הפגנה נגד משחטת בענק בגליל. צילום אביגיל גזית
הפגנה נגד משחטת בענק בגליל. צילום אביגיל גזית

הישג למתנגדי המשחטה החדשה במשגב: התוכנית תיסגר

שתפו

מאת גיל דובריש

אם מוחים – אז מצליחים. משרד הכלכלה והתעשייה הודיע על סגירת התוכנית להקמת משחטת הענק בין הכפר ג׳וליס ליישוב טל-אל במשגב.

לפני כשלושה שבועות הפגינו עשרות מתושבי משגב והצפון מול ביתה של השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, בתל אביב, בדרישה לבטל את התוכניות להקים את המשחטה הגדולב בישראל במרחק של כמה מאות מטרים מבתי היישוב טל-אל. המפגינים טענו כי הקמת המשחטה תשנה ללא הכר את חיי התושבים ביישובי הגליל הסמוכים, לרבות סכנה להחמרת זיהום האוויר באזור ופגיעה מהותית באיכות הסביבה, קולות של בעלי חיים בשחיטה, תנועה בלתי פוסקת של משאיות המובילות פגרים, פקקים ועומסי תחבורה. אל התושבים הצטרף גם עו״ד ויסאם נובאני, ראש המועצה המקומית ג׳וליס, שהמשחטה היתה אמורה לקום בתחום שיפוטה וביקש להפסיק את קידום התוכנית המפורטת.

בהמשך למחאה הציבורית, הודיע השבוע משרד הכלכלה והתעשייה על סגירת התוכנית והפסקת קידום התכנון במתכונתו הנוכחית. עם זאת, הכוונה להקים את משחטת הענק באזור הצפון עדיין נמצאת על הפרק וככל הנראה בשלב הבא יוחל באיתור מקום חליפי ומתאים.

ממטה המאבק בהקמת המשחטה נמסר: ״מדובר בהתפתחות משמחת, והוכחה לכך שגם הגופים הרשמיים מכירים בכך שהתכנית שקודמה הייתה פוגעת אנושות באיכות הסביבה ובמרקם החיים ביישובי הגליל. התכנית עדיין לא נגנזה וכרגע נמצאת בוועדות התכנון של משרד הפנים, ולכן לא נשקוט עד שתוסר לגמרי, לרבות הסדרי התחבורה המאסיביים שתוכננו כדי לשרת את תעשיית הבשר בגליל. כמו כן נעמוד על המשמר לוודא שכל תכנית עתידית לפיתוח א.ת בסמוך ליישובי האזור תעמוד בסטנדרטים של שמירה על הסביבה ולא תביא עמה מפגעים חדשים״.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: ״המשרד להגנת הסביבה מברך ומחזק את ההחלטה לא לקדם את התוכנית לאזור תעשיה לתעשיית הבשר בתחום תכנית המתאר של ג'וליס. המשרד להגנת הסביבה סבור שבתקופה שבה כבר ידועות השלכות גידול הבקר על משבר האקלים, לא כל שכן בקר מיובא, ולאור ההתקדמות המואצת ביצור תחליפי בשר ובשר מתועש, לתכנן היום אזור תעשיה לתעשיית הבשר הוא מעשה שעבר זמנו. כבר בישיבת הפתיחה לקידום התכנון הבהיר המשרד להגנת הסביבה, כי לא יסכים לקידום התוכנית ללא בדיקה סביבתית מקיפה במסגרת תסקיר השפעה מקיף, וכן דרש לבחון את הצורך בהקמת אזור תעשיה לתעשיית הבשר, בצירוף חלופות למיקום של אזור תעשייה ובחינה של הגודל המבוקש לצורך כך״.

כתבה מעניינת:

ריבוד כביש 85 צילום עיריית כרמיאל

סוף סוף: עבודות הריבוד בכביש 85 יסתיימו השבוע

שתפומערכת פורטל זהר.נט בשעה טובה ומוצלחת, לאחר עבודה מאומצת שנמשכה מספר חודשים, תסיים השבוע נתיבי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.