרות לנו מבחינה צבאית ומספקות נשק ותחמושת, כמו ארצות הברית, בריטניה, ליטא״.

– התלבטת אם לחזור לארץ לפני פלישה אפשרית?
״חשבתי על זה, בטח. כל אחד חושב על זה אם יש לו אפשרות לחזור לארץ, אבל החלטתי להישאר בקייב עם אשתי והבת שלי. יש לי עבודה וחברים כאן, אני יליד קייב, אוקראינה היא המדינה שלי לא פחות מישראל. אני מבין את המשמעות של ההישארות כאן ואני יודע שאם יקרה משהו, אולי לא אוכל לחזור לישראל במשך תקופה ארוכה״.

– אנשים מתארגנים לקראת המלחמה האפשרית, קונים ציוד ומזון?
וליק: ״יש כאן אנשים שמרגישים שלא תהיה שום מלחמה, אולי כי קל להם יותר להתמודד עם המצב בראייה אופטימית. בכל מקרה, הכל פה כרגיל, כמו שהיה לפני חצי שנה וכמו שהיה לפני שנה. אם רוסיה תפלוש? אני חושב שזה יהיה הסוף שלה – בגלל הכלכלה. אין להם כסף להיכנס למלחמה ממושכת, הרובל צנח שוב והבורסה במוסקבה יורדת כבר חצי שנה״.

הרחוב הראשי בקייב. צילום: Nick Grapsy
הרחוב הראשי בקייב. צילום: Nick Grapsy

״לא מאמינים שתהיה פלישה״

אירנה שעלתה לכרמיאל לפני למעלה מ-20 שנה השאירה מאחור בני משפחה וחברים טובים באוקראינה. היא נוהגת לבקר את משפחתה לפחות פעם בשנה, אם כי לדבריה בגלל הקורונה ויתרה על הביקורים במולדתה. ״מאז שהתחילו לדבר על מלחמה אני בקשר כמעט יום-יום עם המשפחה״ היא אומרת. ״אנשים שם לא פוחדים מהמלחמה, מאד אדישים ולא מאמינים שיקרה משהו. אני כן חוששת, אולי הם יודעים משהו שאנחנו כאן לא יודעים״.

– מדברים בחדשות באוקראינה על פלישה רוסית?
״מדברים על זה כל היום, אבל התקשורת באוקראינה לא חושבת שתהיה מלחמה. אנשים ממשיכים ללכת לעבודה, ילדים הולכים לבית הספר, אין פאניקה ואין היסטריה, אף אחד לא מתנפל על הסופר וקונה ארגזים של קופסאות שימורים ובקבוקי מים מינרלים. מצד שני, אני לא יודעת אם האדישות הזו מוצדקת, הכל יכול להתהפך בבת אחת״.

– הצעת למשפחה שלך לבוא לארץ עד שיירגע?
״אמרתי להם שאשמח לארח אותם, הם כבר ביקרו כאן והתלהבו מישראל. הם לא ממהרים לעזוב, לדעתם אין סיבה לדאוג והם ממשיכים לחיות כרגיל, לא פוחדים שיקרה משהו״.

״המצב באוקראינה רגוע״

קיריל מכרמיאל מאורס לבת זוגו שמתגוררת בעיר פולטאווה במזרח אוקראינה. השניים אמורים להינשא בעוד כשנה. ״באוקראינה המצב רגוע, אנשים ממשיכים כרגיל, אין שם משהו מיוחד״ הוא מספר לנו. ״הם חושבים שהרוסים מבצעים תרגילים צבאיים ואין להם כוונה לפלוש. הדעה הרווחת באוקראינה היא שאין ממה לחשוש ושהמערב הוא זה ׳שמחמם׳ את המצב״.

– ניסית לשכנע את ארוסתך להגיע לארץ בגלל המצב?
״לא לחצתי עליה להגיע, אני בעצמי לא לחוץ ודי בטוח בשלומה. גם אמה של ארוסתי רגועה, שתיהן בטוחות שהעניין יגמר בזמן הקרוב בלי שום בלגן. לדעתי אם תהיה מלחמה היא תתרחש רק באזור הגבול המזרחי עם רוסיה, וזה יקרה כבר בימים הקרובים. האמת שאני וחברים מתכננים לטוס לאוקראינה בחודש אפריל, לפני כשבועיים קנינו כרטיסי טיסה. כרגע אני לא מתכוון לבטל את הכרטיסים״.

קיריל מספר כי ״רוחות המלחמה״ במולדתו לא קשורים כלל לאוקראינה: ״זה המשך של המלחמה הקרה בין רוסיה לבין המערב, אוקראינה היא יעד אסטרטגי עבור שני הצדדים, אין לה שום קשר לסכסוך הזה – ואם תהיה מלחמה היא תיפול קורבן למאבקי כוח בינלאומיים״.

– אם תפרוץ מלחמה, איך היא תיגמר לדעתך?
״לאוקראינה אין ממש סיכוי, זה יגמר בתוך כמה ימים. מבחינת היהודים אני לא יודע מה יקרה, יש שם קהילות גדולות, גם הנשיא של אוקראינה הוא יהודי״.

כתבה מעניינת:

פסטיבל מחול צילום שי ברמי 2022

פסטיבל המחול נדחה לסוכות וזו הסיבה

שתפוראשוני: מסתמן כי הפסטיבל שנועד להתקיים בחודש יולי יידחה לחול המועד סוכות בחודש אוקטובר. הסיבה …


תגובה אחת

 1. טוב מאוד מפגר תישאר עם כל הגופות שלכם באוקראינה המסריחה שלך! רוסיה כבר ניצחה, מפוצצת לכם את התחת וכובשת שטחים…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *