בית / חדשות / חינוך / אם לתלמיד חולה באפילפסיה: ביה״ס עשה הכול כדי לגרום לסילוק בני
ילד בוכה לחוץ צילום אילוסטרציה Depositphotos
צילום אילוסטרציה: Depositphotos

אם לתלמיד חולה באפילפסיה: ביה״ס עשה הכול כדי לגרום לסילוק בני

שתפו

האם: מזועזעת, איבדתי את כל האמון. אפנה לערכאות המשפטיות. משרד החינוך: מנהלת ביה"ס פועלת בהתאם לחוזר מנכ"ל וההנחיות בנושא בריאות

מאת גיל דובריש

אימו של ילד מכרמיאל החולה באפילפסיה, מפנה אצבע מאשימה כלפי הנהלת בית הספר בו למד בשנה האחרונה, בטענה למסכת התנכלויות לכאורה שמטרתה לגרום להוצאת התלמיד מהמוסד החינוכי.

הילד, שפרטיו שמורים במערכת, סבל בשנה האחרונה מעלייה במספר ההתקפים האפילפטיים שלו. בסוף חודש נובמבר הוא נותח במטרה לשפר את מצבו. בשל הניתוח, נאלץ הילד להיעדר מהלימודים למשך תקופה ארוכה.

גם זה יעניין אתכם בפורטל זהר.נט:

״כל התקופה הזו אף גורם רשמי מבית הספר לא טרח להביע עניין במצבו של בני״ אומרת האם. ״כאשר בני חזר ללימודים, היחס כלפיו רק החמיר״. לדבריה, ״היו לי השגות כבר זמן רב על ההתנהלות של מנהלת בית הספר, בשנה שעברה אף כתבתי מכתב בנושא למפקחת מטעם משרד החינוך. למדתי כי כאשר מערכת לא רוצה ילד בבית הספר – אין חוכמות. קדושת החינוך לא עומדת לנגד עיניהם!״

האם מספרת בשל היעדרותו הממושכת בשל הניתוח בנה היה זכאי לקבלת שיעורים פרטניים להשלמת הפערים הלימודיים – אולם היא לא ידעה על כך. ״משום מה, גם בבית הספר לא טרחו לעדכן אותנו שיש אפשרות כזו. בני נאלץ לחזור ללימודים כשהוא בפיגור של יותר מחודשיים״ היא מספרת.

לדבריה, שובו של בנה ללימודים אחרי הניתוח התעכב משום שבבית הספר לא נמצא זמן מתאים להדרכת צוות המורים בתפעול קוצב מיוחד שהושתל בבנה. מדובר במגנט אותו יש להצמיד למשך דקה לחזהו של הילד בעת התקפי אפילפסיה ופרכוסים, תהליך שיש לבצע מספר פעמים – בהתאם לעוצמת ההתקף. ״בית הספר לא קיבל את בני בחזרה עד שלא נערכה הדרכה מתאימה על השתלת הקוצב המיוחד – אבל גם אז עדיין סירבו בבית הספר לקבלו חזרה, עד אשר הוצמדה לו סייעת. ייאמר לזכות ראש העיר שהרים את הכפפה וביוזמתו גוייסה במהירות סייעת חדשה״ מוסיפה האם.

בנוסף להתמודדותו עם השלמת הפערים הלימודיים שנוצרו עקב היעדרותו ולשינויים אישיים במשפחה, נאלץ התלמיד להתמודד עם בעיה חדשה: הצוות לא היה מתורגל דיו בהפעלת המכשור הרפואי ולדברי האם, ״באחד ההתקפים הראשונים, ככל הנראה ניסה מישהו לא מוסמך להפעיל את המגנט – ללא הצלחה. הילד שלי סבל מהתקף קשה וממושך בבית הספר. אני מבינה שזה הלחיץ אנשים במערכת. הם אל ידעו איך להתמודד עם הלחץ. בית הספר הגיב בדרך הכי פשוטה – הוא אסר על הכנסת המכשור הרפואי לבית הספר. זה אביזר רפואי חיוני. הילד לא אמור ללמוד בבית הספר ללא טיפול רפואי הולם. מאותו רגע, בכל התקף הזמינו אמבולנס של מד״א. בסוף החודש קיבלתי חיוב ממד״א בסך כ-8000 שקלים!״

האם מוסיפה ומציינת כי במקביל ״החליטו בבית הספר שהילד שלי במצב אובדני בעקבות אמירות שונות, קיימו ישיבות רב מערכתיות בנושא, וכל מה שעמד לנגד עיניהם הוא שהילד זקוק לטיפול פסיכיאטרי. אף אחד לא טרח לבנות תוכנית מותאמת לבני – לא לימודית, לא התנהגותית, לא שום כלום״.
לסיכום אומרת האמא בכעס: ״אני מרגישה שבית הספר ניסה כל השנה להתיש אותי כדי לגרום לי להוציא משם את הילד. הגעתי למצב שבו אני או בעלי לשעבר נקראים לבית הספר בכל פעם כדי לאסוף אותו הביתה, גם בלי סיבה מוצדקת לדעתנו. אני לא אעצור, כשמדובר בבן שלי אני לא רואה בעיניים. בכוונתי לפנות לערכאות המשפטיות כנגד הנהלת בית הספר. אני לא מוכנה לעבור בשתיקה על כל מה שעשו לו השנה. אני מזועזעת מכל מה שקרה. בשנה הבאה הוא לא ישאר שם, אבל אני לא אשתוק. מצער אותי להוציא אותו מהמסגרת שהוא מכיר ומהחברים שלו – אבל מצד שני לא יכולה להשאיר אותו במקום שאיבדתי את כל האמון בו. אני דורשת ממנהלת בית הספר תעשה חשבון נפש אמיתי״.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה לדברים: ״תוכן הכתוב איננו נאמן למציאות. אכן מדובר בילד מאובחן ומטופל עם אירועים רפואיים חוזרים. מנהלת ביה"ס פועלת בהתאם להנחיות חוזר מנכ"ל והנחיית הממונה הארצית לנושא בריאות. המפקחת על בית הספר והמפקחת לחינ"מ נפגשו בעבר עם ההורים סביב הבהרות לנושא יישום חוזר מנכ"ל. בתאום עם מנהלת ביה"ס תתקיים ישיבה ברשות, בעניין. מטעמי חיסיון רפואי לא ניתן לפרט ולהרחיב מעבר לאמור״.

כתבה מעניינת:

תחנת אוטובוס כרמיאל

בשורה לתלמידים: ההיסעים חוזרים לפעול באופן מלא

שתפומערכת פורטל זהר.נט בשורות טובות לתלמידים המגיעים ללימודים בהיסעים, ואף יותר מכך – להורי התלמידים. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.