בית / בחירות 2018 / 20 פרשנויות מוניציפליות #1 – מצב מיוחד
עורך דין אליעזר רודין 2018-06
עורך דין אליעזר רודין

20 פרשנויות מוניציפליות #1 – מצב מיוחד

שתפו

הפרשן הפוליטי של זהר הצפון לבחירות המקומיות, עו״ד אליעזר רודין

נדרשתי לתת פרשנות בעיצומה של תקופה היסטורית בכרמיאל הראויה לתואר "בירת-הגליל" לקראת בחירות סוערות שכרמיאל לא ידעה כדוגמתם. נשמע דרמטי?!?!

קראו את הטור הראשון מתוך 20 "פרשנויות מוניציפליות" מעתה ועד הבחירות ותשפטו בעצמכם.

הבחירות הקרבות משמעותיות ומותחות כל כך,  לא רק בגלל העובדה שתושבי העיר יתחבטו בין מספר המועמדים הגבוה ביותר בהיסטוריה של העיר, אלא בעיקר בגלל רשימת ה"לא מתמודדים".

ראש עיר בישראל הינו אחד התפקידים היציבים ביותר ובעל יכולת השפעה גדולה וחשובה על מערכות חשובות, האזרח הקטן מקבל רוב מוחלט מזכויותיו דרך הרשות המקומית, ראשי ממשלה בישראל לא משלימים קדנציה בדרך כלל, לא כך המקרה בראש עירייה שנשאר לרוב עד תום תקופת כהונתו ואם האיש פועל כראוי הוא צובר כח ועצמה שאינה משתווה לאף תפקיד פולטי אחר גם לא ברמה הארצית.

עכשיו תארו לעצמכם שש קדנציות, למעלה משלושים שנות כהונה, תארו את בעלי התפקידים שממונים ע"י ראש עיר בכל עמדות הכח לדוג' האנשים שעומדים מאחורי תקציבי ממשלה כולל תקציבי פרפריה  תחומי האנרגיה, ביטחון פנים, בינוי ושיכון, בריאות, הגנת הסביבה, חינוך, פיתוח, מדע, טכנולוגיה, מערכות משפטיות ואכיפה מקומית, עלייה וקליטה, כחכלת עסקים, רווחה, שירותים חברתיים, תחבורה, תרבות, ספורט ועוד נקודות אחיזה רבים שיש ברשות מקומית.

בודדים מאוד הם האנשים במדינת ישראל ששימשו בתפקיד זה במשך זמן רב כל כך.

אין ספק שהחלטתו של עדי אלדר שלא להתמודד שוב לאחר כהונה ארוכה כל כך משאירה את העיר במצב "מיוחד" בכל קנה מידה.

עדי אלדר האיש עם הכריזמה שסחף את תושבי העיר  פעם אחר פעם במשך למעלה משלושה עשורים, האיש שכונה ע"י שמעון פרס "הבנאי" בהקשר ליכולותיו לבנות לא רק בתים, בניינים, כבישים ותשתיות אלא גם לבנות קשרים אישיים עם אנשי תעשייה מנהיגים ופילנתרופים בארץ ובחו"ל, האיש שידע גם להסתובב ברחובות העיר בסיורים שבועיים ולטפל ב"בעיות הקטנות" של תושבי העיר, האיש שעמד בראשות העיר בתקופת "הצמיחה הטבעית הגדולה" בה העיר הכפילה עצמה בכל תחום.

כאשר תספרו לאנשים מערים אחרות בישראל שמאז שנת 1964 כיהנו בכרמיאל רק 2 ראשי ערים תבחינו מיד בגבה מורמת והפתעה מוחלטת.

לקוח משרדי, אזרח ותיק ששימש בעבר בתפקיד רם דרג בעיריית כרמיאל טען באוזניי כי אלדר הוא ראש העיר היחיד שידעה העיר מעולם, לתמיהתי הוא הסביר שעדי אלדר שימש בפועל כראש עיר גם בתקופתו של ראש העיר הקודם ברוך ונגר "עדי, הוא שמשך בחוטים וניהל את העיר" כך אמר.

אם כן ראש העיר המיתולוגי של כרמיאל עוזב יחד עם ההשפעה הגדולה שיש בידו ויחד עם האנשים לצידו שעומדים בעמדות מפתח בעיר. עדי אלדר לקח בחשבון שזוהי טיבעה של פרישה, ויתור על עמדות כח. כך שהזירה נפתחת ונשאר חלל מקומי שיאפשר לראש העיר הבא שייבחר להציב מחדש כוחות בכל נקודות ההשפעה והשליטה שלא השתנו זמן רב.

השאלה שנשארת פתוחה היא האם מר עדי אלדר באמת סיים את תפקידו בעיר? האם בכך זה נגמר? האם אין לו יותר שום מידת השפעה על עתידנו כאן ובפרט על זהות האנשים שישרתו את הציבור לאחר הבחירות?

על כך בשבוע הבא.

כתבה מעניינת:

מסכה קורונה צילום אילוסטרציה Pixabay

בתוך 48 שעות: 4 נפטרים מכרמיאל בגלל הקורונה

שתפומאת גיל דובריש בשורות עצובות לשנה החדשה: בתוך 48 שעות, נפטרו 4 כרמיאלים בגלל הקורונה. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.