בית / משפחה פלוס / בריאות וכושר / 3% מתלמידי כיתות א׳ בכרמיאל לא חוסנו נגד החצבת
חיסון זריקה מחלה 1167 צילום: Pixabay
צילום: Pixabay

3% מתלמידי כיתות א׳ בכרמיאל לא חוסנו נגד החצבת

שיעור גבוה יחסית של מחוסנים בכרמיאל ויישובי בקעת בית הכרם. לעומת זאת ביישוב מעלה צביה שבמשגב 31% מהילדים לא מחוסנים, בכפר ורדים 14%. שיעורי תחלואה גבוהים במיוחד בנפת צפת

מאת גיל דובריש

מעל ל-1500 איש בארץ נדבקו במחלת החצבת מתחילת השנה ועד סוף אוקטובר 2018, זאת כתוצאה מיבוא של המחלה על ידי מספר מצומצם של תיירים ומבקרים ולאחר מכן הפצה של המחלה בקרב אוכלוסייה לא מחוסנת. במשרד הבריאות מביעים דאגה רבה מההתפתחויות וחוששים מפני התפשטותה של המגפה.

על רקע התפרצות המחלה בארץ, מפרסם משרד הבריאות את שיעור ההתחסנות המשולשת (חצבת-חזרת-אדמת) בכיתות א' בכל רחבי הארץ. לפי הנתונים, רק 3% מהילדים בכרמיאל אינם מחוסנים נגד המחלה. בכלל, שיעור הלא מחוסנים נמוך בכל האזור, מה שמעיד על מודעות גבוהה של האוכלוסיה לחשיבות החיסון בגילים צעירים. כך למשל ביישובים בענה, דיר אל אסד, מג׳ד אל כרום, נחף, ראמה וסג׳ור עומד שיעור המתחסנים על 98% עד 100%.  ואולם – יש מספר יישובים שבהם קיימת בעיה. כך למשל ביישוב מעלה צביה במועצה האזורית משגב, עומד שיעור הלא-מחוסנים על 31%. מדובר ביישוב שרוב תושביו חברים בתנועת האימן, תנועה פילוסופית־יישומית ויתכן שזו הסיבה לכך שהם אינם ממהרים לחסן את הילדים. ישובים נוספים באזור שבהם שיעורי הלא-מחוסנים גבוהים יחסית: רקפת 10% וכפר ורדים 14%.

יש לציין כי אחת הנפות שבהן מספר החולים בחצבת גבוה במיוחד היא נפת צפת הסמוכה לכרמיאל. יש מי שמצביעים על קשר בין ריכוזים גדולים של קהילות דתיות-חרדיות לבין התפרצות המחלה.

מפת שיעורי התחסנות חצבת. הדמיה משרד הבריאות 2018-11
מפת שיעורי ההתחסנות בחצבת. הדמיה: משרד הבריאות

חצבת – מה זה בכלל?

מחלת החצבת נחשבת למחלה הזיהומית המדבקת ביותר. בחלק מהמקרים, סיבוכי המחלה עלולים להיות קשים ואף לסכן חיים. לאדם שאינו מחוסן הנחשף לחולה חצבת, יש סיכון גבוה מ-90% להידבק במחלה.

המחלה נגרמת על ידי נגיף החצבת. המחלה מועברת מאדם לאדם על ידי פיזור הנגיף לסביבה בעת שיעול, עיטוש או מגע עם הפרשות מהאף וליחה. ניתן להידבק גם בעת שהייה בחדר החולה, עד שעתיים לאחר שהחולה עזב את החדר.

סימני המחלה יופיעו בדרך כלל בין 10 ל-14 ימים לאחר החשיפה לנגיף. המחלה מתבטאת תחילה בחום גבוה, נזלת, שיעול, עיניים אדומות ורתיעה מאור. ביום הרביעי או החמישי להופעת סימני המחלה מופיעה פריחה בצבע אדום כהה על העור. בדרך כלל, הפריחה מתחילה בצוואר ומתפשטת בהדרגה לעבר הפנים, הגוף והגפיים. בהתחלה, הנגעים בעור נקודתיים ומרובים ונוטים להתלכד לפריחה המכסה שטחי גוף נרחבים. הפריחה מתחילה להחוויר ביום השלישי להופעתה ולכך מתלווה בדרך כלל שיפור בתחושת החולה. הפריחה דומה לפרחיו הקטנים והצפופים של החצב ומכאן שמה של המחלה.

חצבת עלולה לגרום לסיבוכים קשים בדרכי הנשימה ובמערכת העצבים. כשליש מהחולים יפתחו סיבוכים כגון דלקת האוזן התיכונה, שלשולים ודלקת קרנית העין. סיבוכים נדירים יותר הם דלקת ריאות ודלקת מוח.

סיבוך מאוד נדיר (בין אחד לארבעה מקרים למיליון חולים), היכול להופיע מספר שנים לאחר הופעת החצבת, הוא מחלה ניוונית של המוח הגורמת לפגיעה קשה ובלתי הפיכה במערכת העצבים המרכזית, הכוללת הידרדרות שכלית ופרכוסים.

הסיכון לסיבוכים גבוה יותר בילדים מתחת לגיל חמש, אצל מבוגרים מעל גיל 20 ובחולים עם דיכוי מערכת החיסון. אחד מכל 1000 ילדים חולים עלול למות ממחלת החצבת.

לכתבות נוספות בנושא בריאות ליחצו כאן>>>

שתפו

כתבה מעניינת:

יאיר קורין 2012

״הבלגן בכרמיאל בגלל ההילולה במירון – מטרד מיותר״

הציטוט בכותרת שייך ליאיר קורין, ששימש עד לפני 4 שנים כראש מחלקת הביטחון, הבטיחות ושעת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

SHOP NOW
close-link