המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה. צילום: דרור מילר
המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה. צילום ארכיון: דרור מילר

סוף הסכסוך: המכללה האקדמית להנדסה מתנתקת מרשת אורט

שתפו

הסכם ההיפרדות בין המכללה האקדמית לבין רשת אורט קיבל תוקף משפטי. המשמעות: המכללה האקדמית לא תיקרא יותר אורט, היא תשכור ממנה מבנים למשך 4-10 שנים

מערכת זהר הצפון

לאחר מאבק משפטי ארוך וממושך, נתן היום (ראשון) בית המשפט המחוזי בחיפה תוקף משפטי להסכם היפרדות בין המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה ורשת אורט ישראל, המסדיר מחלוקת כספית ונדל״נית.

מאבקי הכוחות בתוך מכללת בראודה נמשכים כבר שנים רבות. במכללה פועלים למעשה שני קמפוסים נפרדים, והם נמצאים בסכסוך ארוך וקשה: קמפוס אחד מנוהל על-ידי רשת אורט ישראל והקמפוס השני מנוהל על-ידי המכללה האקדמית להנדסה. את המכללה הקימה רשת אורט ישראל ומכאן שמה – מכללת אורט בראודה. בהמשך הוקם קמפוס נוסף של המכללה האקדמית המוכר על-ידי המועצה להשכלה גבוהה (מל״ג) כמוסד אקדמי להכשרת מהנדסים. הקמפוסים פעלו זה לצד זה אבל במקביל ניסו להגביר את השפעתם במכללה וניהלו מאבקים על שטחי נדל״ן (מבנים וכיתות לימוד) ותקציבים.

הסכסוך בין שני הגופים התגבר בעקבות החלטה של המל״ג בשנת 2015 לשלב במוסדות המנהלים של המכללה נציגים נוספים מטעמה על חשבון הנציגים שקיבלה אורט ישראל. במסגרת מאבק השליטה, איימה המל”ג להסיר את ההכרה האקדמית הקבועה של המכללה ואת התקציב – סדר גודל של עשרות מיליוני שקלים בשנה.

בנובמבר 2021 הצליחו המכללה האקדמית להנדסה ורשת אורט ישראל לגשר על הפערים ביניהן ולהגיע להסכם שמקובל על שני הצדדים. השבוע כאמור, קיבל  הסכם הפשרה הזה תוקף משפטי מחייב.

במסגרת ההסכם תשכיר רשת אורט ישראל מבנים בבעלותה בשטח המכללה למכללה האקדמית לתקופה של 4 עד 10 שנים, בניכוי ההשקעות הכספיות שביצעה המכללה האקדמית במבנים אלה עד היום.

במסגרת ההסכם יתקיים בידול מוחלט בין המכללה לבין רשת אורט ובהתאם לכך, שמה של המכללה האקדמית להנדסה בראודה ישתנה והמכללה האקדמית לא תידרש עוד לשאת את השם אורט.

פרופ' אריה מהרשק, נשיא המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה: ״ההסכם יאפשר למכללה להיכנס לתנופת בנייה ופיתוח, תוך השפעה על העיר כרמיאל וסביבותיה, אשר תעצב את פניה לעשורים הבאים. הקמפוס החדשני שיוקם, ובו תשתיות הוראה ומחקר מודרניים, יאפשר למכללה להגדיל משמעותית את היקף הכשרת המהנדסים להם המשק משווע, להתאים רמת ההוראה וההכשרה לצרכים המשתנים בתעשייה, ואף לפתח תחומי הכשרה והתמחות חדשים דוגמת הנדסה אזרחית ותעשייה 4.0. בכך – תיטול המכללה חלק ערכי עוד יותר בהכשרת מהנדסי העתיד של מדינת ישראל. בנוסף, הפרדת השם והבידול מאורט, יסייעו למצב אקדמית את המכללה כמוסד המעניק תואר הנדסי מוביל, ויהוו צעד נוסף בדרך לכינון אוניברסיטת הגליל״.

ברשת אורט סירבו להגיב או להתייחס לנושא.

קיראו עוד בפורטל זהר.נט:

כתבה מעניינת:

מנהלת מחוז צפון במשרד החינוך, ד״ר אורנה שמחון. צילום: דוברות משרד החינוך

מתנה לשנה החדשה: כרמיאל זכתה בפרס החינוך המחוזי

שתפומערכת פורטל זהר.נט גם זו דרך מוצלחת לפתוח שנה אזרחית חדשה: ועדת שיפוט מחוזית העניקה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.